Gå til innhold
Hundesonen.no

Fiona "hopper" ut i veien


victoria_e

Recommended Posts

Da må jeg søke noen råd og tips fra dere her på sonen :P

Når jeg og Fiona går tur på veien å da er det ikke snakk om noen riksvei eller noe sånt men en vanlig grus vei! Når det kjører forbi bilder da kommer problemet, hun skal liksom hoppe ut i veien å "ta" bilene ;) Har prøvd å distrahere henne å da går det bra, men hva er neste skritt?

Men når hun er løs hjemme her når der kommer biler så bryr hun seg ikke om dem og heller ikke da vi trener på fotball banen (veien er rett attmed)!

Håper noen kan gi meg noen tisp/råd :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

har samme problem med doffen, bare ta han stopper helt opp, legger seg ned som om at han er redd, så kaster han seg uti veien når bilen passerer oss

Du har en border collie, og det der høres for meg ut som bilgjeting..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

joda, det er det.

var ikke det før, da var han bae skeptisk, gikk ut i veien for å komme seg unna. men etter hvert som han voks til så nå gjeter han

Men jeg må jo trene bort dette jeg også, det jeg gjør er å snu meg bort fra veien, distrahere med en godbit å rose når han ikk ser på bilen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har dere vurdert avledning? Dvs få bikkja til å ha fokus på noe annet (deg kanskje), i det bilen passerer også godbit og "Braaa" (eller klikk) i det bilen er i ferd med å passere. Husk løst bånd (men kort nok til at den ikke når bort til bilen, da... Den skal forsterkes på å utføre annen atferd enn utfall mot bilen, ikke sant! Holder du stramt bånd, er det du og ikke hunden som er aktive i alternativ til utfall! Er hunden virkelig redd, ville jeg trukket meg unna, ned i grøfta eller hva som helst og så nærmet meg gradvis parrallet med avledningsøvelser!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter å ha hatt tre bordere som alle gjetet biler, på forskjellige måter, vil jeg si at det som har fungert for oss er innlæring av alternativ adferd. Begynn på lang avstand, så lang at hunden ikke reagerer, og belønn kontakt (f.eks). Så nærmere og nærmere, det er igrunn samme trikset som innlæring av alternativ adferd ved utfall mot andre hunder, sykler, mennesker o.l. Han jeg har nå løper ut i veien foran bilen, han, om han får sjansen, men det er en livsfarlig uvane, og må tas tak i med det samme.. Og det er ikke bare gjeterhunder som gjeter biler;) Overse når hunden gjør utfall, og gå et skritt tilbake igjen. Lykke til=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg har hatt problemer me at han legger seg ned for å gjete di, bare hoppe ut i veien osv osv. Og jeg har bare holdt han i sitt til bilen har kjørt forbi. Nekter han å reise seg eller legge seg ned. Og når dette begynner å fungere kan du kreve kontakt samtidig som den sitter. Og nå går rex fint i veikanten når bilene suser forbi (fint går han vel ikke, men drar en del). Jeg fikk så mange tips, og ja jeg prøvde alt veldig ordentlig. men funka ikke. Så fant tilslutt denne metoden selv(sier det sånn for ingen sa det til meg)...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det jeg gjør, og prøver å innføre, er at hun skal sitte når det kommer bil. Jeg ser ørsmå fremskritt, så vi er hvertfall på vei i riktig retning ;)

det var det jeg gjorde også, men jeg krevde det da. Så han MÅTTE sitte HVER gang det kom bil :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...