Gå til innhold
Hundesonen.no

Neseprøve..


MarieR

Recommended Posts

Sies å være den enkeste øvelsen som eksisterer, netopp fordi det er så naturlig for hunden å ta den pinnen det lukter mamma av. Meen..Ask skjønner ikke bæret :D La ut to pinner, og belønnet hver gang han viste interesse for den med min lukt på, men trur ikke han skjønte hvorfor den pinnen var så spesiell..

hvordan gjør jeg dette? Har lyst til å lære det inn, for ikke bare er det en LP øvelse, men ser for meg at det er morro hjernetrim for hunden om jeg øker vanskeligheten osv. :) Kan fint bruke klikkeren, så både klikkerske og vanlige metoder mottas med takk :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er tusen veier til løsning på denne. Og jeg har prøvd de fleste på min vei :D For Z fant ut at dette var en apport øvelse og tok tak i alle han fant... og det var jammen meg mange han fikk plass til i munnen altså. Når det ikke var lov lenger, så begynte han å kaste rundt på prøvene. Når det ikke ga noen løsning valgte han å prøve å grave de ned.

MEN så var vi på kurs og der fant vi løsningen, i hvert fall på han. Den er nok best å anbefale for hunder som er apportglade.

Uannsett, slik gikk vi frem: Først tok jeg neseprøven i lomma der jeg hadde godbiter. Så la jeg ut en diger haug og strødde godbiter rundt. Min lå fortsatt i lommen. Målet var å fokusere på å søke IKKE apportere hvilken som helst. Vi jobbet med haugen en tre fire ganger, før vi spredde neseprøvene litt utover. Ikke mye, men litt. Igjen strø godbiter, min ligger i lommen. Slik jobbet vi en stund, med større og større felt med neseprøver. Så skubbet vi sammen neseprøvene igjen, som et flatt felt. La min i ytterkant bak og strødde godbiter. Ros for å snuse på min. Han vil snuse på den, fordi det lukter godbit av den. Vi flyttet jevnt og trutt på min neseprøve samtidig som vi spredde feltet av uberørte neseprøver rundt. Dette tar noen dager, kanskje opp til et par uker. Etterhvert skal du minske på neseprøvene, samtidig som du minsker på godbitene i lomma. Til slutt skal du ha igjen 5 neseprøver + din egen og litt lommerusk i lomma. Nhu bør du være i mål og du kan prøve deg frem uten lommerusk og godbiter. Går det ikke, så går du bare tilbake. Her er det viktig å ha is i maven og ta det med ro. Du må være rolig slik at Ask også er rolig. Målet med dette er å skru på nesa, og få de slutte å bruke synet.

Jeg har nå en helsafe neseprøve inne, er rasende stolt og utrolig takknemlig til instruktør som viste meg dette.

Håper du eller andre kan dra nytte av dette :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heisann!

Siden du bruker klikker kan du jo sjekke ut hvordan Thomas Stokke (Canis instruktør) lærer BC'en sin lukt diskriminering.

http://klickerklok.se/pavlov/

Gå inn på "filmer" og deretter "luktdiskrimineringskäften"

Dersom noen har tid burde dere også ta en liten titt på "freestyle" filmene fra MY DOG i göteborg, og etter det "freestyle-pavlov". Lo så jeg grein når jeg så den...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sies å være den enkeste øvelsen som eksisterer, netopp fordi det er så naturlig for hunden å ta den pinnen det lukter mamma av. Meen..Ask skjønner ikke bæret :D La ut to pinner, og belønnet hver gang han viste interesse for den med min lukt på, men trur ikke han skjønte hvorfor den pinnen var så spesiell..

hvordan gjør jeg dette? Har lyst til å lære det inn, for ikke bare er det en LP øvelse, men ser for meg at det er morro hjernetrim for hunden om jeg øker vanskeligheten osv. :D Kan fint bruke klikkeren, så både klikkerske og vanlige metoder mottas med takk :D

Enkelt og enkelt fru Blom.Det kommer an på. Mange hunder tar den tvert og andre gjør det ikke. Poenget er å befeste en god søksatferd. Problemet oppstår fordi vi begynner for sent med det. Vi har som regel allerede lært hunden til å bruke syn fremfor nese, så da velger den den løsningen først. Begynne med å styrke søksmotoren. Gjør slik: Kast godbiter i gresset og si søk i det hunden finner dem. Dette pleier å gå fort og så legger du ut på forhånd to uberørte pinner og kaster ut en neve godbiter som havner rundt om der de ligger. Poenget er at hunden skal overse dem det ikke lukter noe av. Går som regel helt på skinner. Når du er der at hunden søker når du sier søk reduserer du gradvis mengden godbiter og når det ikke ligger noen godbiter der, overfører du litt godbitlukt på den ene pinnen og i det hunden tar den opp, bytter du med en riktig godbit. Så legger du ut flere pinner. Vi har kjørt denne metoden en tid og den fungerer flott. Noen legger ut alle 6 pinnene med det samme. Prøv! Denne metoden er også vel utprøvd:

Bind hunden i et tre, eller la den sitte og vis den en skikkelig forsterker. Hunden tror nemlig det er den som det skal søkes etter. Gå ut i litt høyt gress og markere på 5 steder med hånden. På et av dem bare slipper du ned en pinne. Så går du tilbake til hunden og sender den ut i søk. Ha gjerne line på så du har kontroll. Hunden finner de stedene du har markert på og tar opp/markerer på pinnen og du bytter øyeblikkelig med den forsterkeren du viste den. så legger du noen luktnøytrale pinner synlig og den som skal søkes fremdeles skjult i gresset bak . Hunden overser de synlige og bruker nesen. Slik fortsetter du og gradvis legger du "din" pinne nærmere og litt mer synlig for til slutt å legge den sammen med de andre synlig på gresset. Du kan styrke søksmomentet ved luktdiskriminering. Heng opp to tre post it lapper på veggen i snutehøyde og stryk med hånden over en av dem. Klikk og belønne når hunden dytter på den rette. Denne metoden viste Fanny på en av filmene sine.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kors i taket! Trussel om anmeldelse gjorde vei i vellinga, så i dag kom det melding fra NKK med eierskifte som jeg måtte godkjenne! Da er saken løst 🤗
    • At de aldri har hatt syke hunder synes jeg høres rart ut. Men det er ikke alt man kan se på forhånd, og at en hund utvikler en plage som er vanlig hos rasen er nok en risiko dere må ta. At hunden ikke er registrert på dere er en annen sak. Det burde dere jo få ordnet, og jeg synes det er noe NKK burde rådgi dere om hva dere skal gjøre når oppdretter ikke responderer. 
    • Hei. Det ligger tilbakemeldinger fra tidligere kjøpere både på facebooksiden til kennelen og på googlesiden. Kennel har drevet i flere år og har mange hunder registrert i NKK. Ja, valpen hadde vetattest og chip. Vi kontaktet Dyreid også og der hadde de ingenting registrert på Idnummeret som fulgte helseattesten, men de begrunnet det med at ikke alt var i orden med NKK-registreringen. Nå som det er ordnet så har Idnummeret dukket opp hos dyreid, men valpen står da på oppdretter. Vi ble ikke informert om risiko for utvikling av noen helseproblemer i det hele tatt. Oppdretter sa mens vi stadig fikk svar at hen aldri har hatt syke hunder noen gang. 
    • Hva mener du med registrert oppdretter og anmeldelser? Hvor er disse anmeldelsene fra, har dere snakket med tidligere kjøpere?  Det er ikke oppdretter som er registrert i NKK, men foreldrehundene. Dette bør man såklart sjekke på forhånd, men ser også ut til å stemme i dette tilfellet siden valpene omsider er registrerte. Det kan også være lurt å sjekke om oppdretter er registrert hos raseklubben og kullet er godkjent etter deres retningslinjer, eventuelt hvorfor ikke. De fleste raseklubber har rimelige krav som de fleste seriøse oppdrettere følger, men det finnes unntak både når det gjelder krav og seriøsitet der også. Hadde valpen veterinærattest og chip ved levering? Hvis valpen hadde anlegg for å utvikle sykdom da så skal det være dokumenter, og kan være grunnlag for avslag i pris eller heving av kjøp. Har dere kontaktet Dyreidentitet om dette? 
    • Hei. Lang historie kortet ned. Kjøpte valp i starten av desember av nkk-registrert oppdretter med gode reviews. Hen virket seriøs og svarte ”riktig“ på det vi hadde av spørsmål. Eneste var at stamtavle skulle ettersendes pr post pga en feil i registreringen til far. Tiden gikk og ingen stamtavle kom. DyreId vi fikk med helseboken dukket heller ikke opp ved søk og vi tok kontakt med NKK som sa vi måtte ta det med oppdretter. Valpen vår (en corgi) fikk påvist short ulna syndrom tidlig og vi hadde store problemer med å få svar/responser fra oppdretter ang dette, så vi hadde ikke rare håpet om svar ang manglende registrering og der står saken vår nå 6 mnd etter kjøp. Kullet er omsider registrert i nkk, men med oppdretter som eneste eier. Hen står da også som eier hos DyreId fant jeg ut i dag. Meldte hen på nytt i dag morges og fikk ikke svar, så har nå informert om at vi kommer til å anmelde for svindel om ikke forholdet blir rettet innen utgangen av morgendagen. Vi har kjøpt en valp på falske premisser når oppdretteren ikke sørger for å ordne ting i henhold til kontrakten. Det er en rimelig fortvilet situasjon. Vi ønsker å være registrerte eiere hos NkK og DyreID slik at alt er i orden. Hva mer/annet kan vi gjøre? Føler vi ikke har en sak når ikke oppdretter gjør det hen skal og NkK ikke vil hjelpe. Er det bare tull da at det lønner seg å kjøpe valp fra registrert oppdretter? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...