Gå til innhold
Hundesonen.no

Sporline


Recommended Posts

Skrevet

Lille voffsen synes tydeligvis at spor er så morsomt at det er til å spise opp (haha..) så han har spist i stykker sporlinen vår.. Jaja, han har jo ødelagt så lite i løpet av live, så hvorfor ikke begynne nå?;) Denne linen var fra Olivers av type billig, rød, nylonline som virkelig svir i hendene når aussien løper avgårde... Sitter her og ser på liner, og har ikke råd til noe superdyrt, men vil jo samtidig ha noe som er bra; en line som ikke setter seg fast og som er beregnet på en 20kg hund som elsker å gå(les: løpe) spor, finnes det? Har sett på lærliner, men de blir litt for dyre, dessuten vil jeg gjerne ha ei som er rundt 15m lang. Trener forresten bruksspor (NRH og NBF).

Noen tips?

Skrevet

Jeg kjøpte på zoosupply.com (? ;) ). Nylon som er 15 m langt. Det går fint an å bruke til min "lille" gutt så! :P Kjempefornøyd. Har enda ikke brent meg på det jeg iallefall.

Skrevet

Jeg ville kjøpt nylonline igjen. De er stive og fungerer i alt av terreng. De svir i hendene riktignok, men bruk hansker i stedet for å kjøpe en rådyr lærline som du kanskje vil bli skuffet over. For all del ikke kjøp disse med plastbelegg utenpå. De reklamerer for at de ikke brenner, og det er forsåvidt sant, men de er tunge og uhånterlige fordi de er så tykke. En møkkaline altså :angry:

Jeg har en hund som trekker voldsomt i sporet, og jeg bruker nylonlina. Den surrer seg aldri fast og når man blir flinkere til å føre lina så klarer man å unngå blemmene.

Skrevet

Ja, den gled veldig godt:) Forutenom nå.. ikke så rart når den er spleiset med knuter;) Hvor tykk må den være? Aner ikke hvor tykk den forige var, de hadde bare en type, men nå når jeg må bestille over nett så må jeg jo ofte velge tykkelse også...!

Mailin og sporhunden Lyng

Skrevet

Aner ikke hvor tykk den er, men lurer på om kanskje det kan være samme som canis.no har. Høres i alle fall ut som riktig sort :angry:

Denne ligner veldig på den jeg har. Billig og bra!

Skrevet

Aner ikke hvor tykk den er, men lurer på om kanskje det kan være samme som canis.no har. Høres i alle fall ut som riktig sort :angry:

Denne ligner veldig på den jeg har. Billig og bra!

Den likner veldig på den jeg bruker, og. (Du ser den på noen badebilder av Fibi på tråden hennes under Din hund). Har sånn oransje, glatt også, men den gule er mye letter og sklir like greit, selvom den er tvinna. Jeg brenner meg ikke, jeg da. Tror det er noe med hvordan man holder lina. Stort sett har jeg et grepa tak i enden, når vi trener spor! :( Når jeg bruker line på tur, henger den helt løst i hånda mi, sånn at den sklir med mest mulig frihet for hunden!

Skrevet

Ok, tusen takk:) Fikk testet en plastbelagt line fra Alac (eller noe slikt) i går, og den var jeg ikke helt fornøyd med.. Den var tung, tok mye plass og når jeg hadde den en gang rundt stammen på ett tre så måtte jeg dra veldig hardt for å få lina rundt. Gamlelina i nylon skled mye bedre rundt treet...Så da blir det vel nylon på nytt, og ett par hansker kanskje... hehe;) Den linen fra Loboo var billig, hvordan er det å ha en som er tykkere etter 10m og dobbel tykkelse på den siste meteren? Det hørtes ikke så dumt ut egentlig..Men, nå har jeg jo for det meste kontroll på hvor lang lina er/hvor mye som er igjen, så det er kanskje ikke noe jeg behøver... studentkonto; trenger jeg ikke det ene har jeg kanskje råd til noe annet;)

Linebruken min er nok ikke av den beste.. Noen sier at en bør holde lina slakt, mens andre holder stramt igjen. Jeg prøver å holde lina såpass stram at jeg har kontakt med hunden og kjenner hvordan han oppfører seg "der borte", da slipper jeg mye linekrøll itillegg til at jeg sånn noenlunde kan kjenne om han er på eller av... Er nok mye å pirke på i forhold til min linebruk, men når det meste er selvlært så er det ikke så lett;)

Skrevet

Den linen fra Loboo var billig, hvordan er det å ha en som er tykkere etter 10m og dobbel tykkelse på den siste meteren? Det hørtes ikke så dumt ut egentlig..

Så den selv og tenkte også at det var en smart løsning. Fikk nesten lyst til å kjøpe den selv ;)

Linebruken min er nok ikke av den beste.. Noen sier at en bør holde lina slakt, mens andre holder stramt igjen. Jeg prøver å holde lina såpass stram at jeg har kontakt med hunden og kjenner hvordan han oppfører seg "der borte", da slipper jeg mye linekrøll itillegg til at jeg sånn noenlunde kan kjenne om han er på eller av... Er nok mye å pirke på i forhold til min linebruk, men når det meste er selvlært så er det ikke så lett;)

Jeg sverger til å holde lina ganske stramt. Da kan jeg kjenne hvordan han går i sporet, om han er av eller på og om han finner gjenstander, samtidig som jeg kan se hvor jeg plasserer klumpføttene mine B)

Skrevet

Jeg ville kjøpt nylonline igjen. De er stive og fungerer i alt av terreng. De svir i hendene riktignok, men bruk hansker i stedet for å kjøpe en rådyr lærline som du kanskje vil bli skuffet over. For all del ikke kjøp disse med plastbelegg utenpå. De reklamerer for at de ikke brenner, og det er forsåvidt sant, men de er tunge og uhånterlige fordi de er så tykke. En møkkaline altså ;)

Jeg har en hund som trekker voldsomt i sporet, og jeg bruker nylonlina. Den surrer seg aldri fast og når man blir flinkere til å føre lina så klarer man å unngå blemmene.

Ikke helt enig med deg der. Jeg har en sånn ganske tykk en med plast utenpå (bruker den ikke til spor da) og den fungerer jo helt fint! Selv Mira som er så liten har ikke noe problem med å dra den etter seg. Den setter seg aldri fast i noe siden den er så glatt, og kan skylles i kummen om den blir skikkelig møkkete ;)

Jeg syntes hvertfall den er veldig fin til mitt bruk.

Skrevet

Da ble det den spesial-lina fra Loboo, og litt anna stæsj.

goJJo: Den gummilina blir rett og slett for tung og stiv for meg, og med "tre-testen" var den tregere enn nylonlina jeg hadde. Så da får det bli slik denne gangen:)

Skrevet

Jeg bruker line som er plastbelagt og er storfornøyd :) Nå skal det sies at jeg gikk den inn med Pan som var særdeles lett å styre med når man går spor. Han bare gikk der og støvsugde sporet grundig og konsentrert. Nå er den myk og lett og jeg er velsignet fri for brannsår i hendene til tross for at jeg har en hund som løper spor nå :D

Skrevet

goJJo: Den gummilina blir rett og slett for tung og stiv for meg, og med "tre-testen" var den tregere enn nylonlina jeg hadde. Så da får det bli slik denne gangen:)

Veldig enig, dessuten er den glatt, synes den er vanskelig å holde igjen jeg. Og prøver man å trå på den med litt spor i skosålene, sklir den jammen tvers igjennom her og... :rolleyes:

Jeg bruker nylontau og hansker når vi går (les: løper) spor, men som langline bruker jeg litt mere "bomulls-aktig"(??). Denne sklir ikke så bra, men brenner heller ikke så mye.

Skrevet

Etter noen år i skauen har jeg sett en del hunder med forskjellige typer liner - og jeg ender alltid opp med at MIN line nok er den beste :).

Jeg har ei 15 m lang nylonline (kjøpt helt tilbake i 1993 på Sølenkurs...), tvinnet, ikke flettet. De som er flettet har jeg inntrykk av at lettere fliser seg litt opp enn de som er tvunnet. Den brenner som et helv... i hendene, men er ikke det bare deilig når man virkelig kan kjenne at hunden har jobbet ?? hehehe...

Som Yngvild sier, så har det også litt med teknikk å gjøre om man får brannsår eller ikke, og hansker funker jo stort sett fint om det blir et problem med brannsår eller blemmer. Utpå sommeren har man så mange træler i hendene at man ikke tenker over det.. hehehe.

Skrevet

Jeg har bare prøvd med 15m plast/gummi line som var knall orange... funka fint den.. er kjøpt på vilmaksbutikken eller på felleskjøpet.

Skrevet

Jeg synes det aller viktigste med ei sporline er at den glir lett gjennom terrenget og er lett å få løs dersom den skulle surre seg både en og to ganger rundt et tre eller en busk. Det er vanvittig irriterende om man må stoppe opp for å ta løs ei line som har festa seg akkurat litt for mye til at du bare kan dra den løs... her er de tvinna nylonlinene overlegent best :).

Det er mye som "funker" forsåvidt - jeg er ute etter hva som er aller BEST...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...