Gå til innhold
Hundesonen.no

Mini-husky


Kristina

Recommended Posts

  • Svar 53
  • Created
  • Siste svar

Ulempen med å lage "nye" raser idag er at vi nå VET om alle problemer som innavl og linjeavl kan føre til, og at man har helt andre muligheter til å diagnostisere hunder og konstatere om det er arvelig eller ikke idag.

Og når man skal lage en ny rase, og få frem hunder som ligner hverandre, så er det et grep jeg har sett flere bruker - man avler tett, for å befeste en type. For hvis folk synes DENNE, hunden på bildet, er søt - så vil de jo helst ha maken... og ikke en som ser ut som noe helt annet, eller som blir mye større <_<

Så med mindre man er klar for å sette igang et stødig avlsprogram over mange år og med mange, mange hunder involvert - og bruker hunder inn som er så ubeslektet som mulig, og klarer å finne hva som gjør susen, og ikke faller for fristelsen til å gjøre så "alle er i slekt", så synes jeg slike nye raser er en dårlig idé.

For nettopp det mange av de eksisterende rasene "beskyldes" for - innavlsdepresjon, for tett avl - er jo det som skjer med det som lanseres som "sunne alternativer". Traff en kar med en slags kjempeschäfer som var importert, og skulle være så mye bedre enn "dritten" som fantes i dag - tok og kikket litt, og den "rasen" han hadde valgt var jo innavlet så det suste, så vidt jeg kunne se, for å få frem "sin" type.

Så jeg tror at jeg vil si at jeg er for all avl som er sunn, så sunn den kan få vært med det vi vet idag - og imot uvettig avl, der man tar sjanser, innavler uten å vite særlig om defekter som ligger der, etc. Uansett om hva slags "rase" det er snakk om. Akkurat som jeg ikke liker tilfeldig blandingsavl heller, der foreldredyr ikke er sjekket for sykdom... eller man vet noe om mentaliteten/kombinasjonen av rasene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...