Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpekasse


kinems

Recommended Posts

Skrevet

Kanskje litt ambisiøst av meg, men tenkte å prøve å snekre en selv.. hvor vanskelig kan det være??

Noen som har noen greie "oppskrifter"??

Med kant så hun ikke moser valpene og slik at det er enkelt å feste/skifte underlaget..

Andre ting man bør tenke på??

Skrevet

uhm.. ikke at jeg kan noe om bygging men er vell bare 4 planker å spikkre rundt og legge noen planker under så kan du ha mykt unnerlag oppi! :lol:

Skrevet

uhm.. ikke at jeg kan noe om bygging men er vell bare 4 planker å spikkre rundt og legge noen planker under så kan du ha mykt unnerlag oppi! :lol:

Nja.. hadde det vært så enkelt så.. hehe! Må være litt praktisk og med tanke på bytte av underlag og slikt.. det må jo festes så hun ikke graver dem ned, hvis jeg har forstått det rett! Jeg ser for meg en slags sokkel som man kan tre ramma rundt. Så er jeg litt usikker på hvor høye kantene skal være, hvor høyt oppe kanten skal sitte (den som forhindrer henne i og mose valpene) og hvor stor den skal være..

Skrevet

Hei,

Dette kommer jo selvsagt helt an på hundens størrelse. Men den kanten som forhindrer mor å klemme ihjel valper mot kanten bør være såpass høy/lav at når tispen ligger på siden vil hun likevel ikke kunne "skli" innunder. Dvs halve høyden (eller 1/3) av tispens bredde på brystkassen (sett ovenfra).. He he - utrolig vanskelig forklart, men du skjønte det kanskje likevel...

Det har forsåvidt kommet en genial valpekasse i salg nå - laget av papp. Den skal funke helt utmerket (vet om noen som har testet den med et bearded-kull) - og den absolutte fordelen er jo at den ytterste delen kan pakkes sammen til nærmest ikke noe - mens den indre delen kastes hvis den har blitt for sølete (ny kjøpes til neste kull).

Det er annonse for denne i Hundesport stadig vekk.

Ellers - for å bygge en selv - tenk deg en stooor skuff. Bunn, 4 vegger og helst kledd/malt i materiale som tåler vann.

Den berømmelige kanten kan man lage som en billde-ramme som passer akkurat inn i kassen - og så setter man 4 små ben på. Det er jo greit å ha den løs, så man kan fjerne den når valpene har blitt så store at de ikke lenger er i noen umiddelbar fare (dvs kan flytte på seg selv).

(for en mindre hund ville jeg ha vurdert en sånn plastskuff som man får kjøpt på bl.a. ikea - sånn til å ha under sengen)

Det eneste problemet med en sånn bygge-selv tre-kasse er jo tyngden - og oppbevaring fra gang til gang.

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...