Gå til innhold
Hundesonen.no

Forbud mot Amstaff, Pit og andre "farlige hunder"


Aya

Hva synes du om et forbud mot "farlige" hunder?  

29 stemmer

  1. 1.

    • Veldig bra- betryggende
      1
    • Ingen mening
      5
    • Liker det ikke, men ka jo være greit mot noen raser
      5
    • Farlig og lite gjennomtenkt
      18


Recommended Posts

  • Svar 106
  • Created
  • Siste svar
Guest Vicky

men den har aldri blitt brukt som det, dessuten var det ikke det formålet den ble avlet til. Du vet jo hvordan kroppen til amstaffen ser ut. Det er ikke akkurat et harmløst utsende... Den ble avlet til å drepe...selvfølgelig er det en flott rase, men hvorfor avle videre når det ligger så mye fælt bak? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

=D>

Du kan få låne Amy.. :wink:

Ja takk! Hehe :P Blir sikkert å flytte til Sverige etterhvert når jeg er voksen. SKAL ha amstaff! :P Foreløpig får jeg vel bare nøye meg med å se de 4 amstaffene som skal til Bodø til neste uka.. :wink:

Du vet jo hvordan kroppen til amstaffen ser ut.

JA! Den er praktfull! Så faktisk en her på Leknes i går :D Har aldri sett den hunden her før, men den var rød og aldeles nydelig :x

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, jo, hundebitt.no har faktisk mye interesant og SANT skrevet rundt omkring på sidene.. Dessuten er det fedrene til tre barn som ble angrepet av hunder som står bak den, to av barna døde, et ble hardt skadet. Synes det er veldig viktgi at vi som har hunder tar oss tid til å lese historiene deres, og høre på hva de har å si. Etter hva jeg har lest på sidene deres (og har lest omtrent ALT som er der) er de absolutt ikke imot hundehold, ikke i det hele tatt, men de er imot farlig hundehold. De er redde for dette. Angående det jeg refererte til var blant annet utsagn fra Kjersti Roland,tidligere raserepresentant for amstaff i nkk, Roger Åsheim, mangeårig autorisert spordommer i alle raser, og Morten Bakken, adferdsforsker ved Norsk Landbrukshøgskole...

Ikke misforstå meg nå, jeg elsker amstaff, OG pit bull, det er eierne og den uforsvarlige avlen jeg vil til livs.. Boxer er min yndlingshund, og en kjempehund, selv om den har en "blodig fortid". Dessuten finnes det ikke kamphunder. Kamphunder er et begrep som refererer til hunder, uansett rase, som har blitt brukt til hundekamper.. Jeg mener at den jevne amstaffen en er koselig, stabil hund.. MEN det finnes mye farlig blod rundt omkring, og jeg mener at noen få oppdrettere burde få lisens av NKK, eventuelt høyere hold, for å avle gode, trygge amstaffer.. Avle bort pitbull egenskapene som endel amstaff har (rasene var i utgangspunktet identiske, Men pit'en har en sterk akmplyst som skal være avlet bort hos amstaffen.. Og en av grundene til at amstaffen ble forbudt var at nkk og raseklubbene ikke kunne bevise dette, at pitbull egenskapene var avlet bort..

Dette er iallefall hva jeg har funnet av info nå, etter å ha gravd rundt i bøker og på nettet:p

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bull terrieren er godkjent i Akc.

Selv syns jeg pit bullen ser kraftigere ut en amstaffen..

Snakker ikke om høyden jeg nå.. Men jeg syns de har mer muskler enn

amstaffen.

Blir ikke pit bullen brukt mer i hundekamper en amstaffen da?

Ja, var litt forvirrende det du skrev. (historien til amstaffen)

Det med bruks og utstilling er stor forskjell på hundene.

Foreks settere. Jakt setteren (irsk setter) er mindre enn utstillings versjonen. Men utstillings versjonen kan ikke brukes til jakt. Da jakt instinktet er avlet ned på. For det eneste som er avlet frem der er utseende.

Så selv syns jeg amstaffen er en utstillings versjon av pit bullen.

Hvorfor tror du enda at jeg har fordommer mot amstaffen?

Og hva usannheter har jeg sagt om rasen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...