Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan begynne agility?


SiljeKito

Recommended Posts

Det ser spennende ut med aguility, og det er noe jeg kunne tenkt meg å prøve med min hund, men jeg aner ikke hvordan jeg går frem for å starte. Jeg blir 17 i oktober og har en Flat Coated Retriever på 3 år. Han kan sitt, ligg, kom, bli, hopp (inn i bil), + litt til som jeg ikke tror er relevant. Han lyer som regel, men er han løs og det kommer en hund har jeg lite sjanse til å få ropt han inn, noe jeg gjerne vil endre på.

Er det egne kurs jeg må melde meg på? Bør jeg trene litt selv med hunden før et eventuelt kurs, eller starter kurset helt fra bunnen av? Finnes det spesielle kurs for ungdom?

Er fint hvis noen kunne forklart litt rundt aguility og hvordan man kan starte med det. Er det for sent å starte med en 3 år gammel hund, eller har ikke alder så mye å si?

Jeg bor i Stavanger.

Takk for alle svar. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Er absolutt ikke forsent og starte med en 3 år gammel hund :D

Ta kontakt med nærmeste hundeskole og spør om de arrangerer agility kurs for nybegynnere, så får du råd og veiledning...

Og stoff om agility finner du på siden til MartineH her inne... :

www.hundene.com - under Agility.

http://www.sbk1968.com/index.php?option=co...id=19&Itemid=55

Her en iallefall en hundeskole, som du kan kontakte..

LYKKE TIL :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vil nok anbefale deg å ta et kurs før du begynner på egen hånd. Da slipper du å lære inn noe feil! Nå vet ikke jeg om noen hundeskoler i Stavanger, men du kan jo høre litt rundt. Om det arrangeres kurs for ungdom vet jeg ikke, men da vi var på kurs var det barn ned i 10-års alderen som var der med hundene sine (foreldrene var jo også med, men det var barnet som deltok med hunden).

Det er ikke for sent å begynne med en hund på 3 år, mange venter jo med å begynne til hunden er helt utvokst og da er de jo gjerne opp mot 2 år. :lol:

Lykke til! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går denne helga et grunnferdighetskurs i agility med min hund, og det er noe å anbefale. Her har vi lært noen grunnferdigheter som hunden bør kunne før man introduserer den for hindrene. Her lærer vi hvordan vi kan starte helt fra starten av og hvordan vi på best mulig måte kan gjøre minst mulig feil i innlæringsfasen.

Så hvis du vil starte med AG så er et nybegynnerkurs/grunnferdighetskurs i AG absolutt å anbefale

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for alle svar! :lol:

Jeg tror nok jeg kanskje må gå et lydighetskurs først, for hunden blir helt vill hvis det er andre hunder til stedet, og glemmer da alt annet enn å hilse på hundene.

Men etter et eventuelt lydighetskurs skal jeg gå nybegynnerkurs for agility ja. Jeg har vært på hjemmesidene til Sør Rogaland Brukshund Klubb som holder nybegynnerkurs i september. Blir man medlem kan man også benytte seg av agility/lydighet banen. Vet du sånn cirka hvor mange hunder som vanligvis deltar på hvert kurs?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...