Gå til innhold
Hundesonen.no

Ag og HD


Synne N

Recommended Posts

Skrevet

Har dere som trener og konkurrerer i ag røngtet hundene deres?

Jeg skal begynne på ag nybegynner kurs til høsten.. Og det egentlig nødvendig å røngte hunden for et nybegynner kurs?

Hun har ikke vist noen tegn til å ha vondt i hverken hofte eller bein, og hun løper og hopper like mye på tur som hun ville gjørt på en treningsøkt, så jeg er litt usikker :unsure:

Skrevet

Jeg rønket før jeg begynte å trene ordentlig.. Fordi at jeg ville vite hva hun hadde før jeg begynte å trene hinder som møne, hopp hinder, vippe..osv.. og av andre grunner..

De hindrene kan belaste leddene, og hadde hun hatt HD og jeg hadde trent på de hindrene, så hadde nok ting blitt verre og hun kunne fått større plager/ mye smerte..osv. Avhengig av HD grad og hvor ofte jeg trente på de hindrene..

EDIT: Det er ikke noe i veien for at du kan trene før du har rønket, bare ha det morro og ikke hopp høye hinder ofte og slikt :huh: og på nybegynner kurs er det skjelden veldig krevende for hunden..

Skrevet

Jeg tok både nybegynner kurs og trente vel i et par måneder før jeg røntget Aiko. Han har A hofter (Fri) :huh:

Skrevet

Hmm..jeg tror jeg skal vente til etter nybegynner kurset før jeg røngter, kan være det ikke er noe for oss, fordi om jeg tviler sterkt :huh:

Skrevet

Jeg har ikke røntget Oscar, men jeg skal gjøre det. Selv om Cavalieren ikke er en utsatt rase så syns jeg det er greit å gjøre det. Spesielt når man driver med ag.

Skrevet

Ja, jeg røntget henne før vi begynte med agility. Og jeg hadde ikke startet før hun var rønget, fordi HD er så vanlig hos rasen min (selv om hele slekta er fri)

Guest Vicky
Skrevet

Jeg ville ha røndket. Det er en stor belastning på skjelettet hvis en hund har hd. Eller så kan du ta de ikke alt for belastende hindrene. Det er hva jeg ville gjort da :huh:

Skrevet

Det er bare det at jeg tror ikke et nybegynner kurs på 2 dager vil belaste så mye mer enn nå vi er på tur og trener å sånt ;)

Jeg kommer uansett til å røngte henne hvis jeg skal trene aktivt..

Skrevet

Ja, men ikke med det første hvis jeg ikke skal trene ag, det er liksom rundt sommerstider jeg ikke har så mye penger ;)

Jeg skal mest sannsynlig trene ag, men jeg vil bare ta dette kurset først.

Skrevet

Det er lite sannsynlig at dere kommer til å hoppe høye hindere i løpet av kurset, hvertfall i så stort omfang at det kan gjøre noe særlig skade. Gå kurset du, og liker du agility ville jeg rønget relativt fort etterpå ;)

Guest Vicky
Skrevet

Ja, men ikke med det første hvis jeg ikke skal trene ag, det er liksom rundt sommerstider jeg ikke har så mye penger ;)

Jeg skal mest sannsynlig trene ag, men jeg vil bare ta dette kurset først.

det går sikkert bra ;) Dere må kose dere masse da! ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...