Gå til innhold
Hundesonen.no

Lungebetennelse på kanin


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

De siste dagene har kaninen min pustet litt tungt. I dag ringte jeg til veterinæren, og hun sa at det var kanskje lungebetennelse. Dette er en kanin på 8 år... Så lurer jeg på; Pleier de å overleve dette? Dyrlegen sa at hun kunne gi henne medisiner. Hvis det er vanlig at de blir frisk av dette, så gjør jeg selvfølgelig det. Hvis de ikke gjør det, vil jeg la henne slippe :icon_redface:

Håper noen kan svare meg på dette før kl 16.00. For da skal vi til veterinæren.

Kan også legge til at hun ikke har spist så mye de siste dagene.

Skrevet

Tja, vanskelig å si.. Kaninen er 8 år, så den er ikke akkurat ung lengre. Hvis den ikke spiser/drikker, virker slapp, er blitt tynnere osv, så tror jeg kanskje jeg ville la den slippe enn å begynne med medisinering.

Min erfaring er at på gamle kaniner så er det ofte vanskelig å få de helt friske igjen. De blir bedre noen uker/mnd etter medisinering, men så blir den dårlig igjen.

Jeg har en kanin på 7,5 år hjemme nå. Han er frisk og rask. Men jeg har bestemt at den dagen han ikke er seg selv 100%, så skal han få slippe istede for at jeg skal begynne å gi han alt mulig av medisiner. Han har levd et verdig liv, og skal slippe å plages mer :icon_redface:

Men som sagt, dette er noe som du må vurdere, du som kjenner kaninen best.

Skrevet

Kaninen trenger nok riktige medisiner (resept fra vetrinær), og dessuten bør den for all del ikke utsettes for trekk. Det kan være lurt å holde kaninen innendørs noen dager, også etter at medisineringen er over, og kaninen tilsynelatende er frisk. Hvis kaninen virker nokså frisk, bortsett fra dette med pusten, så ville jeg nok forsøkt behandling før jeg vurderte avliving :icon_redface:

Lykke til!

Skrevet

Tusen takk begge to! Hun har spist litt eple i dag. Hun har også vært litt ute laus. Er ikke så veldig slapp, men litt (dette kan også være pga varmen). Selv er jeg må jobb, så det er mamma så skal til dyrlegen med henne. Jeg vil prøve å la henne gå på medisiner først :)Selvfølgelig hvis dyrlegen også mener dette er det beste. Skriver her senere hvordan det gikk :icon_redface:

Skrevet

Nå er vi ferdig hos dyrlegen. Han mente at hun så veldig frisk ut, og ville ikke avlive henne. Hun fikk derfor en sprøyte mot lungebetennelse. Vi skal også hente noen dråper som hun skal få i munnen i 2 uker. Er ganske letta nå :icon_redface: Løye hvor glad man blir i disse dyra...

Til sammen for dette blir det rundt 1000 kr, men hva gjør vi ikke for de :P

Han sa også at det var veldig bra at vi kom.. Hun var blitt veldig tett, så det er ikke sikkert at hun hadde overlevd helga. Så jeg er glad jeg gjorde det :P

Skrevet

Takk alle sammen :P Hun er mye bedre nå. Skal gå på medisiner i 2 uker. Jeg reiser til syden på mandag... Så jeg må bare finne noen som kan gi henne de. Tenkte kanskje jeg skulle finne en dyreklinikk som kanskje kan passe henne. Får sjekke opp litt :P

Så bra at det går bedre da, kanina di er bare hel skjønn da :P

Ja, hun er det :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...