Gå til innhold
Hundesonen.no

To brødre..


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Ask og Caro. Etter at de ble over året har de ikke tålt synet av hverandre, og skal bare sloss. Kan det være en eller annen form for rang de sloss for? De har aldri fått "muligheten" til å virkelig sloss fra seg, er det en løsning?

Er litt surt å ha det slik, for vi kommer til å treffes en del på utstillinger osv fremover..De tåler ikke (spesiet Caro, som er den som begynner slossingen 99% av gangene) at den andre ser på seg en gang.Caro kan stå å glane Ask rett inn i øya leeeenge, og Ask demper og gjesper og slikker og snur seg, men Car glaner videre..til slutt sier det jo pang da.

Noen råd? Å holde disse to adskilt for ever er IKKE en mulighet i det hele tatt.

Skrevet

Om du ikke vil prøve å holde de avskilt, så får du bare ta det bråket som måtte komme. Ja, det er rang som nok er den utløsende faktoren her, og om de er psykisk på "samme høgde" så vil det nok forbli sånn.

Skrevet

Eller rett og slett si fra solid til begge to gutta at "NEI! Det er IKKE lov å slåss".

Det krever at du har et greit lederskap og kontroll over din hund, og at den andre eieren har ditto.

Hunder har IKKE søskenkjærlighet - tvert om kan det ha vært mye krangling i valpekassa, som det ikke er noe konstruktivt i å la "hundene gjøre opp av seg selv". Har sett selv ganske små valper hisse seg opp i altfor stor grad til at det er "sunt", såvel som "altfor jevngamle" hannvalper som er blitt unghunder og som er for likt matchet til at én går av med seieren.

Nå er jeg generell motstander av å lære opp unge hunder til å "gjøre opp" selv. Ting henger sammen, så mine får ikke lov å slåss - og det er lite av det, de kan reglene. Det betyr samtidig at jeg som eier må følge med og ikke sette dem i dumme situasjoner. Hannhunden her har for eksempel veldig lyst til å forsvare "dama si" mot innpåslitne friere - han får ikke lov, det stopper jeg, men samtidig flytter vi oss også unna den masete hannhunden eller går vår vei, dersom det er en helt tulling av en hund, for å unngå å forbli i situasjonen.

Med gamlerasen var det greit når gutta møttes på utstilling. Var de i bånd, og de ikke ble "trykket" oppå hverandre, kunne du godt ha dem i bånd sammen/nær hverandre - der de i løs tilstand antagelig ville barket i hop.

Hadde jeg vært deg, hadde jeg holdt dem unna hverandre et års tid til - da er det mulig at ALT roer seg ned av seg selv når hormonene legger seg litt nedpå. Broren til din virker jo som om den ikke helt tar tegnene, eller vil ha fullstendig underkastelse - kanskje den ikke er helt "god", eller har dårlige erfaringer - og skal det da gå utover DIN hund? Eller er det ting der som du kanskje ikke helt ser?

Lar du dem "gjøre opp", så kan du jo ENTEN være så heldig at de kjapt og greit blir enige om hvem som er hva ELLER de kan ha et for ****** slagsmål med skader og greier og som gjør at de vil hate hverandre til evig tid.... Litt for mye sjansespill for meg iallfall!

Hvorfor er det forresten så vanskelig å holde to hunder atskilt, eller under kontroll i hvert sitt bånd hos eier?

Skrevet

takk for svar akela, og til den siste setningen; det er da ikke vanskelig i det hele tatt.. :wub: Var ikke så dumt det med at det kan roe seg om et års tid. Vet at Caro generelt er skarpere enn Ask, men har ikke peiling på dårlige erfaringer. Trur han er en smule dårlig sosialisert også.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...