Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund på fòr


giggi

Recommended Posts

Skrevet

Ja, vi er jo på jakt etter en hund. Og har tenkt litt på å ha hund på fòr.

Det eneste pro0blemet er at je ikke er helt sikker på hva det innebærer ;)

Så jeg lurte på om noen hadde vært så snille og forklare meg litt?!?!?? "Takk" ;)

Skrevet

Det kommer jo an på hva slags avtale du gjør, da. Noen er jo forverter for hundene til blindeskolen og har en type avtale. Noen er forverter for hunder til private oppdretter, med individuelle avtaler.

Vi er forverter privat for en tispe som vil bli vår etter to kull. Nå er det en rekke omstendigheter som gjør at hun sansynligvis ikke skal brukes i avl, så da er jeg neimen ikke helt sikker jeg. Nå har vi et åpent forhold til "vår" oppdretter, så avtalen er ikke så veldig formell. Men jeg anbefaler deg å ha en skriftlig kontrakt med gjensidige forpliktelser.

F.eks så betalte oppdretter HD røntgen for Fibi, mens jeg tar de daglige utgiftene, også evt. dyrlegeutgifter. Utstillinger er det oppdretter som står for. Dvs. hun melder på etc. Vi tar med hund, nystelt og vakker ;)

Har nok hørt om noen uheldige foravtaler, så det lønner seg nok å holde litt på formalitetene.

Skrevet

Jeg er forvert for en hannhund, og da skal oppdretter ha 3 parringer på han.

Oppdretter betaler diverse utgifter som har sammenheng med avl og slik, mens jeg betaler vaksiner, for og slike ting. Jeg skal stille hunden 3 ganger, da jeg betaler alt, og etter disse deler jeg og oppdretter på det.

Om hunden ikke egner seg til avl, så blir hunden min etter to år. Og parringene skal brukes innen 3 år. Sprangpengene og valpepengene får oppdretter.

Det er noe av det samme med tisper, men da ofte et eller to kull på tispen. Og så skal oppdretter ha tispen hos seg etter parring og at valpene er født og levert. Ellers tror jeg det er noenlunde likt mellom forvertsavtale mellom tisper og hanner.

Skrevet

Mange forskjellige avtaler, men det som er viktig er at en fôravtale ikke skal være ugunstig for fôrverten.

Har selv vært fôrvert, og har nå tre fôrtisper. Man kan ha en helfôravtale, der de får hudnen gratis, har den som sin egen på alle måter, og oppdretter har to-tre kull. Hørte om noen som forlangte 5 kull også, så vær obs. Må jo anta at 5 kull er ugunstig for fôrverten... (og kanskje også hunden?). Noen har også halvfôravtaler, hvor forvert/kjøper betaler halv pris for hunden, og oppdretter har et kull. Oppdretter betaler vanligvis alle utgifter i forbindelse med parring og fødsel. NOne har også avtaler om at fôrverten kan ha valpene hos seg, men det må jo være om de virkelig ønsker det, og kan ikke være noe oppdretteren pålegger deg (som jeg også har hørt om) Så sjekk nøye, hold tunga rett i munnen, og ikke inngå avtale med noen du ikke føler at du kan stole 100% på. Få evt referanser fra andre valpekjøpere og fôrverter, så vet du litt mer om hva du går til.

Mvh

Lisbet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...