Gå til innhold
Hundesonen.no

Smålandstøver


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Denne rasen har jeg vært betatt av siden første gangen jeg så den i den bittelille raseboken min. Og med fare for å få hode kuttet av grunnet den jakthund-diskusjonen som foregår på hundediskusjoner, jeg vet dette er en av de rasene som er avlet for jakt.

noen som har erfaringer fra/om denne rasen?

linker til opprettere? (fant ingen i Norge..)

Bortskjett fra detmed jakt virker den som en perfekt hund til mitt bruk.. :wub:

Skrevet

Det ENESTE som betyr noe med støverrasene, er jakt. Å ha en slik hund som "kosehund" er bortkastet, og gode oppdrettere vil neppe selge til noen som ikke jakter uansett. Men kanskje du kan finne en hund som ikke gjør det godt på jakt, og som står i fare for å avlives?

Men dette er hunder som er skapt for å bevege seg MYE og LENGE. De seriøse harehundjegerne jeg har kjent, har syklet som tullinger - også utenom. Og jaktinstinktet får du aldri vekk, så vil du egentlig drømme om en hund som kanskje aldri kan gå løs?

Hva er "ditt bruk", og hvorfor skulle en reinspikka jakthund passe perfekt til det? Nei, glem utseendet, og les rasebeskrivelser slik de bør leses.... :icon_redface:

Skrevet

Om jeg noen gang skaffer denne støveren vil den få løpt mye og lenge, og jobbet mye i skogen. Den vil få gjort alt den er skapt til og gjøre, bortsjett fra jakt. Men det er jo det den hovedsakelig er skapt for, er klar over det. Men det er lov å drømme.. :icon_redface: utrolig pene hunder hvertfall. Var inne på en side etter et søk på google, og der var det en slik støver som konkurerte i LP. Jakt hadde den aldri vært borti..

nå har jeg en hund som aldri kan gå løs. Langlinen er min og hans frihet.

Har ikke tenkt og stupe inn i et kjøp av denne rasen altså. Er e haug andre raser som passer mitt bruk mye bedre enn støveren, netopp på grunn av jakting.

Skrevet

Men siden de som kjøper harehund, legger så stor vekt på jaktegenskaper... kanskje du kan se om du finner en som ikke er bra nok på jakt, og som jegeren ønsker å kvitte seg med? Det er alltid noen "ferdinander" i de fleste raser.... og siden du ellers er aktiv, er jo det et fint alternativ til ... ja, nettopp.... <_<

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...