Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan lære henne å tilby advferd?


Wheaten terrier

Recommended Posts

Jeg prøver altså å trene klikkertrening i treninga med Tjorven. Og det går veldig bra. Men hun er bare så fryktelig treig når jeg sitter stille og "venter" på at hun skal tilby en adferd. Da sitter hun og stirrer meg inn i øynene en stund mens hun småpiper litt, hvis det ikke skjer noe mer legger hun seg ned.

Av og til prøver hun seg med "nuff" ("nuffe" meg på nesa), men da jeg har belønt for det, virker det som hun ikke kommer på noe mer hun kan gjøre for å få meg til å klikke.

Har også prøvd å trene ute, det går litt bedre da, men om jeg ikke er intressant nok, finner hun på noe annet, som å snuse rundt.

Hva er det jeg kan gjøre for å få henne til å begynne å tilby adferder?

Er det noe jeg gjør feil?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tilby atferd!

Rett og slett belønne alt annet som ikke er det hun alt kan! Husk å belønne hyppig, kommer belønningene for sjeldent mister de ofte konsentrasjonen. Er ikke hunden vant med å tilby? Ta ofte pauser, det krever mye av en hund å tenke selv.

Ta frem en eske for eksempel. Klikk og belønn all interesse av esken. Etterhvert vil interessen øke og hunden finne på flere ting med esken, klikk og belønn! Den eneste måten å bli bedre er å trene.

Minner på bruken av problemløserens 4 punkter som enhver klikkertrener (og hundetrener ellers!) bør kunne utenat:

Går ikke treningen som planlagt? Problemet ligger i disse 4 punktene:

1. Timing - Du er ikke flink nok til å belønne ønsket atferd. Hunden får ikke informasjon om hva den skal gjøre

2. Krav - Du krever noe av hunden den ikke kan og som den heller ikke har forutsetninger for å kunne. Har du for høye krav, får du ikke belønt noe, har du for lave, kommer du aldri videre. Kravene skal ligge slik at du får belønt 80% av forsøkene til hunden. 2 av 10 av forsøkene skal være feil for mest effektiv læring! Lurer du på hva slags prosent du og hunden ligger på kan du skrive ned repetisjonene i en treningslogg.

3. Forsterkningfrekvens - ligger opp mot krav, belønner du for sjeldent eller for ofte?

4. Forsterkningskvalitet - jobber hunden godt for godbiten?

Fortsett å trene og belønne det hunden gjør, så skal du se hunden begynner å tilby! Og så klart ikke blande inn noe ubehag i treningen, da tilbyr hunden ingenting og forblir passiv, noe vi ikke ønsker!

Lykke til i treningen!

Hilsen Lene og hundene

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvom jeg aldri har fått rota meg til å sette igang med klikkern :) , kjenner jeg meg veldig godt igjen! Jeg syns jeg sto med godbiten min som en dust og ventet på at noe skulle skje, mens Fibi satt og satt og stirra, for man kan da kontakt. Jeg så derimot på alt annet enn henne... Så tråkka Fibi meg på tåa som for å si fra at "hallooo du der, skal det ikke foregå noe snart?". Gjett hvem som var kjapp med godbiten??

Det var et gjennombrudd, for etter det har det rast på med atferd. Hun kan selvfølgelig også det utrolig nyttige "tråkke tå" ;). Framsendingsøvelser ble også mye lettere å lære inn, da hun på en måte skjønte at det var det hun gjorde som fikk godbitene til å hagle.

Vær tålmodig. Hun vil røre på seg til slutt! Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg prøver altså å trene klikkertrening i treninga med Tjorven. Og det går veldig bra. Men hun er bare så fryktelig treig når jeg sitter stille og "venter" på at hun skal tilby en adferd. Da sitter hun og stirrer meg inn i øynene en stund mens hun småpiper litt, hvis det ikke skjer noe mer legger hun seg ned.

Av og til prøver hun seg med "nuff" ("nuffe" meg på nesa), men da jeg har belønt for det, virker det som hun ikke kommer på noe mer hun kan gjøre for å få meg til å klikke.

Har også prøvd å trene ute, det går litt bedre da, men om jeg ikke er intressant nok, finner hun på noe annet, som å snuse rundt.

Hva er det jeg kan gjøre for å få henne til å begynne å tilby adferder?

Er det noe jeg gjør feil?

Jeg syns du har fått flotte råd. Det du beskriver er helt vanlig, i alle fall ikke helt uvanlig. Se slik på det: Hunden lære seg at det ikke skjer noe før den gjør noe selv. Altså JEG sitter med nøkkelen og det er opp til MEG å låse opp. Det er de spillereglene det dreier seg om og som hunden etterhvert lærer å forholde seg til. Men det er klart hunden din tilbyr atferd.. den lever jo og det å leve er å ha atferd. Kun døde hunder har ikke atferd. Om det ikke skjer noe..så legger hun seg ned sier du...Flott..! da er du i gang! Å legge seg er en fantastisk atferd du kan klikke og belønne for. Du har dermed to ting, nyttige ting å begynne med. Sitte og bli og legge seg. Fortsett dermed med andre små delatferder. Kanskje hun bytter blikkfokus? Klikk for det! Snur litt på hodet? Klikk for det! Lære henne spillereglene "learn to earn"

Ellers syns jeg ofte det blir en bremsekloss for mange når de fokuserer på hva hunden ikke gjør. Hemmeligheten med klikkertrening er å fokusere på og konsentrere seg på hva den gjør. Det den ikke gjør, gjør den ikke så det er ikke noe å bry seg med egentlig.

Stå på dette klarer du så flott atte banana

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...