Gå til innhold
Hundesonen.no

Går det bra?


Gronnis

Recommended Posts

Når Raja ser en annen hund begynner hun med en gang å reise seg opp på to og hoppe fremover som en gal, og drar for å komme bort til en annen hund.

Jeg tenkte at jeg kunne trene slik at jeg klikker + gir godbit (og gjøre det nesten hvert sekund i begynnelsen) med en gang jeg ser en annen hund (før hun begynner å kave). Men går det greit at hun ser på hunden da? Har jo ikke planer om at hun er nødt til å se på meg hver gang hun ser en annen hund :)

Lurer på dette fordi kanskje hun forstår det som om hun får belønning for å stirre på hunden? Men jeg vet ellers ikke hvordan jeg kan trene henne til å ikke dra og kave når hun ser en annen hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har gitt Loke belønning for hver gang han IKKE kaver eller ser på hunden.Jeg holder meg også hele tiden i bevegelse slik at han ikke blir stående å stirre og stresse seg opp men må følge meg.Lærte på kurset jeg går på nå (hos Canis) at selv det å få se på andre hunder kan være fryktelig forsterkende for gjeterhunder, og så vidt jeg har observert stemmer dette i aller høyeste grad på Loke.Jeg ville ha klikket for alt annet enn at hun ser på de andre hundene på trening. Når det gjelder møte situasjoner har jeg ganske enkelt bare gått forbi med han og latt som ingenting.Litt sånn :"er det noe å styre for?" holdning.Vi er ikke i mål enda, men nå er han i det minste ferdig med den andre hunden omtrent i det den har passert.Før var det "hoppe sa gåsa, danse sa reven" gjerne flere minutter etter at den andre var ute av syne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ved passering av abdre hunder, syns jeg ofte at avstanden til den andre hunden har mye å si. For å kunne trene på avledning, ville jeg finne ut omtrent hvor langt unna den andre hunden er før min hund begynner å "bry seg" og så starte litt før det.

Vi startet med øvelsen "sette seg", som betød at Fibi skulle sette seg og bli sittende til hun fikk en godbit og et "værsågod", Kontakt var i denne sammenheng ikke nødvendig. Hvis vi skulle passere og ikke bli passert, fikk hun et "være her", som betød at hun skulle gå med slakt bånd, uten at "fot" eller kontakt var nødvendig. Godbit og "værsågod" ved mestring.

Etter hvert ble det litt ballete for oss, så vi har etter hvert gått over til at hun enten går "fot", eller er i sitt, med full kontakt ved passering. Er det noen jeg vil skravle med, eller slikt, får hun "sette seg", fordi jeg da ikke kan holde kontakten.

Har hun utfall, rygger jeg alltid noen meter tilbake og prøver igjen, uansett om hun har brutt kommandoen, eller jeg ikke rakk å gi noen. Jeg rygger og starter på nytt også uavhengig om den andre hunden er der fortsatt, eller ikke.

Fremmede hunder kan hun nå passere på et par meters hold og jeg tror hun syns det er kjempekjekt å slippe å forholde seg til alt vi møter på vår vei!

Hvis hun bryter kontakten for å kaste et blikk etter den andre hunden, bryr jeg meg ikke.

Noen "fiender" har vi jo og der er det nok en litt lengre vei å gå :)

Også har vi et par kjempekompiser som hun nesten alltid får leke litt med. Etter noen minutter stopper jeg leken, hvis de ikke allerede har avsluttet leken selv og vi går fornøyd videre.

Dette er sånn ca sånn vi trener passering av alt mulig som hun har en lang historie på å hoppe etter. Biler og bussen og mye annet, har vi nok begge glemt at en gang var et problem. Så målet er at hun skal kunne møte og passere hva som helst uten å bry seg om det, hvis hun ikke har fått beskjed om noe annet.

Lykke til ;) .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...