Gå til innhold
Hundesonen.no

Vepse stikk i munnen


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

I går var jeg på stranden for å sole meg. Hunden min lå fint ved siden av meg.. Plutselig så kommer det en stor veps over henne. Hun glefser etter den, og får den i munnen. Heldigvis så spytter hun den rett ut. Jeg sjekket med en gang i munnen hennes, for å se etter stikk. Jeg så ingenting, men fulgte med på det.

Så nå må jeg spørre; hvis hundene blir stukket i munnen, hva gjør man da? Kan man feks gi huggorm tablett :icon_redface: ? Jeg har ikke peiling, men jeg må bare spørre ;) Selvfølgelig ville jeg gått til veterinær med en gang, men kan man gjøre noe før det?

Edit: Endret skrivefeil

Skrevet

Da Fibi ble stukket i munnen i fjor, ga jeg huggormtabletter i samråd med veterinær.

Dette var en søndag (selvfølgelig!) og hun fikk hevelser rundt snutepartiet først. (Det var sånn jeg oppdaget det).

Så hovnet hun opp rundt øynene og så ut som et menneske med kjempeallergi. Etter at hun fikk prednisolon roet det seg, men i løpet av nattet så hun ut som en i X - Files med kuler som poppet opp og ble borte igjen over hele kroppen.

Mandag morgen kjørte jeg henne til "vår" veterinær der hun lå til observasjon hele dagen. De tok all verdens prøver, men det gikk heldigvis bra!

Hvis ikke hunden hovner opp, eller viser tegn til allergisk reaksjon, ville jeg tatt det litt "piano".. Disse huggormtablettene er svært omdiskutert og man skal være varsom med å bruke dem.

Lykke til :rolleyes:

Skrevet

Jeg fikk beskjed av vetrinæren når tinka reagerte på en vaksine at vhis hun blir stukket av veps så må hun få de tabelettene også må vi til dyrelege med henne etterpå for sikkerhets skyld(for hun kan reagere allergisk på stikk fra veps og slikt).

Skrevet

Allergiske reaksjoner kan forekomme. Det finnes i allefall mennesker som er såpass allergiske at de kan dø av et eneste vepsestikk om det er riktig plassert. Kroppen kan reagere såpass at man får pusteproblemer og rett og slett gå inn i sjokk mens noen bare føler litt kløe.

Dette er veldig inviduelt. Hos noen blir jo vepser/bier brukt som behandling mot gikt og annet. Iogmed at det var i munnen hun fikk vepsestikk ville jeg nok latt vetrinæren se på det ja eventuelt la dem gi noe motgift i form av en type histamin eller noe annet. (nå er jeg dog så heldig at jeg bor 20 min unna vetrinærhøyskolen som som regel har døgnvakt)

Men om det ikke har skjedd noe til nå tror jeg ikke hun vil få de store konsekvensene av det.

Finnes dog mange kjærringråd mot vepsestikk. Da pinto ble stukket ifjor helte hun på eddik, bikkja stinka eddik et par dager men hevelsene var minimale.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...