Gå til innhold
Hundesonen.no

Bronsemerket i lydighet


Linus & Cissa

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Vi lurer litt på om vi skal gå bronsemerket snart. Men lurer på et par ting, kanskje noen her kan svare på det. Når man går lineføring og fri ved foten og man får beskjed om høyre marsj, da vender man til høyre sant?Men når man får beskjed om feks. helt om og holdt, veder man da til høyre eller venstre, mot hunden eller fra hunden?

Har dere ellers noen tips og triks tar jeg de gjerne i mot :rolleyes:

Skrevet

Hei

Vi lurer litt på om vi skal gå bronsemerket snart. Men lurer på et par ting, kanskje noen her kan svare på det. Når man går lineføring og fri ved foten og man får beskjed om høyre marsj, da vender man til høyre sant?Men når man får beskjed om feks. helt om og holdt, veder man da til høyre eller venstre, mot hunden eller fra hunden?

Har dere ellers noen tips og triks tar jeg de gjerne i mot :rolleyes:

Ja, høyre marsj er mot høyre. Helt om og holdt gjer eg og mot høyre, og det blir fra hunden for den går på venstre side. men husk at hunden skal følge deg. :)

Eg har et tips, og det er å ikke gå eller snu eller stopp for fort. Det er da lett for at hunden ikke helt klarer å følge med.

Skrevet

Et lurt tips er å gå bittelitte granne saktere når du skal holdte eller gjøre vendinger. Dersom du "løper" en vending eller helt om og holdt er det jo mye vanskeligere for hunden å følge med :)

Skrevet

Men når man får beskjed om feks. helt om og holdt, veder man da til høyre eller venstre, mot hunden eller fra hunden?

Det har vært valgfritt før i hvert fall, tror det er det fremdeles selvom det har kommet nye regler osv.

Skrevet

jeg gikk jo opp til bronsjemerket for en mnd siden (som gikk rett vest), men høyre vending er jo 90 grader til høyre. Og en helt om og holdt er 180grader (rett om jeg sier helt feil nå), og man snur mot høyre. Eller er litt usikker om man kan svinge mot venstre, men er enklest for hunden å snu møt høyre, men ikke vend for fort, sakk snu rundt sakte. Da er det lettere for hunden og være me på hele vendigen...

Men husat det også er venstre vendinger også da. (90 grader til venstre)

og du kan også få helt om og marsj..

Skrevet

Hvor får man tatt Bronsemerket? :rolleyes: Jeg har litt lyst til å gjøre det før jeg går klasse 1 :)

hundeskoler og klubber tror jeg. Kontakt en klubb/skole og hør. Så får du nok være me på neste prøve (det er vel som regel en planlagt dag, og da kommer di som ønsker å gå opp. Enten må du melde deg på på forhånd,ellers kan det hende det er påmelding på stedet (det var det når jeg gikk opp, men der er jeg usikker om kun di som er medlem i klubben kan delta)...

Skrevet

Hvor får man tatt Bronsemerket? :rolleyes: Jeg har litt lyst til å gjøre det før jeg går klasse 1 ;)

Du får vel ikke gå klasse 1 før du har bronsemerket? Sjekk med lokalklubbene du og se om der er noen du kan gå opp til bronsemerket for. :)

Skrevet

Du får vel ikke gå klasse 1 før du har bronsemerket? Sjekk med lokalklubbene du og se om der er noen du kan gå opp til bronsemerket for. :)

Jeg vet ikke jeg :rolleyes: Skal gjøre det :P Tenkte jeg skulle gå på agility på onsdag, så kanskje det er noen som har greia på det der ;)

Skrevet

Du får vel ikke gå klasse 1 før du har bronsemerket? Sjekk med lokalklubbene du og se om der er noen du kan gå opp til bronsemerket for. :)

Det er vel ikke noe krav for å starte klasse 1? Bronsemerket er jo uoffisielt, så hvem får sjekket om man har det fra før da? Men en fordel er det å ha tatt bronsemerket eller startet uoff. kl. 1 før man starter i kl. 1 ;)

Skrevet

Jeg er 100% sikker på at man ikke må ha bronsjemerket før man starter klasse 1. Men jeg har selv sagt til meg selv at jeg skal ha det før jeg starter. Da har jeg fått "testa" litt på en måte.

Skrevet

Man må ikke ha bronsemerket nei, jeg startet kl 1 sist helg og jeg har ikke bronsemerket.

Pssst, hvordan gikk det egentlig? :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...