Gå til innhold
Hundesonen.no

Strihårsdachs Nemi - nytt medlem av familien :D


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

jeg skal hjelpe til å trene henne osv :) passe henne når tante og onkel er borte og sånn.

nemi er en to år gammel lysebrun (fawn?) strihårsdachs som kom til onkel og tante i nabohuset på fredag. De har henne bare på prøve foreløbig, men om hun går godt sammen med den siste smårollingen, så blir hun værende :( nemi ble omplasert rett fra eier fordi hun ikke egnet seg til jakt og søk. og siden tante og onkl har lett etter voksen dachs siden før jul, da en siste dachsen deres døde av kreft, var jo dette perfekt. nemi er en av demest folkekjære hundene jeg har møtt. tross løpetid og et nokså stygt sår som fikk behandling i dag, km hun å satt seg i fanget med en gang. Skullle tru hun hadde kjent med og dette stedet i årevis. herlig hund! :P Ble så glad i henne, og gleder meg til såret er leget, og løpetiden over, for da blir hun og Ask turkamerater. og treningskameratr for den del.

nemi vil få den grunnleggende dressuren, og vi ellers være kamerat og turompis for onkel og tante. De vil kanskje stille henne, men pelsen hennes er ikke stri nok. Den var faktisk gangke myk og bløt. men jeg får nok overtal dem til å prøve en gang hvertfall ;)

bilder av herligheten kommer ;)

Endret av Mod, la inn 'riktig' topic :P

Skrevet

Så morsomt!

Folkekjær dachs har jeg erfaring med, hehe :)

Gleder meg til bilder.

Edit:

Hvis pelsen er bløt kan det hende at den har blitt klippet, og ikke nappet. Da blir som regel pelsen bløt og mister mye av det "strie" i seg.

  • 4 weeks later...
Skrevet

å så moro! lykke til da... M.J. sier at pelsen kan ha blitt bløt pga klipping, men siden den bare er to år kan det også være at den ikke har utviklet den ordentlige strie pelsen enda.. På Titti kom den etter at jeg hadde nappet henne en 4-5 ganger!

Er lurt å sette hunden hos en salong da, så ikke man napper feil hår :P har jeg gjort en del ganger... hihi

Heldigvis for at hår vokser sier nå jeg...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...