Gå til innhold
Hundesonen.no

Rask stå


Elisabeth

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har problemer med at hunden kan ta et lite skritt etter at han stopper. Noen tips til å få dette bedre. har prøvd litt med doggiezen og feiling men får det ikke helt til. noen andre tips eller noen som kan forklare litt framgangsmåte sånn at hunden banker beina i bakken når jeg sier stå?

Skrevet

Nå ekke jeg noen ekspert på lydighet,siden det intresserer meg der solen ikke skinner så mye...hihih.. :( men min hund har en knallgod stå. Det gjorde jeg enkelt ved å ha ballen hans klar under marsj,også når jeg ga stå kommando,kastet jeg den rett bakover.Det resulterte i at han bråbramset snart,når jeg ga stå kommando under marsj...for han var klar til å fange ballen sin.

Nå skal det sies at Odin kunne stå kommando fra før, pga utstilling, men det er jo litt annerledes i lp, i og med at det belønnes for kjapphet og - som du sier - minst mulig steg etter kommando.

Lykke til.

:)

Skrevet

Nå ekke jeg noen ekspert på lydighet,siden det intresserer meg der solen ikke skinner så mye...hihih.. :( men min hund har en knallgod stå. Det gjorde jeg enkelt ved å ha ballen hans klar under marsj,også når jeg ga stå kommando,kastet jeg den rett bakover.Det resulterte i at han bråbramset snart,når jeg ga stå kommando under marsj...for han var klar til å fange ballen sin.

Nå skal det sies at Odin kunne stå kommando fra før, pga utstilling, men det er jo litt annerledes i lp, i og med at det belønnes for kjapphet og - som du sier - minst mulig steg etter kommando.

Lykke til.

:)

takk for tips. det var smart å begynne å belønne med ball når han stopper bra sånn at han får en forventing bakover. men vil ikke basere treningen på å lure ham for da tror jeg nok at ståen vil blir dålrigere hvis jeg ikke kaster ballen bak en gang i blandt. men tusen takk for tips!

Skrevet

Ikke vet jeg. Men nå trener vi med belønning innimellom uansett, slik at hundene faktisk opprettholder sine forventninger til treningen, være det seg er lek med fører, godbiter eller belønning i form av ball/kong o.l.

:)

Skrevet

Jeg lærte inn først og bruke hånd for å stoppe han, så gikk jeg over til og hive godbit/leke over hodet når jeg sa stå. Og han har en veldig bra stå, Stopper med engang...

Hørt noe om at du kan legge en leke/godbiter bak deg, (vise det til bikja), så går dere fremover, og når du sier stå, så sier du "værsegod" eller noe så bikja søker bakover til godbiten/leka.

Og om du går en vanlig gang, sier stå og hunden stopper bra da, så fort deg med å ros. Belønn alltid bakover. Og evt kast noe bakover da.

Skrevet

Jeg lærte inn først og bruke hånd for å stoppe han, så gikk jeg over til og hive godbit/leke over hodet når jeg sa stå. Og han har en veldig bra stå, Stopper med engang...

Hørt noe om at du kan legge en leke/godbiter bak deg, (vise det til bikja), så går dere fremover, og når du sier stå, så sier du "værsegod" eller noe så bikja søker bakover til godbiten/leka.

Og om du går en vanlig gang, sier stå og hunden stopper bra da, så fort deg med å ros. Belønn alltid bakover. Og evt kast noe bakover da.

jepp. avstandsbelønning har vi kjørt. det fønker bra. men har funnet ut av det selv nå. har bare gått for fort fram. han har kontant stå inne så jeg får bare øke kriterene sakte, ikke akkurat min sterkseste side. så skal jeg passe på å legge forventingene bakover. men tusen takk for svar:-)

Skrevet

kaste ball over hodet :(

Over hodet på hvem?? :P:P (måtte bare)

*flir* -det er vel det samme om ball/belønning kommer over hodet,eller litt på siden av hunden da... :P

Men uansett - bakover belønning, så hunden bråbremser er vel det de fleste har best erfaring med..

;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...