Gå til innhold
Hundesonen.no

agressiv oppførsel


mie

Recommended Posts

hei.hae et problem jeg har slitt med en stund med hunden min. hun er agressiv mot andre hunder vi møter på tur.dette skjer ikke alltid,men veldig ofte, åg jeg vet ikke hva som er årsak til dette eller hva jeg skal gjøre med det.har aldri gått lenger enn at hun knurrer på den andre hunden før jeg tar henne til meg.dette er litt dumt for jeg får aldri sett hva som egentlig kunne skjedd om jeg hadde latt det gå lenger.er ikke sikkert de hadde begynt å sloss,kanskje det bare er en dominans-greie?jeg tør hvertfall ikke la det gå lenger,når hun viser sånn oppførsel,itilfelle de etskulle skjedd noe.dette resulterer i at hun aldri får lekt med andre hunder,noe som er veldig synd(bare de hun kjenner fra før av).noen gode råd?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

slik er Ask også. Skulle likt og visst hvorfor, for aggresiv vil jeg ikke si han er. men hos han går det bra så lenge han får hilse på den andre hunden, selv om, som du sier, det skjelden skjer fordi folk trur jo hunden er livsfarlig. Men dette kan være redsel fra hundens side, og at den reagerer slik fordi den er redd. det kan også være fordi den rett og slett ikke liker andre hunder så godt, hvertfall ikke fremmede hunder. det er ingen synd, og jeg vil si det ikke har noe som helst med aggresivitet og gjøre. :)

Har hunden vært slik siden den var valp? Dårlig sosialisering er det neste som slår meg nemlig..om den har fått lite omgang med andre hunder den ikke kjenner, blir det lett sånn. Hunden vet jo ikke helt hvordan den skal reagere når den møter på hunder fordi den så skjelden gjør det. og enda skjeldnere får bevist for seg selv at det kanskje ikke er farlig og hilse på andre hunder.

EDIT: hvordan er knurringen? er det bare burring og bjeffing, eller er det "vanlig" knurring, eller er det skikkelig flekking med tenner osv?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er enig i at du bør kontakte en dyktig hundetrener eller adferdskonsulent, som kan hjelpe deg - med å lære deg og lese hunden din, på en måte som gjør at DU kan lese situasjonene bedre når hunden din møter en annen. Kanskje kan du lære deg å forstå hva som gjør at hun reagerer, og hvordan du kan gjøre noe med det - for det er MYE du kan gjøre for å lære hunden din å omgås andre hunder bedre :)

Neida, hunder MÅ ikke møte og hilse på alle andre hunder de møter. Men det er heller ikke noe hyggelig liv for dem å gå og være så usikre på tur, at de føler de må knurre og få den andre unna. Man møter andre hunder, og det kan være greit å jobbe med hunden så den heller får positive forventninger til et eventuelt møte - hvis det går, eller, i litt verre tilfeller: At den klarer å forholde seg sånn passe nøytral så det ikke blir bråk.

Alle hunder KAN ikke være "venner". Men det er ganske langt mellom å være "aggressiv" (slik du oppfatter det) mot alle fremmede hunder den møter, til det å lære å takle å møte, kanskje til og med hilse, kanskje enda mer til og med synes det er hyggelig med - andre hunder.

Dette blir ikke noe bedre, kanskje verre - og det ER ikke noe hyggelig, verken for deg eller hunden, å måtte skygge banen bare dere ser en fremmed hund. En usikker hund kan dessuten faktisk dessverre TILTREKKE seg mer oppmerksomhet fra andre, ikke så trivelige hunder - sånn er dyreverdenen.

Lykke til, håper du finner god hjelp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hun har alltid møtt fremmede hunder på tur siden den var valp,da var det ikke noe problem.begynte vel kanskje da hun var mellom 1/2 -1 år gammel. vet ikke hvorfor det startet,hun har ikke hatt noen traumatisk oppvekst eller noen episoder eller noe lignende. På mennesker er hun alltid veldig trygg,ikke sint og sånn, hun er en veldig glad hund ellers.derfor jeg syns det her er så rart, tenkte kanskje det var noe jeg kunne gjøre selv før jeg evt oppsøker en spesialist,om noen hadde noen råd eller noe.ellers bør jeg vel kanskje gjøre det.vet ikke helt hva slags knurring det er,er ikke noen spesialist,men virker litt truende tror jeg mot den hun møter.Men som jeg sa,det har aldri gått noe lenger enn dette fordi jeg trekker hun unna,så jeg vet ikke hvordan situasjonen hadde utviklet seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...