Gå til innhold
Hundesonen.no

Vekttap, sykelig?


Lemen

Recommended Posts

Hva betegner dere som sykelig /mistenksomt raskt vekttap hos hund? Hvor mange kg over hvor lang tid ca?

Grunnen til at jeg lurer er at Sophus har tatt av nesten 1 kg etter at han var hos veterinæren 7 april (for å se på en klump under huden), og jeg synes han er blitt veldig tynn. Jeg kjenner ribbben, ryggrad og hoftekam veldig godt nå, (ser nesten ut som en mynde med kraftig brystkasse og ikke noe mage..) og det er en del løs hud. Han har aldri vært så tynn før.

Den siste uken har han vært litt tufs, men ingen feber eller synlig vondt, bare slapp og har hatt liten appetitt, men er alltid klar når det er snakk om tur eller lek.

Rett før jul veide han 28 kg og var da godt i stand ( :) ), uten å være tjukk. Vi har ikke slanket han eller mosjonert han noe mer.

Han er 64 cm høy og er en langlemmet "smekker" storpuddel, ikke av den kraftige brede typen.

Hos veterinæren veide han 26 kg, og har som sagt tatt av nesten 1 kg etter det. Jeg har time neste uke for å fjerne (fett?)klumpen og da skal jeg også ta en allmen sjekk på han også.

Er det vekttapet noe å være bekymret for? :unsure:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm kan jo være orm? Lenge siden han har fått ormekur?

Godt spørsmål. Han fikk en ormekur i januar, så jeg tror ikke det skal være orm. Han har forøvrig fått litt bedre appetitt, spiste godt i går kveld og til frokost i dag. Han er også mer seg selv nå, ikke så "tufs" lenger.

Huff, jeg begynner å lure på om jeg ser spøkelser på høy lys dag, men han er blitt veldig tynn.

En venninne som kjenner Sophus godt ble veldig forskrekket da hun så han, og mente han var blitt Gordon Setter-tynn (og en puddel skal jo ikke se ut som en GS i kroppen, heller ikke en mynde for den saks skyld...!). ;)

Jeg skal uansett få han sjekket veldig godt hos vetten. Jeg liker ikke den følelsen jeg har, av at det er noe galt, for jeg har som regel rett, og det hadde vært utrolig deilig å ha feil denne gangen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
    • Fortviler, fordi det er tomt for nomnoms 😨 Det perfekte snæck. Smakelighet på høyde med favoritt råfor, men i en konsistens som kan skjæres med ostehøvel, til tynne, store skiver som dekker store deler av tunga og ganen og gir maks bæng for the bucks - verdi per kalori - som belønning. Rene råvarer av dyr, ikke noe vegetabilsk tull som fillere, i verdens mest tasty snæck av en konsistens som ikke klæsser til lomma eller hendene. ..og det er TOMT. Lå to pølser igjen i hylla på K9 Hundesenter i dag. Jeg kjøpte den ene. Tomt.  You don't know what you've got till it's gone. Det der er en uerstattelig belønning. Alt annet er enten for tørt og for lav verdi, og feil form, eller for klæssete og ekkelt og uhygienisk å fare rundt hjemmefra med.   K9 Nomnoms er (var? 💔) den P E R F E K T E treningsgodbit.    Gid noen med litt kundegrunnlag kan pushe på K9 for å få de til å produsere mer av det der. Finnes faktisk ikke andre belønninger av samme kvalitet. Enten må vi nå ned på belønningsverdi, eller jeg må begynne klæsse med å ha Vom og kjøleelementer i lommene K9 Nom Noms  produsert av K9 Hundesenter - Midt-Norsk Kompetansesenter for hund.  Please, please! Noen med litt kundegrunnlag og salgsvolum, push dem for å få produsert mer av det der 🥺    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...