Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Janka blir 9 år til høsten ,moren hennes var schæfer,og faren hennes blanding av Akita og Border Collie.Vi hentet henne fra en kennel da hun var 3 år gammel,hun var da rasende sint på andre hunder,sånn at busta fra halsen til halen sto rett opp,flerret tennene,og prøvde å angripe andre hunder,desverre klarte hun å angripe en rottweiler hann en gang,da eieren ikke gadd å høre at hun ikke måtte komme bort med hunden sin til Janka..Men etter MYE trening ,ja år med trening i grunn,har vi prellet av henne det verste,hun kan nå gå fint sammen med små hunder,men liker fortsatt ikke hunder som er like store som henne selv eller større,hun prøver ikke lenger gå til angrep på dem,men knurrer,bjeffer og busta står rett til værs..har noen her inne noen gode tips jeg kan prøve ut?Hun begynner å bli en gammel dame,men er veldig lettlært og er enda mer leken enn de fleste valper jeg har møtt hehe..

Men hadde vært sååå fint å kunne gått på tur med henne,uten at hun var så utagerendes mot andre hunder,hun har jo blitt veldig mye bedre da,vi har som sagt jobbet mye med dette.Er somregel samboeren min som går på tur med henne,og jeg med de to små..for jeg er redd jeg ikke ville klart å holdt Janka om hun så andre hunder på tur..helt fra jeg fikk henne har *hundefolk* sagt at vi burde bare avlive henne pga dette,men hun er verdens herligste hund utenom dette da..har også blitt fortalt at dette var en farlig blanding osv...ja mange har sagt så mye,men vi har da klart å prelle en god del av henne,hun er ikke en tredjedel av det hun var angående dette med fremmede hunder..men tenkte at dette er et forum med mange flinke folk,så kanskje dere kan gi meg noen tips?

Har jo begynt i hundeklubb også nå,og hadde jo vært gøy å kunne tatt henne også med litt ut der,men sånn som hun er nå tørr jeg i grunn ikke..så alle råd og tips mottas med stor takk =)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...