Gå til innhold
Hundesonen.no

Når er en hund gammel?


Havana

Recommended Posts

Jeg har en fiks idé om at hundene mine fremdeles er unghunder, på tross av at de er henholdsvis 6 og 8 år. Har liksom ikke klart å venne meg til at de nå er godt voksne. Noen kaller t.o.m. eldstehunden min for gammel :)! Rasen kan bli 14-15 år og vel så det, og de "evige jaktmarker" burde være utenfor synsvidde en god stund ennå...

Men når begynner man å kalle en hund for gammel? Er det når den har nådd et visst antall år? Eller er det når den nærmer seg forventet levealder for rasen? Eller kan man ikke si at hunden er gammel før den begynner å vise tegn på alderdom?

Er det sånn at raser med høy forventet levealder eldes senere enn raser med lav levealder, eller er de bare gamle lenge?

Hvor gammel er hunden din, og regner du den for å være valp, unghund, voksen, godt voksen eller gammel?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hund kan vel kalles gammel i 10 års alderen syns jeg. De kan jo fortsatt oppføre seg som unghunder, men aldersmessig vil jeg si at en hund er gammel fra 10 årsalderen - avhengig av rase. Buster er 3 år gammel å jeg regner han mer som unghund enn voksen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei,

Jeg synes at man kan si at hunden er gammel når det begynner å synes på den, jeg. Men noen kan jo bli litt stive og støle allerede i 7-8 års alder, og hvis rasen da normalt sett blir nesten dobbelt alder så er jo hunden ikke egentlig gammel likevel.

Min eldste er nå 10 år, og på henne synes det godt at hun ikke er så ung og sprek som de andre her. Hun har et annet ganglag, sover mere, tisser inne av og til, og viser klare tegn på at hun er gammel.

Min rase blir ofte også både 13 og 14 år gamle, så hun er jo egentlig ikke sånn "døden nær" gammel i alder - men nesten i oppførselen.

Hannen min på 4 var "unghund" helt til jeg fikk de to nyeste hundene mine i fjor. Da ble han plutselig en voksen "kar" og er ikke på langt nær så baby'ete som han var før ungjentene kom i hus. Han fikk vel en viss image å opprettholde med to unge damer å bo sammen med - i forhold til gamla'...

Mine to yngste er "unghunder", i måten å være på, pels og utvikling og forsåvidt også alder (1,5 år og nesten 2). Jeg kaller de valper frem til ca 1 års alder (bortsett fra i utst.sammenheng, selvsagt - der er det klart aldersdefinert). Unghunder er de ofte frem til rundt 2,5 - 3 års alder.

Men ja, jeg tror absolutt at raser som eldes senere holder seg "unge" lenge også. F.eks. en minatyrhund på 6 år er fortsatt ung - mens en bullmastiff på samme alder er en gammel hund.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eldste hunden min er 10 1/2 år - og hun er gammel dame. Stiv i hoftene, grå i skjegget, lunter avgårde - i det hele tatt en eldre utgave av seg selv. Men hun ble gammel i fjor - det skjedde gradvis over noen måneder at hun begynte å eldes i ekspressfart.

Hund nr. 2 er 7 år - og hun er i sin beste alder. Dødssprek og i fin form! Og yngsten på 1 år er jo selvsagt valp enda...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer helt ann på hunden synes jeg... Men når den er 3 år er den ikke unghund mer, da er den voksen. Og ikke er den valp etter fylte 1 år. Men gammel... Tja, over fylte 8 år vil jeg si at den begynner på alderdommen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forrige hunden min begynte vel å virke gammel da den var rundt 10-11 år(gordon setter). Men de begynner jo å bli litt grå i pelsen før det da. Hun var likevel rimelig sprek og gikk lange dagsturer på fjellet sommer og vinter som 12 åring.

Den eldste hunden jeg har nå er 10 år. Han ser litt grå ut i ansiktet, men ellers virker han ikke gammel i det hele tatt. Han er som en voksen hund, men gammel virker han ikke. Vi har egentlig vært veldig bekymret for at han ville slå opp igjen en gammel skade(han brakk bekkenbenet på 4 steder og har en del plater og skruer der) men det har vi heldigvis ikke merket noen ting på. Han er kanskje ikke SÅ leken med valpen vår, men de leker da et par ganger for dagen, hehe ;)

Yngstemann er jo 10 uker, så her er det valp for alle pengene :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser at pakker med senior fôr er fra 7 år!

På noen senior-fôrpakker har jeg sett fra 7 år, men når du ser nærmere på pakka hender det at det står ulike aldre for store og små hunder. (Små hunder lever jo gjerne lenger)

Men forsikringsselskaper syns at hunder er gamle når de er 6 år! Det syns jeg er altfor tidlig. Hos Agria må du betale alderstillegg for hunden fra den er seks år, og forsikringsbetingelsene blir dårligere. De andre forsikringsselskapene vil ikke en gang nytegne forsikringer for hunder over 6. Det er veldig urettferdig for oss som har raser som kan leve langt ut i tenårene <_< .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

kommer helt ann på individet spør du meg...

våres hund som var syk.. virket gammel fra hun var ett år...

men dette var jo pga sykdom...

men sånn ellers er alt mellom 8 -10 år, hva jeg kaller alderdom på en hund, sånn generelt...

man kan sikkert finne kjempe spreke 12 års hunder også , men det er jo også individuelt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sier bare en ting: Du er ikke eldre enn du føler deg :huh:

Det gjelder vel for hunder og :huh: Romeo er jo 7 år nå, og den rasen blir gjennomsnittlig 12-13 år, så han har jo noen år igjen, men begynner å bli en eldre herre aldersmessig, men ikke kroppslig! :o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vår forrige hund var en Bedlington - terrier. Han var rimelig propell som ung. I to - årsalderen roet han seg endel og i ni - ti- årsalderen roet han seg enda litt. Men gammel var han ikke før en mandag kveld i fjor sommer. Tirsdag morgen tok vi farvel med ham hos vetrinæren. Han hadde en stor svulst i strupen som det ikke var noe å gjøre med annet enn for å utsette det uungålige. Da var han godt over tretten år!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Janka her blir 9 til høsten,men er mer leken og spretten av seg enn de fleste valper jeg har møtt,så klarer liksom ikke se på henne som gammel,vet jo hun begynner å dra på årene,men hun oppfører seg slett ikke som den alderen hun er..så er vel litt sant som en skrev over her,man er så gammel som man føler seg hehe..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...