Gå til innhold
Hundesonen.no

Tjeneste Tid Vs Bruks tid.


Roger

Recommended Posts

Har egentlig begynt med en liten studie men trenger litte granne hjelp for å avslutte den.

Det er da relativt store hunder sin levetid vs brukstiden dems.

Tjenesten jeg tenker på er hard tjeneste som feks politi hund eller lignende,

Schafer: Hva er normal levetid? Når er det mest rettferdig og pensjonere den sett fra dyrets side?

Labrador: Hva er normal levetid? Og hva blir mest rettferdig pensjons alder på denne?

Malle: Normal levetid på disse og en normal pensjons alder.

Boxer: Normal levetid og pensjons alder på disse.

Rottweiler:Normal levetid og pensjons alder på disse.

Om schafern vil jeg også gjerne ha litt sykdoms statestikk om noen har noe. Har fått inntrykk av at det er mye mere sykdom på schafern vs andre raser. Om noen har noe av dette eller linker til side med dette tas dette imot med takk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Labradorer lever som oftest til de blir 13-15 år gamle. Labradorer brukes jo ikke til IPO-arbeid, feks. Som narkotikahund og bombe/minehund kan de vel holde på til de blir 9-10 år gamle vil jeg tro. Førerhunder sjekkes årlig når de har blitt 10, mange førerhunder pensjoneres når de er 11-12 år gamle. Som redningshund pensjoneres de vel rundt 10-årsalderen der også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror ikke det direkte fins noen statestikk på det. Da må du nok ringe rundt til etatene for å høre.

Når den pensjoneres går mest på helsen. Noen pensjoneres som 7 åringer andre holder på til dem er 12.

En ting jeg har erfart, som jeg har opplevd med 3 labradorer. Dem kan være arbeidsjern til tusen meste parten av sitt liv så ved 8-9 års alder så finner dem plutselig ut at det "fins viktigere ting i livet" og dem begynner å lukte på blomstene og blir litt uintresserte i å jobbe når det ikke passer dem. Dem har vært friske og raske når dem blir pensjonert :) En av dem er i dag dø, han ble 13 år.

Som nevnt er somoftest søkshunder lengre enn patruljehunder i tjeneste. Mye pga bla i skarpeoppdrag så har man faktisk ikke 10min å varmeopp hunden på før man setter den i arbeid.

Som fører så merker du når tiden er inne for å la hunden pensjoneres, og har ikke hunden noen sykdom så trekker ofte hundefører hunden ut selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg sendt en del emailer rundt og hørt og fikk svar fra en som har en politi hund i tjeneste. De gir seg som regel når hunden blir en 7-8 år og hunden går da over til familie hund. De bruker primært schæfere i norge som såkalte skyddshunder (de skal da passe på politiet i tjeneste) De som ble brukt til narko snusing og lignende varierte og var tilogmed blandingsraser der.

Militæret brukte også vesentlige schæfere for arbeid som skyddshund. Når man så på tjeneste tiden dems vs de de hadde som feks narkotika hunder var det en markant forskjell i tjeneste tiden. Her snakket vi fra 4-5 år meg og oppover. Noen holdt på til dem faktisk var så og si i graven.

Jeg valgte og fokusere studien inn på schæfere da det var stort sett disse jeg fikk svar om her i norge. Er det da sånn at Skyddshunder dør tidligere en narkotika hunder? Isåfall hvorfor? Eller er tjenesten hardere så de må pensjoneres tidligere og det kreves mer av dem an av andre hunder?

Korter man bevist ned levealdern på en schæfer ved å sette den i aktiv tjeneste?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er en veterinær som har gjort en undersøkelse på politihunder, det er henne du burde prøve å få kontakt med for å få noen velfunderte svar - siden det ellers knapt finnes statistikk.

Det jeg husker fra hennes undersøkelse, er at det har mye med blant annet det at politihundene kjører mye bil, i bur som begrenser dem endel, for så å tas brått ut og settes i aksjon uten forutgående oppvarming - og det fører til slitasjeskader. Det var rygg det gikk hardest utover i form av forkalkninger, hvis jeg husker rett. Ifølge min veterinær som behandler endel politihunder, så er førerne heller ikke flinke nok - kanskje de ikke har tid - til å "gå dem ned" etter at de har vært i aksjon heller.

Maller er litt lettere enn schäfer i kroppsbygning, så jeg vet ikke om de slipper lettere unna endel slike slitasjeskader.

Pluss på at det også gjerne er hannhunder som brukes, som er tyngre enn tispene.

Dette vil vel være endel annerledes i for eksempel Forsvaret, der hundene lever og jobber på en litt annen måte - som kanskje er en smule mer skånsom i det lange løp.

IPO-arbeid kan selvsagt innebære skader på rygg og nakke, det er som andre slike "voldsomme" idrettsprestasjoner - de krever mer, både av forutgående muskeloppbygging og trening, og av oppvarming og "nedgåing". Se hvor mye arbeid hestefolk legger i det sistnevnte - for eksempel galopphestene. Eller veddeløpshunder! Nå er man mer obs på dette i agility også, for eksempel, men det tok sin tid.

Narkotikahundene har en helt annen tjenesteform, mer langsom og "seig" tjeneste, hvilket vel kan innebære både mindre slitasje underveis og færre krav til toppfart oppover i årene. Der er det jo færre labradorer, og flere mindre springere etterhvert også, og blandingshunder som - de jeg har sett - har vært ganske lette i kropp og ikke så altfor store. Det er mest praktisk når de skal inn og rundt.

Se på brukshunder, som altså ikke er tjenestehunder: Der har det vært flere ganske gamle hunder med. En gammel groenendal som vant (?) nordisk (rundering) i nokså fremskreden alder, og en schäfertispe som kom på 2. plass 10 år gammel (spor) er vel de jeg kommer på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...