Gå til innhold
Hundesonen.no

Fisk som blåser seg opp.


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Guramien blåste seg skikkelig opp på mandag, og den er slik enda. Dobbelt så stor som vanlig. begynner å lure på om den nærmer seg slutten.. Noen som vet hvorfor den blåser seg opp slik? Trudde den ville være død når jeg kom opp på tirsdag, men neida, den er her enda :)

Skrevet

nei, hele fisken, som vanligvis er nokså tynn, este ut. Nå ser den ut som en liten golfball..guramien skal ikke se slik ut.. :) det ser også ut som skjellene er større liksom..eller utstrukket, som om det skulle være strikk i dem..

Skrevet

I see. Har du mye fisk? Stort kar? Er guramien den eneste fisken som er slik (antydninger til noe liknende hos de andre?)?

Edit: Må ut med hundene, så det kommer nok ikke noe kjapt svar iframeg...

Skrevet

ja, det er mye fisk i akvariet, men ingen antyder dette. Alle har vokst en del siden jeg fikk dem, men ingen har blitt blåst opp slik over natten. Akvariet rommer 80l, og de fleste fiskene er ikke veldig store, og det er to typer stim fisk nedi der, så det er god plass til alle sammen.

vannet skiftes nokså ofte, hvertfall deler av det, når jeg slamsuger bunnnen. tilsetter slik akvariesalt og aquasafe.. gjellekanten ser fin ut..men det kan jo være luftbobbler. men dette skjedde liksom et par dager før neste vannskift, og et par dager etter siste..

guramien er eneste gurami om det har betydning..den andre døde for et par uker siden. :) i normal form..

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Skrevet

Vi har en guppy med samme adferden..

Hun ser smellfeit ut! Men hun er ikke gravid....

Må isåfall være inbildt svagnerskap på andre svangerskapet.. :icon_redface:

Er rare disse fiskene altså..

Skrevet

Vi har en guppy med samme adferden..

Hun ser smellfeit ut! Men hun er ikke gravid....

Må isåfall være inbildt svagnerskap på andre svangerskapet.. :P

Er rare disse fiskene altså..

får fisker innbilt svangerskap? Jøss, det viste jeg ikke! :) hehe, er visst mer "avanserte" enn jeg trudde disse fiskene. Gyppyene mine var smellfeite en periode også, men det var liksom rett etter at de hadde proppa fullt akvariet med unger ;)

Skrevet

får fisker innbilt svangerskap? Jøss, det viste jeg ikke! :D hehe, er visst mer "avanserte" enn jeg trudde disse fiskene. Gyppyene mine var smellfeite en periode også, men det var liksom rett etter at de hadde proppa fullt akvariet med unger :P

Om de kan ha inbilte svangerskap aner jeg ikke.. Var ironisk ment...

Men det forundrer ikke, for hun er enda smellfeit! HAr visst tengt å gå 9 mnd sånn som meg.

Snåle lille fisken..

Har en hannfisk, Oluf. Men han er mer opptatt av å holde Kardinaltetran borte, så han har ikke tid til jentene. Trodde aldri jeg skulle se en guppy med forplantingsfrykt.

Skrevet

Hadde en knall rød kampfisk, Scott, som det samme skjedde med! Tok han med ned på dyrebutikken hvor en akvarist (visste ikke at det var noe som het det jeg da... :P ) så på han og mente han hadde forstoppelse. Hvis han var heldig så hadde det ikke blitt betent enda. Han annbefalte meg å sette han i kjempe salt vann i et døgn også håpe på det beste.. Men det hadde gått litt for lang tid så Scott døde... MEn han levde ganske lenge med den tjukkebollafeitamagen...! :P

Og han mistet også endel farge før han døde..

By the way så ble han oppkalt etter Scott i Hotell Cæsar, han fikk navnet sitt fordi han var en drittsekk og en jentefut! :D:P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...