Gå til innhold
Hundesonen.no

Fisk som blåser seg opp.


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

Guramien blåste seg skikkelig opp på mandag, og den er slik enda. Dobbelt så stor som vanlig. begynner å lure på om den nærmer seg slutten.. Noen som vet hvorfor den blåser seg opp slik? Trudde den ville være død når jeg kom opp på tirsdag, men neida, den er her enda :)

Skrevet

nei, hele fisken, som vanligvis er nokså tynn, este ut. Nå ser den ut som en liten golfball..guramien skal ikke se slik ut.. :) det ser også ut som skjellene er større liksom..eller utstrukket, som om det skulle være strikk i dem..

Skrevet

I see. Har du mye fisk? Stort kar? Er guramien den eneste fisken som er slik (antydninger til noe liknende hos de andre?)?

Edit: Må ut med hundene, så det kommer nok ikke noe kjapt svar iframeg...

Skrevet

ja, det er mye fisk i akvariet, men ingen antyder dette. Alle har vokst en del siden jeg fikk dem, men ingen har blitt blåst opp slik over natten. Akvariet rommer 80l, og de fleste fiskene er ikke veldig store, og det er to typer stim fisk nedi der, så det er god plass til alle sammen.

vannet skiftes nokså ofte, hvertfall deler av det, når jeg slamsuger bunnnen. tilsetter slik akvariesalt og aquasafe.. gjellekanten ser fin ut..men det kan jo være luftbobbler. men dette skjedde liksom et par dager før neste vannskift, og et par dager etter siste..

guramien er eneste gurami om det har betydning..den andre døde for et par uker siden. :) i normal form..

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Skrevet

Vi har en guppy med samme adferden..

Hun ser smellfeit ut! Men hun er ikke gravid....

Må isåfall være inbildt svagnerskap på andre svangerskapet.. :icon_redface:

Er rare disse fiskene altså..

Skrevet

Vi har en guppy med samme adferden..

Hun ser smellfeit ut! Men hun er ikke gravid....

Må isåfall være inbildt svagnerskap på andre svangerskapet.. :P

Er rare disse fiskene altså..

får fisker innbilt svangerskap? Jøss, det viste jeg ikke! :) hehe, er visst mer "avanserte" enn jeg trudde disse fiskene. Gyppyene mine var smellfeite en periode også, men det var liksom rett etter at de hadde proppa fullt akvariet med unger ;)

Skrevet

får fisker innbilt svangerskap? Jøss, det viste jeg ikke! :D hehe, er visst mer "avanserte" enn jeg trudde disse fiskene. Gyppyene mine var smellfeite en periode også, men det var liksom rett etter at de hadde proppa fullt akvariet med unger :P

Om de kan ha inbilte svangerskap aner jeg ikke.. Var ironisk ment...

Men det forundrer ikke, for hun er enda smellfeit! HAr visst tengt å gå 9 mnd sånn som meg.

Snåle lille fisken..

Har en hannfisk, Oluf. Men han er mer opptatt av å holde Kardinaltetran borte, så han har ikke tid til jentene. Trodde aldri jeg skulle se en guppy med forplantingsfrykt.

Skrevet

Hadde en knall rød kampfisk, Scott, som det samme skjedde med! Tok han med ned på dyrebutikken hvor en akvarist (visste ikke at det var noe som het det jeg da... :P ) så på han og mente han hadde forstoppelse. Hvis han var heldig så hadde det ikke blitt betent enda. Han annbefalte meg å sette han i kjempe salt vann i et døgn også håpe på det beste.. Men det hadde gått litt for lang tid så Scott døde... MEn han levde ganske lenge med den tjukkebollafeitamagen...! :P

Og han mistet også endel farge før han døde..

By the way så ble han oppkalt etter Scott i Hotell Cæsar, han fikk navnet sitt fordi han var en drittsekk og en jentefut! :D:P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...