Gå til innhold
Hundesonen.no

Halsbånd for valp


Recommended Posts

Skrevet

Noen som kan anbefale et halsbånd for valper? Gjerne med link til nettsteder så jeg kan se bilder.

Hva er bra og mindre bra? Noen jeg bør unngå på grunn av det ene eller det andre? Tips mottas med takk! ;)

Skrevet

Justerbart i nylon, gjerne med en hurtiglås (klikklås, vet ikke hva det kalles) som er kjapp å få av og på. Valpen vokser fort og nylon veier lite i forhold til et lærhalsbånd med spenne, som også er mer fiklete å få av og på. Kommer også litt an på om det skal være på hele tiden eller kun når dere går ut.

Skrevet

Ikke bruk allverdens penger på valpehalsbånd. Justerbart i nylon, som vipsen sa, er nok det beste - det er lett og valpen vokser ikke ut av det etter tre dager. Dessuten er de billigere enn lærhalsbånd, så du slipper å være ergelig over å kjøpe tre lærhalsbånd til 200 per stykk før valpen har vokst seg ferdig liksom.

Skrevet

Justerbart i nylon, gjerne med en hurtiglås (klikklås, vet ikke hva det kalles) som er kjapp å få av og på. Valpen vokser fort og nylon veier lite i forhold til et lærhalsbånd med spenne, som også er mer fiklete å få av og på. Kommer også litt an på om det skal være på hele tiden eller kun når dere går ut.

Enig. Har hatt best erfaring med justerbare i nylon. De er lette for hunden å ha rundt halsen og er nok til mindre bry når de er så små. Har pleid å kjøpe sett med halsbånd og kobbel til valp, og synes det har fungert bra. Sånn som dette:

http://www.canis.no/redirect.php?target=/n...=20&mid=221&s=4

Skrevet

Enig. Har hatt best erfaring med justerbare i nylon. De er lette for hunden å ha rundt halsen og er nok til mindre bry når de er så små. Har pleid å kjøpe sett med halsbånd og kobbel til valp, og synes det har fungert bra. Sånn som dette:

http://www.canis.no/redirect.php?target=/n...=20&mid=221&s=4

Takk.

Jeg ser de også har noe de kaller valpehalsbånd med kobbel inne på Canis:

http://www.canis.no/redirect.php?target=/n...=20&mid=221&s=4

Det er opp til 30 cm, mens det du linker til er 30-50 cm. Det ser også ut som låse/spenne er litt annerledes? Blir 30+ for stort for valp? Det er snakk om en mellomstor rase.

Skrevet

En mellomstor rase sier egentlig ikke så veldig mye - men her i huset hadde ikke et 30 cm halsbånd holdt særlig mange ukene, og jeg har ei labradortispe av forholdsvis liten størrelse.

Skrevet

Settertispen min bruker 45, de fleste fugliser ligger på 45-55 max som voksne. Spinonen er gjerne litt kraftigere i hodet så tror ikke du bommer så mye med 30+ til en valp. Er det litt for stort får du evt bruke utstillingsline første uken så blir det raskt passelig, evt er det ikke den dyreste investeringen å gjøre hos nærmeste dyreforetning når valpen er i hus.

Skrevet

OK, så da er det kanskje ikke så dumt å gå for halsbåndet i den første linken. Det står jo om valpehalsbåndet at det også kan brukes til katter... Vil tro det fort blir forskjell på en kattehals og en hundehals.

Utrolig vanskelig å vurdere slike ting som størrelser og hva man bør velge i alt utvalgte når man aldri har hatt hund før. Har liksom ikke noe å sammenligne med. Så en stor takk til alle sammen her på sonen som guider meg i riktig retning! ;)

Skrevet

Mellomrase sier ikke så mye her nei. For det er jo stor forskjell på de forskjellige rasene liksom. Min Cavalier har stort hode og bruker og 45. ;)

Skrevet

Jeg har også hørt at noen bruker utstillingsbånd til valp fordi disse er lettere. Hvordan fungerer de? Har sett på bilder, men det er jo ikke alltid like lett å se.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
    • Hovawart er vel en vokterhund mer enn en gjeterhund, altså type hunder som går sammen med flokken og passer på dem. Det vil si at de er noe mindre førerorienterte og mer selvstendige, blant annet. Det er ikke fryktelig mange av dem i Norge, og de få jeg har møtt har hatt varierende gemytt, men det er lenge siden nå.
    • Ben snakk med jegere til høsten, og få legger av elg, hjort eller rådyr.  Til godbiter er det ofte billigere å kjøpe vanlig mat (ost, rent kjøtt osv.) og dele opp selv. Ellers er det en del oppskrifter på forumet her hvis du vil prøve å lage.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...