Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken rase bør han velge?


Isabel

Recommended Posts

Skrevet

Pappa vurderer å kjøpe seg hund, men han vet ikke helt åssen rase(jeg bor ikke hos han)

Sånn lever han:

Han har en slags gård(butikk eier), masse beitemark(han har hester) og mye mye plass.

Huset hans ligger 100 meter fra hans egen butikk.

Han har 3 katter, og en kjæreste som også liker hunder :icon_redface:

Han jobber mye, men det vil også si en del arbeid inne i butikken, men også mye ute i naturen.

Finns det en rase som: liker å være med andre dyr, ikke bjeffete, må like mennesker generellt godt.

Veit at man seff gjør hunden mye "sin" men hvilke raser kan jeg ta utgangpunkt i?

Den kommer da til å være mye i stall om dagen, og med mindre barn.

Noen som har noe forslag? :P

Skrevet

Mellomstore til store hunder...Labrador str. er fint :P

Ikke mye pelsstell :icon_redface:

Kan godt kreve mye mosjon! :P

Skrevet

kan du ikke si litt om hva han vill bruke den til? Det eliminerer ganske mange raser skjønner du! :icon_redface:

noen raser jeg trur vil passe han:

Labrador

Golden retriever

Belger

Shiba

Buhund

kelpie

Dalmatiner

Aussie

i can continue..trenger nok mer info enda ja! Men siden han har hatt hund så lenge, bør han jo egentlig ha en viss peil på hvilken rase han skal ha nå?

Skrevet

Buhund jenta: Buhund bjeffer vel en del da.

Han burde nok skaffe seg en rase som ikke trenger så mye psykisk trening, hvis han ikke har tenkt å trene den på noen måte.

Dalmantiner

collie

labrador

golden

noe i den duren

Skrevet

Buhund jenta: Buhund bjeffer vel en del da.

Han burde nok skaffe seg en rase som ikke trenger så mye psykisk trening, hvis han ikke har tenkt å trene den på noen måte.

Dalmantiner

collie

labrador

golden

noe i den duren

Ville jeg anbefalt den om den gjorde det? :) Den bjeffer ikke mer enn noen annen rase. dessuten går bjeffing mer på individet enn rasen, og det at buhunden bare gneldrer er kun viss-vass.

Skrevet

Ville jeg anbefalt den om den gjorde det? :) Den bjeffer ikke mer enn noen annen rase. dessuten går bjeffing mer på individet enn rasen, og det at buhunden bare gneldrer er kun viss-vass.

Hmm.. jeg var sikker på at du hadde skrevet det i tidligere innlegg, også har jeg hørt det fra andre også, men jeg kjenner ingen selv, så jeg vet ikke ;)

Skrevet

Hmm.. jeg var sikker på at du hadde skrevet det i tidligere innlegg, også har jeg hørt det fra andre også, men jeg kjenner ingen selv, så jeg vet ikke :)

Den bjeffer ja, men ikke mer enn andre, så lenge den får nok stimulans ;)

Skrevet

siden han har erfaring med hund i 17 år, da er jeg ikke redd for å anbefale schæfer til han, flott hund, som trenger stimulans og mosjon :)

men er jo mange andre raser som passer også,

golden

collie, korthår

labrador

aussie

er jo liksom smaken hans man må finne da...

vet jo ikke hvordan rase han kunne tenkt seg liksom,

Skrevet

jeg tror kanskje jeg ville annbefalt en rase uten mye vaktinstinkt. Ser liksom for meg at hunden skal gå løs på gården og på en måte ønske velkommen til de som evt handler i butikken hans?

Ikke en fordel med vakthundraser da. Syns jeg da.

Skrevet

jeg tror kanskje jeg ville annbefalt en rase uten mye vaktinstinkt. Ser liksom for meg at hunden skal gå løs på gården og på en måte ønske velkommen til de som evt handler i butikken hans?

Ikke en fordel med vakthundraser da. Syns jeg da.

man kan da få bedagelige bikkjer som egentlig har vaktinnstinkt...

en av naboene mine har schæfer, og hu ligger løs på trappa eller i hagen hele tiden , og er snill som ett lam, uansett om det kjører, sykler, løper, eller går noen forbi, ung eller gammel...

så det er vel mye hva man dresserer hunden til, og hva den blir vant med når den vokser opp...

hvis den vokser opp på gården, blir den vel tidlig vant med at hit kommer det folk en gang i blant, og kanksje oftere enn det, så da blir det noe hunden kanskje ikke bryr seg så mye om?

Skrevet

Hei,

Jeg har jo bare hatt blandingshunder:

* Nova Scotia Duck Tolling Retriever

* Flatcoat retriever / Gordon setter

Toller'en var mye mer "fres" i, enn flatcoat/gordon'en..

Det er mye enklere å "styre" flatcoat/g'en, enn tolleren, da tolleren var mer eller mindre hyperaktiv.. hehe..

Men, ikke misforstå meg, jeg synest det var utrolig morro. Men, han var EKSTREMT energisk! Han kunne mer eller mindre fly over fjell, var litt stilig så han kunne løpe den hunden.

Videre, når man snakket til han og lagde masse lyse lyder, ble han helt hyper, begynte å lage lyder. Virket nesten som han snakket når han var glad/oppspillt.

Begge hundene er veldig greie, men, ja.. Som folk sier, har jo alle hunder personligheter/egenskaper som er medfødte.

For min del, tok jeg blandingshund pga. jeg ikke skal på utstilling elns. uansett, så det er meningsløst for meg å betale feks. 12.000kr for en hund.. Hunden er ikke verdt mer/mindre for meg, om jeg betaler mer/mindre. (som ble diskutert i en annen tråd :huh:)

Ps. han kan jo også vurdere å ta inn feks. en omplasseringshund som omplasseres grunnet allergi feks. Da kan dere jo vite akkuratt hva dere får, samt dere slipper valpestadiet, der hunden spiser opp sko, ledninger til surroundhøyttalere, etc. hver natt :)

Bare min tanke da, jeg tenker det er litt greit å ta imot omplasseringsdyr, da de trenger et hjem.

Skrevet

Korthårs Collie da? De trenger jo ikke så mye pelsstell. Jeg har ikke så mye peiling på rasen, men de er vel ikke av de aller mest mentalt krevende hundene?! :huh:

Skrevet

Vil nok anbefale en retriver jeg.. De er flotte, utholdende hunder som både kan være med på lange turer i skogen, som regel lett kan læres opp til å gå løs på tunet, de takler en hviledag eller to uten større problemer, og de har ikke det mest utfordrende pelsstellet.. Golden eller Labrador vil jeg tro passer, utifra hva jeg har hørt til nå. Anbefaler ingen av gjeterrasene (aussie, BC, belger, schäfer) om han ikke vil trene hunden i noe spesielt (spor eller andre ting som utfordrer hunden psykisk)- det kan gå bra, men det er stor fallhøyde med disse rasene..

  • 3 weeks later...
Skrevet

hva med Rottwailer, den kan brukes til vakt hund p.g.a. butikken den trives med andre dyr og den er familie hund. men det er sikkert mange hunder som passer inn. mange er redde for Rottwaileren for de den er stor og mørk, pluss at den har fått et helt galt rykte.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...