Gå til innhold
Hundesonen.no

Keisersnitt


fearplay

Recommended Posts

Skrevet

Har spurt flere vetrinærer ang hvor mange keisersnitt en kan ta på en tispe!?

Og har fått flere defuse svar.

Noen som har noen mening om dette! :icon_redface:

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg leste vel ett eller annet sted at 2 var maks - det var vel egentlig bare en anbefaling - men det handler vel litt om tispens ve og vel også.

Skrevet

Hei,

Man KAN jo selvsagt ta så mange keisersnitt som man "må".. Forsikringsselskaper har dog ofte en klausul på at de kun dekker dette en eller to ganger (og aldri på enkelte raser).

Om det er riktig å avle på en tispe som trenger keisersnitt for å få ut valpene er en helt annen diskusjon, selvsagt vurdert opp imot hvorfor man måtte gjøre det.

Susanne

Skrevet

Vet at rettnings linjene for avl i boxer klubben er hvist tispa har hatt 2 keisersnitt skal hun ikke settes kull på igjen. Da blir det vel isåfall ikke godkjent i boxerklubben, om jeg har forstått det helt riktig. Har aldri hørt med en veterinær om dems mening. Vår boxer Buffy sin mor har hatt ett keisersnitt, i Buffy sitt kull var det 10 valper, dette var morens andre kull da måtte hun ta keisersnitt. Mens det første kullet med 9 valper gikk helt fint. Kommer vel veldig ann på størrelsen på kullene og størrelsene på valpene. Men vet om tisper som har tatt keisersnitt med små antall valper også.

Skrevet

er ikke det som med mennesker da 2 -3 keisersnitt så er det stopp?

det har jo noe med at hvis hunden blir åpnet for ofte så blir det vannskeligere å få lukket igjen ordentlig(tror jeg).

kanskje Aud som har mye erfaringer har svaret på dette? :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
    • Eurasierene er selvstendige hunder som kan være krevende å trene, særlig til å holde seg i nærheten/være løs. De kan ha en del jaktinstinkt også. Det har vært en del svakheter på rasen med frykt og usikkerhet, men jeg vet ikke hvordan status er for tiden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...