Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundene fra gården i bjugn..


MarieR

Recommended Posts

Hei,

Når man leser på linken står det faktisk at de har kjøpt ut valper (og voksne) fra denne "kennelen". Hvis DET er tilfellet vil jeg jo tro at det bare sporer innehaveren til å fortsette å avle, eller?

Man stopper vel ikke en "puppyfarm" ved å kjøpe hund der - man livnærer den.

Men nå vet jeg ikke noe om denne saken ellers, men syntes bare det hørtes litt merkelig ut å "støtte" noe slikt, uansett om man selvsagt gjør en kjempegod gjerning for de hundene som allerede er født!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er helt enig. Charlotte's side skriver hun at hun tror at det at hun kjøpte ut den yngste "avlstispa" kanskje vil sette en stopper for dette, men det er jo ikke noe som hindrer disse folkene i å skaffe seg nye "avlstisper".

Og hvis de avler kun for penger så ser de vel på Charlotte's som en god kunde... De fikk jo tross alt endel tusen lapper for hundene de solgte til henne.

Jeg har støttet Charlotte's før, men denne saken sender jeg ikke mine penger til...

Jeg synes ikke dette er rette måten å gjøre det på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare en tanke her: men vil ikke det at Charlotte kjøper hunder derfra bare støtte opp under valpe-fabrikken?

charlotte kjøpte valpene, og den yngste avlstispa ut derfra for å få slutt på avlingen :) Men hun og de som hjelper henne klarer det ikke uten mer økonomisk støtte..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er helt enig. Charlotte's side skriver hun at hun tror at det at hun kjøpte ut den yngste "avlstispa" kanskje vil sette en stopper for dette, men det er jo ikke noe som hindrer disse folkene i å skaffe seg nye "avlstisper".

Og hvis de avler kun for penger så ser de vel på Charlotte's som en god kunde... De fikk jo tross alt endel tusen lapper for hundene de solgte til henne.

Jeg har støttet Charlotte's før, men denne saken sender jeg ikke mine penger til...

Jeg synes ikke dette er rette måten å gjøre det på.

hvordan håndterer man en slik sak rett da? :) og om de da får kjøpt ut alle hundene, og de skaffer seg nye avlstisper vil forhåpentlig vis dette "oppdrettet" være såpass kjent for folk at de ikke kjøper.. charlotte vil ikke bare stoppe avlingen, hun vil også gi hundene bedre leve forhold.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Flott jobb de gjør. Håper de finner gode hjem, også til avlstispen de hadde bilde av liggende ute. Ja, det er problematisk at man kjøper noe ut - men sikkert også vanskelig å stå og se på. Man får håpe de klarer å skape nok blest og negativ presse om dette, så andre kanskje ikke gir disse folkene flere hunder. Ofte stopper det seg selv litt, har det vist seg, når de ikke "har flere hunder igjen" - fordi endel slike ofte ikke er helt vel bevart, og bare "lar ting skje" heller enn å gjøre det så veldig kalkulert?

Kanskje man ønsker å gi NOEN av hundene et liv - og prøve å få stoppet disse folkene i mellomtiden, FØR de rekker å gå igang helt for fullt?

Jeg håper de klarer å få til noe med dette med dyrevernsnemndene og presse den lokale litt. Kanskje med hjelp av avisen? Jeg husker jeg leste hvor skarpt Dyrevernalliansen (dyrevernalliansen.no) kritiserte nettopp disse nemndene, og hvordan de mente at dyrevernsnemndene med private burde vært avløst av fylkesvise nemnder med mer fagfolk etc, og at de burde få større/annen myndighet. Kanskje få en kommentar fra dem også, hvis det blir noen skriverier?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvordan håndterer man en slik sak rett da? :)

Ikke ved å gi valpe-fabrikken finansiell støtte i alle fall.

Man skaper oppmerksomhet rundt utingen. Man går til avisene, til politikerne, til ulike instanser, lager underskriftskampanjer, bruker nettet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

UNderskriftskampanjer har jeg ingen tro på. Hva er det godt for egentlig? At denne såkaldte "oppdretteren" leser alle navnene og tenker "oi er det så mange som ikke liker det jeg holder på med, jeg tror jeg slutter"

nei det er nok bare penger som står i hodet på slike folk, uansett hvor mange de får mot seg.

Man skulle hatt avls regler her i norge syns jeg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

UNderskriftskampanjer har jeg ingen tro på. Hva er det godt for egentlig? At denne såkaldte "oppdretteren" leser alle navnene og tenker "oi er det så mange som ikke liker det jeg holder på med, jeg tror jeg slutter"

nei det er nok bare penger som står i hodet på slike folk, uansett hvor mange de får mot seg.

Man skulle hatt avls regler her i norge syns jeg!

underskriftskampanjer? Hvor har du det ifra?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

UNderskriftskampanjer har jeg ingen tro på. Hva er det godt for egentlig?

Det var ment som et eksempel på hvordan man skaper oppmerksomhet rundt en sak. Underskriftskampanjer kan skape en bevissthet hos menigmann, ikke nødvendigvis hos oppdretteren. Se saken om Cecilie. En underskriftskampanje satte søkelyset på hennes situasjon. Eller om underskriftskampanjen om bønn i skolen, som førte til bred oppmkersomhet i media.

Det var kun ment som et eksempel på hva man kan gjøre, istedet for å støtte oppunder det man ønsker å bli kvitt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er klart at det er en vanskelig sak, med hundene som mest skadelidende. Men om man stiller opp og kjøper hund etter hund, valp etter valp - hva skjer, da? Tror vi at den som selger disse da slutter å produsere, så lenge de får solgt?

Men på den annen side - man greier aldri å informere ALLE folk som er på utkikk etter hund å IKKE kjøpe på slike steder heller.

Så i saker hvor hundene farer ille (jeg vet ikke nok om akkurat DENNE saken for å si "her") må selvsagt myndigheter gripe inn. Det finnes lovhjemler for å stoppe folk fra å ha mer en x antall hunder, til og med å nekte å ha dyr i det hele tatt.

Og vi er vel alle enige i at mye dyretragedier kunne vært unngått hvis disse hjemlene hadde vært brukt mere?

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det gjelder å få ut opplysninger om valpefabrikken slik at andre kan bli advart. Valpefabrikken i Bjugn begynner faktisk å bli meget beryktet å det er kjempebra. Jeg mener det er viktig å få det ut i media slik at alle som ønsker seg en hund av blanding styrer unna disse useriøse "oppdretterne " Når charlotte fjerner avltispene så bidrar hun en god del. Ryktene sprer seg voldsom når det gjelder . Håper mange kan støtte henne slik at det blir en slutt på "fabrikken " og at de hundene som er i hennes forvaring kan få seg nye og trygge hjem. Det er nesten slik at jeg får lyst til å dra til Bjugn å filleriste personene som driver med slikt. Skremme dem skikkelig :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...