Gå til innhold
Hundesonen.no

utgangstilling


Jeampi

Recommended Posts

Kunne noen ha skrevet for meg hvordan man skulle gå trinn for trinn for å lære hunden å sitte i utgangstilling? Dette sto meget bra i den aller første klikkerboka, men det står dessverre ikke noe om det i den nyeste klikkerboka. ikke står det noe om det i LP boka heller...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg lærte det inn begynte jeg rett og slett med å stå ved siden av en vegg, og belønnet når hunden gikk i mellom meg og veggen. Etter hvert belønnet jeg for at hun stod stille mellom meg og veggen, deretter for at hun satte seg.

Så flyttet jeg meg gradivs unna veggen. (Man må begynne så fort som mulig med det, da hunden kan tro det er veggen den skal sitte inntil).

Dette var lett forklart, men det var i alle fall en enkel og grei fremgangemetode.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vel shapet det inn på en måte...Jeg belønnet masse for posisjon.Det vil si hver gang han var på min venstre side.Og så bygde jeg den videre derfra..Han satt ikke den første tiden, det klikket jeg inn etterhvert som jeg hadde fått han der jeg ville ha han.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men når jeg bruker veggen så skynder hun seg forbi meg for å komme vekk (hun liker egentlig ikke sitte/gå tett inntill meg, vet ikke hvorfor. hun er vel redd for å bli tråkket på :D ) så det er litt vanskelig for hun nekter å stå i ro mellom meg og veggen. og hvis jeg ikke har vegg så står hun helt skjevt (jeg bruker target stick for å få henne rundt meg)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte finger target..

Altså klikket og belønnet for at hun hadde snuten borti fingeren min og etterhvert at hun fulgte etter den. Jeg lærte henne å sette deg direkte inn, isteden for å gå rundt. Etterhvert begynte jeg å lage en liten bue som hun fulgte, da ble hun stående inntil mitt venstre ben, så lærte jeg henne og sette seg inntill. Etter en del repitisjoner og trening uten fingeren satte hun seg fort inn og jeg la på komandoen. Nå kan hun øvelsen veldig bra og følger stadig med på meg så hun sitter riktig i forhold til det bildet hun har dannet seg av hvordan hun skal sitte for å få belønning..

Ble det dårig forklart så får du/dere si fra :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med begge de jeg har klikket det inn på har jeg gitt litt blanke i om de statt skjevt de første gangene. Pan hadde rundt på høyre side innsitt og Loke har en dirkete insitt men jeg har lært det likt på begge og begge skjønte at poenget var å sitte rett veldig tidlig.Jeg bare luket vekk de skjeve etterhvert ved hjelp av å holde igjenn belønningen med en gang de hadde skjønt hvor de skulle være på venstre side.Med Loke var jeg i tillegg nøye med å belønne på utside av han (v venstre munnvik) slik at han ble tvunget til å holde posisjonen når jeg belønnet. (Ikke la henne måtte trekke fremover for å nå belønningen!) Hvis problemet er bakbeinskontroll så kan du jo trene rygging for å få henne bevisst? Å lokke med godbit er lite hensikstmessig hvis planen var å få en klikker/doggie zen klok hund.Loke følger ikke etter godbiter ihvertfall, han har lært å holde posisjonen når jeg lokker.

Jeg bruker heller ikke targetstick.Det havner på en måte litt i lokkeboka. Jeg liker at hunden selv jobber seg frem til riktig posisjon for da sitter det så uenderlig mye bedre når de først har nådd frem.Og med en klikkerklok hund går det utrolig fort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har gjort det omtrent som med Loke - men sliter fortsatt litt med skjeve sitter av og til, særlig når hunden er litt for heit på grøten.

Hva gjør dere når hunden setter seg skjevt? Avbryter og prøver på nytt? står helt stille og lar hunden prøve å rette seg inn selv? Tar et skritt framover/bakover for å gi den et nytt forsøk umiddelbart?

Molly begynner å få ok bakpartskontroll, og hun rygger seg fint inn dersom jeg tar et steg tilbake - men blir dette på en måte hjelp, evt. en slags belønning for å ha satt seg skjevt i første forsøk?

Dersom jeg bare står uten å gjøre noe prøver hun å justere - men ofte litt tilfeldig (setter seg enda skjevere eller går helt rundt meg en gang til)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte finger target..

Altså klikket og belønnet for at hun hadde snuten borti fingeren min og etterhvert at hun fulgte etter den. Jeg lærte henne å sette deg direkte inn, isteden for å gå rundt. Etterhvert begynte jeg å lage en liten bue som hun fulgte, da ble hun stående inntil mitt venstre ben, så lærte jeg henne og sette seg inntill. Etter en del repitisjoner og trening uten fingeren satte hun seg fort inn og jeg la på komandoen. Nå kan hun øvelsen veldig bra og følger stadig med på meg så hun sitter riktig i forhold til det bildet hun har dannet seg av hvordan hun skal sitte for å få belønning..

Sånn har jeg lært det inn nå, det sitter ikke helt 100% enda fordi jeg lærte det inn på ny.

Den gamle metoden lærte jeg inn på nkk vis når jeg gikk på kurs, da fikk vi hunden i sitt og bli, også flyttet vi oss inntil hunden sånn at den satt i utgangsstilling. Når den så på oss sa vi på plass og belønnet. Det skulle danne ett bilde i hundens hode slik at den forbandt det med på plass. Videre når vi skulle lære den å komme inn i utgangstilling sa vi på lass mens vi lokket med gobit.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min favoritmetod ser ut så här, men det kan vara svårt att förstå den i text...

Det här är mitt "recept" för en ingång där hunden svänger ett halvt varv rakt in på vänstersidan, genom att framför allt använda bakdelen. Försök få flyt i träningen genom att låta belöningarna ta sådan tid att du kan flytta dig i rätt position inför nästa repetition medan hunden äter godis ur din hand. Nyckeln till framgång med den här metoden är att lyckas hålla fokus på hundens bakben, och klicka varje gång de flyttar sig i början. Skulle hunden flytta bakbenen innan du hinner flytta dig eller medan du tänker på något annat måste du vara uppmärksam och klicka för det ändå!

1. Ställ hunden nära framför dig med hjälp av en godbit.

2. Håll fokus på hundens vänstra bakben. Gå "vänster om halt" själv. Klicka så fort hunden rör bakbenet åt höger (hundens höger). Belöna gärna till bak till vänster om hundens huvud, och låt hunden gärna ta några steg till åt rätt håll under belöningen. Se till att hunden hamnar rakt framför dig inför nästa repetition.

3. Repetera tills hunden snabbt flyttar bakdelen så fort du går vänster om halt. Var också noga med att framdelen ska hålla sig på ungefär samma ställe hela tiden. Kräv efter hand lite fler steg innan klicket. Ha som målsättning att hunden ska hamna rakt framför dig igen, genom att flytta bakdelen nittio grader.

4. Flytta dig gradvis närmare hundens högra sida när du börjar. Målsättningen är att du ska kunna stå med hunden på din vänstra sida, gå vänster om halt, och ha en hund som följer efter dig genom att arbeta runt bakdelen.

5. Lär hunden att sätta sig ner vid din sida. Förslagsvis genom att repetera många frivilliga sättanden framför dig, och sedan ta hunden i koppel vid en vägg. Klicka för frivilliga sättanden brevid dig. Ett annat sätt, som jag gärna använder mig av i samband med steg 4, är att klicka för rätt rörelse, ta fram godis och belöna så att den hamnar i riktig position vid sidan, hålla inne med godbiten tills hunden sätter sig och ge godisen där.

6. Lär hunden att röra sig in till sidan även när du står stilla. Ha hunden stående, och håll den upptagen med att äta en godbit ur din hand medan du flyttar dig nittio grader (vänster om halt). När du står stilla släpper du hunden som förhoppningsvis rör sig mot dig. Klicka gärna första bakbensrörelsen de första gångerna, men snart bör hunden kunna komma ända in till sidan. Tänk på hur du belönar, och tänk på att låte hunden "vara i belöning" (äta godbitar ur din hand) så länge det behövs, så att du kan ställa upp hunden och flytta dig in i rätt position inför nästa repetition.

7. Öka vinkeln, så att du tillslut kan stå rakt framför hunden. Variera vinkeln, så att hunden lär sig söka upp din sida. Öka sedan avståndet, tex. genom att kasta iväg en godbit (ge gärna en i rätt position först) så att hunden får springa tillbaks till dig och komma i utgånsställning.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fanny: Takk det sto meget bra skrevet der men jeg er så dårlig med å forstå ting skriftlig. Du har så utrolig mange gode filmer på siden din. du har vel ikke noen av innlæring av utgangs stilling?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fanny: Takk det sto meget bra skrevet der men jeg er så dårlig med å forstå ting skriftlig. Du har så utrolig mange gode filmer på siden din. du har vel ikke noen av innlæring av utgangs stilling?

Någon gång får vi väl ta tag i det... Finns i dagsläget ingen film på det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...