Gå til innhold
Hundesonen.no

Vanskelig å rengjøre bur om vinteren


Wheaten terrier

Recommended Posts

Denne vinteren har det vært veldig mye snø her hos oss og det har også vært mye minusgrader og kulde,. så jeg må tilstå jeg ikke har rengjordt kaninburet så ofte iløpet av disse mnd- ene. Grunn: Selv om kaninburene står minst 30 cm over bakken blir de nesten snødd igjen av snø, så jeg må nesten grave dem ut, skiten fryser seg fast til bunnen av buret og er hard som is.

Andre som har samme problem?

Men er det egentlig nødvendig å rengjøre like ofte om vinteren? Skiten fryser jo til is nærmest, så det er ikke som om sommeren der man rengjør mye oftere pga. varme, lukt, instekter mm.

Ingen ting av disse er jo om vinteren...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

et kaninbur bør jo bære fuktfritt, med mindre det har en isloert kasse på. og snøen gjør at det ikke er fuktfritt. kan du ikke gjøre slik at sneen ikke kommer inn i burene da? med presening eller noe?

man skal jo fli like ofte selv om det virker som om det er bortkastet, men jeg innrømmer at hadde det vært meg, så hadde jeg nok venta til den værste frosten har gitt seg jeg å. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Jeg har kaninene mine ute hele året. De har revekasser som de sover i og netteingbunn ellers. Har ikke noe problem med renholdet. Mitt størst problem på vinteren er at vannflaskene fryser til is. Har noen forslag til hva jeg skal gjøre med det problemet ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For det første.. Jeg syns 30 cm er alt for lite. Mine bur står 50 cm over bakken.

Får du ikke ut det møkkete - bare legg et nytt flislag over. Det er bedre enn ingenting.

Ang vannflasker, så bruker vi vannkopper her. Dunker ut isen og fyller på ny.

Evt kan du ha 2 flasker, når den ene er inne til tining bruker du den andre. osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, hva med og legge en slags varmekabel under buret?

Og isolere vannflaska med no. Tror det går ann og kjøpe noe som kan holde flaskene akurat varme nok til og ikke fryse. Onkelen min ga kaninene vann i skål, så lagde han en slags varme under skålen om vinteren...

Noen som skjønner hva jeg mener?

Selv tar jeg kaninene inn i en bod om vinteren der det er varme.

Nettopp for og sleppe og stå i kulla og skife på burene og sleppe at vannet fryser ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er et stort problem for alle som har kaninene ute om vinteren (Kjekt med kaninstall med lys og varme ja :rolleyes: )

Når det er så kaldt at det er umulig å få ut noe som helst. Så er det ikke noe farlig at du ikke renser buret. For det blir jo ikke fukt og lukt når alt speker med en gang. Men gjør som Kristina sier, ha på et nytt lag med spon oppå istede. Hver gang det egentlig burde vært på tide å renset buret, så tar du heller å kaster ny flis oppå, og masse høy eller halm. Altså en slags form for "talle" funksjon som bønder bruker i fjøset til kalver og okser.

Men med en gang det blir pluss grader, så tiner alt dette, og da er det viktig å skifte ut med en gang, ellers begynner bakteriene og dritten å florere, det er ikke bra.

Ang vannet. Ikke bruk flasker om vinteren. Drikkenippelen speker med en gang, flaskene sprekker og det er nesten umulig å tine de opp (tiner du opp de med varmt vann hver dag, så blir de til slutt så sprø at de sprekker)

Bruk vannkopper om vinteren, ha alltid flere kopper tilgjengelig. så du tar bare en ny kopp med vann fra kjøkkenbenken å setter inn, så slipper du å stresse med å få ut isklumpen i den ene koppen. Gå ut med nytt vann til kaninene morgen, ettermiddag og kveld, så den alltid har vann tilgjengelig ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men ikke det ganske "ekkelt" for kaninen og ha stivna urin og møkk i buret?

Jajo det er jo sagflis oppå men alikavel liksom :unsure:

Eneste de merker er at det blir varmere av det. Blir jo som en slags isolasjon i gulvet. Så de gjør seg ikke noe av det. Men som jeg sa, med en gang det blir mildt, så må dette ut, ellers blir det et griseri uten like :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er virkelig greit med renslige kaniner da ja. :P

Men ikke det ganske "ekkelt" for kaninen og ha stivna urin og møkk i buret?

Jajo det er jo sagflis oppå men alikavel liksom :unsure:

Hvis den var til meg så nei. Hun er bare oppi den den kassen når hun skal gå på do. Kassen blir også tømt ofte :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...