Gå til innhold
Hundesonen.no

Vanskelig å rengjøre bur om vinteren


Wheaten terrier

Recommended Posts

Denne vinteren har det vært veldig mye snø her hos oss og det har også vært mye minusgrader og kulde,. så jeg må tilstå jeg ikke har rengjordt kaninburet så ofte iløpet av disse mnd- ene. Grunn: Selv om kaninburene står minst 30 cm over bakken blir de nesten snødd igjen av snø, så jeg må nesten grave dem ut, skiten fryser seg fast til bunnen av buret og er hard som is.

Andre som har samme problem?

Men er det egentlig nødvendig å rengjøre like ofte om vinteren? Skiten fryser jo til is nærmest, så det er ikke som om sommeren der man rengjør mye oftere pga. varme, lukt, instekter mm.

Ingen ting av disse er jo om vinteren...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

et kaninbur bør jo bære fuktfritt, med mindre det har en isloert kasse på. og snøen gjør at det ikke er fuktfritt. kan du ikke gjøre slik at sneen ikke kommer inn i burene da? med presening eller noe?

man skal jo fli like ofte selv om det virker som om det er bortkastet, men jeg innrømmer at hadde det vært meg, så hadde jeg nok venta til den værste frosten har gitt seg jeg å. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Jeg har kaninene mine ute hele året. De har revekasser som de sover i og netteingbunn ellers. Har ikke noe problem med renholdet. Mitt størst problem på vinteren er at vannflaskene fryser til is. Har noen forslag til hva jeg skal gjøre med det problemet ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For det første.. Jeg syns 30 cm er alt for lite. Mine bur står 50 cm over bakken.

Får du ikke ut det møkkete - bare legg et nytt flislag over. Det er bedre enn ingenting.

Ang vannflasker, så bruker vi vannkopper her. Dunker ut isen og fyller på ny.

Evt kan du ha 2 flasker, når den ene er inne til tining bruker du den andre. osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm, hva med og legge en slags varmekabel under buret?

Og isolere vannflaska med no. Tror det går ann og kjøpe noe som kan holde flaskene akurat varme nok til og ikke fryse. Onkelen min ga kaninene vann i skål, så lagde han en slags varme under skålen om vinteren...

Noen som skjønner hva jeg mener?

Selv tar jeg kaninene inn i en bod om vinteren der det er varme.

Nettopp for og sleppe og stå i kulla og skife på burene og sleppe at vannet fryser ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er et stort problem for alle som har kaninene ute om vinteren (Kjekt med kaninstall med lys og varme ja :rolleyes: )

Når det er så kaldt at det er umulig å få ut noe som helst. Så er det ikke noe farlig at du ikke renser buret. For det blir jo ikke fukt og lukt når alt speker med en gang. Men gjør som Kristina sier, ha på et nytt lag med spon oppå istede. Hver gang det egentlig burde vært på tide å renset buret, så tar du heller å kaster ny flis oppå, og masse høy eller halm. Altså en slags form for "talle" funksjon som bønder bruker i fjøset til kalver og okser.

Men med en gang det blir pluss grader, så tiner alt dette, og da er det viktig å skifte ut med en gang, ellers begynner bakteriene og dritten å florere, det er ikke bra.

Ang vannet. Ikke bruk flasker om vinteren. Drikkenippelen speker med en gang, flaskene sprekker og det er nesten umulig å tine de opp (tiner du opp de med varmt vann hver dag, så blir de til slutt så sprø at de sprekker)

Bruk vannkopper om vinteren, ha alltid flere kopper tilgjengelig. så du tar bare en ny kopp med vann fra kjøkkenbenken å setter inn, så slipper du å stresse med å få ut isklumpen i den ene koppen. Gå ut med nytt vann til kaninene morgen, ettermiddag og kveld, så den alltid har vann tilgjengelig ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men ikke det ganske "ekkelt" for kaninen og ha stivna urin og møkk i buret?

Jajo det er jo sagflis oppå men alikavel liksom :unsure:

Eneste de merker er at det blir varmere av det. Blir jo som en slags isolasjon i gulvet. Så de gjør seg ikke noe av det. Men som jeg sa, med en gang det blir mildt, så må dette ut, ellers blir det et griseri uten like :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er virkelig greit med renslige kaniner da ja. :P

Men ikke det ganske "ekkelt" for kaninen og ha stivna urin og møkk i buret?

Jajo det er jo sagflis oppå men alikavel liksom :unsure:

Hvis den var til meg så nei. Hun er bare oppi den den kassen når hun skal gå på do. Kassen blir også tømt ofte :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
    • Fortviler, fordi det er tomt for nomnoms 😨 Det perfekte snæck. Smakelighet på høyde med favoritt råfor, men i en konsistens som kan skjæres med ostehøvel, til tynne, store skiver som dekker store deler av tunga og ganen og gir maks bæng for the bucks - verdi per kalori - som belønning. Rene råvarer av dyr, ikke noe vegetabilsk tull som fillere, i verdens mest tasty snæck av en konsistens som ikke klæsser til lomma eller hendene. ..og det er TOMT. Lå to pølser igjen i hylla på K9 Hundesenter i dag. Jeg kjøpte den ene. Tomt.  You don't know what you've got till it's gone. Det der er en uerstattelig belønning. Alt annet er enten for tørt og for lav verdi, og feil form, eller for klæssete og ekkelt og uhygienisk å fare rundt hjemmefra med.   K9 Nomnoms er (var? 💔) den P E R F E K T E treningsgodbit.    Gid noen med litt kundegrunnlag kan pushe på K9 for å få de til å produsere mer av det der. Finnes faktisk ikke andre belønninger av samme kvalitet. Enten må vi nå ned på belønningsverdi, eller jeg må begynne klæsse med å ha Vom og kjøleelementer i lommene K9 Nom Noms  produsert av K9 Hundesenter - Midt-Norsk Kompetansesenter for hund.  Please, please! Noen med litt kundegrunnlag og salgsvolum, push dem for å få produsert mer av det der 🥺    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...