Gå til innhold
Hundesonen.no

Når hund alene hjemme en hel arbeidsdag?


bcFame

Recommended Posts

Vi har en BC som er litt over 10 mnd. Frem til nå har hun vært med på jobb, og ligger i bur på kontoret. Hun kan godt være hjemme alene om vi er ut i en 3-4 timer, men jeg synes at en hel arbeidsdag høres så lenge ut. Men allikevel... Hjemme så har hun mye mer bevegelsesfrihet.. Kan leke seg med lekene sine o.l. Vi drar på jobb kl 07.15 og er tilbake kl 16.45. Er dette for lenge, og bør fortsette med bur på kontoret? Vi har ingen som kan dra innom hos oss å evt lufte henne midt på dagen.

Takk for svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Før vi fikk hundegård så var våre hunder også inne hele dagen. Det ble de tilvennet helt fra de var små. Så lenge hunden din ikke går berserk men klarer å roe seg og være alene så går det fint.

Mine hunder var alene hjemme fra 06.30 til 16.00 de. Nema problema. Det er en tilvenningssak - og hunden din klarer helt sikkert å venne seg til det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min hund er hjemme fra 0730 - 1530 uten noen problemer, og han kan godt være lengre også men det er egentlig skjelden at han er så lenge hjemme. Når han var 4 1/2 mnd var han hjemme alene en opptil 6 timer uten problem. Er han vant til å være hjemme alene, så burde det ikke være noe problem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan nok bli noen lange dager alene hjemme, ja. Men heldigvis ikke så ofte. Minstebarnet går kl 08 15 og er hjemme igjen mellom 13 15 og 15 15. Hun tar med Fibi ut så hun får tisset. Da har jeg gått morgentur klokka 06 30 og så blir det langtur 16 30. Sånn ca. Hunden ligger nok og sover eller kjeder seg når hun er alene. Men det betyr jo ikke at det er bra at det blir for mange ensomme timer, selvom hun ikke gjør noe "galt".

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ser det er forskjellige meninger her, men selv så mener jeg det ikke er noe stort problem, jeg drar fra toya, ca halv åtte, og er hjemme mellom fire og fem en gang, og hu klarer seg jo helt fint , så jeg skjlønner ikke problemet :)

er en tilvenningssak det her

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ser det er forskjellige meninger her, men selv så mener jeg det ikke er noe stort problem, jeg drar fra toya, ca halv åtte, og er hjemme mellom fire og fem en gang, og hu klarer seg jo helt fint , så jeg skjlønner ikke problemet :huh:

er en tilvenningssak det her

Hva vi gjør, er en ting, hva jeg mener er noe helt annet. Hunden er jo et flokkdyr, så ideelt sett skulle vi vært sammen overalt hele tiden. Det lar seg jo ikke gjøre, så som med så mye annet avlærer vi hundene deres naturlige væremåte for å tilpasse dem våre behov. Og for de fleste går det jo rimelig greit! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror heler ingen hunder lider av og være alene en arbeidsdag.

De fleste hunder i norge er jo alene en arbeidsdag, det er jo en tilvenningsak.

Jeg for dårlig samvittighet når jeg er borte fra hundene for lenge avgangen, men nåer vi sjelden borte fra de mere en 3 timer. Men en hund skal da fint klare seg en arbeidsdag alene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hva med om natten.?

om man er et mønstermenneske (sier jeg klokken04 om natten) som legger seg 22:00 å stir opp 08:00, å har hunden i gangen eller buret.. Da er den alene 10timer...

Så om hunden får en real tur om morgenen, så synes jeg ikke det skal være noe problem...

Men det er en tilvenningsak som sagt, kanskje ikke lurt å starte med 8timer alene...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hva med om natten.?

om man er et mønstermenneske (sier jeg klokken04 om natten) som legger seg 22:00 å stir opp 08:00, å har hunden i gangen eller buret.. Da er den alene 10timer...

Så om hunden får en real tur om morgenen, så synes jeg ikke det skal være noe problem...

Men det er en tilvenningsak som sagt, kanskje ikke lurt å starte med 8timer alene...

Bruker buret til rotrenig, alternativ soveplass (med åpen dør) om dagen, vi. Har bikkja i sengen om natten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan er egentlig dette med tidsbegrep og hunder?

Har hørt folk si at hunder ikke har tidsbegrep?

Forøvrig, er i dag, første gang jeg har gått fra hunden (som jeg fikk fredag ettermiddag).

Men, han er 2 år og de jeg fikk han av, sa han kunne være hjemme en vanlig arbeidstid, uten å bjeffe.

får se om jeg får noen naboklager :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvordan er egentlig dette med tidsbegrep og hunder?

Buster har 3 tidsbegrep...

1. generelt klokkeslett... "dere har vært borte litt lenge.. jeg piper men det går bra.."

(mennesketid, 1-10timutter)

2. generelt klokkeslett, utenom natt... " DERE HAR VÆRT BORTE MANGE ÅR.! JEG DØR OM JEG IKKE FÅR SUSSE TRYNET DITT.! JEG MÅ LAGE DISSE HØYE LYDENE FOR Å FORKLARE HVOR SLEMME DER ER..."

(mennesketid, 10min-8timer)

3. mellom 07.00 å 12.00.. "det er ikke morgen enda, gå å legg dere, jeg vil ikke ut å tisse, vil sove, det er natt.. zzz"

:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Buster har 3 tidsbegrep...

1. generelt klokkeslett... "dere har vært borte litt lenge.. jeg piper men det går bra.."

(mennesketid, 1-10timutter)

2. generelt klokkeslett, utenom natt... " DERE HAR VÆRT BORTE MANGE ÅR.! JEG DØR OM JEG IKKE FÅR SUSSE TRYNET DITT.! JEG MÅ LAGE DISSE HØYE LYDENE FOR Å FORKLARE HVOR SLEMME DER ER..."

(mennesketid, 10min-8timer)

3. mellom 07.00 å 12.00.. "det er ikke morgen enda, gå å legg dere, jeg vil ikke ut å tisse, vil sove, det er natt.. zzz"

:)

ja, men..

merker en hund forskjell på 20 minutter og 3 timer?

voffen min var rolig i natt :-) ingen bjeffing... men han var rimelig rolig i hele går.

tror han har vennt seg rimelig bra til leiligheten min nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
    • Vi er litt oppnådd her nå,så vi tar i mot tips med stor takknemlighet. Vi har en eldre dame på 11 år, og en unghund på 16 mnd. De går godt sammen. Utfordringer oppstår når de skal være hjemme alene. Begge takler fint å være hjemme alene hver for seg. Men, den gamle finner ikke roen når begge hundene er alene sammen. Heller ikke med kompostgrind mellom dem så de kan se hverandre,  da bruker hun tiden på å prøve å komme seg forbi grinda og inn til den andre hunden, og heller ikke i hvert sitt rom fungerer det. Vi har videoovervåkning på dem, og ser at den gamle går rundt og bjeffer omtrent hele tiden når hun vet at den andre hunden vår også er hjemme. Når hun er alene i huset, går hun og legger seg,og er helt stille. Hun er en litt nevrotisk og stressa type, samtidig veldig mild,og er veldig opptatt av unghunden, og at hun har det bra. Samtidig,når de er sammen,så blir det for mye når junior vil leke hele tiden. Så derfor er det best om de er hver for seg, men det hadde jo vært supert om de kunne være alene i samme hus. Slik det er nå så har vi prøvd oss litt fram, og det har blitt til at vi har tatt med oss junior,så pensjonisten får roa seg alene hjemme. Men,det er ikke alltid vi kan ta henne med oss, og da er det altså bjeffing omtrent non stop på den eldre. De er forresten lapphunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...