Gå til innhold
Hundesonen.no

Klasse 1 lydighet, fritt hopp over hinder.


MarieR

Recommended Posts

Lærte inn basisen på dette på kurs i kveld, så nå går han fot, hopper på komando, holder kontakten og setter seg ved foten når jeg stopper etter noen meter bak hinderet. :)

men er det noen regel på hvor mange meter man må gå før og etter hinderet? Nå begynner jeg ca tre meter før hinderet, og går ca 4 meter etter at han har hoppet hinderet..

må si jeg var forbauset over hvor fort han tok det, etter noen repetisjoner med båndet i hånda, klarte han det uten bånd, og det med masse andre hunder der :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ok..da så :) men varierer de hvor mange planker, altså hvor høyt hinderet er etter eierens ønske, hundens størrelse osv?

Høyden på hinderet er hundens høyde rundet av til nærmeste ti cm (oppover). I hvert fall det jeg har forestilt meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ihvertfall lært at det skal være 10 meter fri ved fot før og etter hinder. Det har også somregel vært det i de konkurransene jeg har deltatt på.

Ikke alle dommere er like nøye på avstandene.

Høyden på hinderet går etter hundens størrelse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ihvertfall lært at det skal være 10 meter fri ved fot før og etter hinder. Det har også somregel vært det i de konkurransene jeg har deltatt på.

Ikke alle dommere er like nøye på avstandene.

Høyden på hinderet går etter hundens størrelse.

Det var bra, han har det med å ta borti hinderet med enten for eller bakbena om det blir serlig høyere enn han selv på slike lp hinder.. :innocent:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Vicky

Lærte inn basisen på dette på kurs i kveld, så nå går han fot, hopper på komando, holder kontakten og setter seg ved foten når jeg stopper etter noen meter bak hinderet. :icon_redface:

men er det noen regel på hvor mange meter man må gå før og etter hinderet? Nå begynner jeg ca tre meter før hinderet, og går ca 4 meter etter at han har hoppet hinderet..

må si jeg var forbauset over hvor fort han tok det, etter noen repetisjoner med båndet i hånda, klarte han det uten bånd, og det med masse andre hunder der :D

Så morro å høre at treninga går bra! :P Sånne nyheter er alltid gøy.

Du kan selv bestemme lengden du vil stå fra hoppet når du skal sende(til en viss grad, noen dommere er strengere enn andre). Når hunden har hoppet skal du bare gå videre til dommeren sier gjør holdt. Hvis du stopper før dommeren sier ifra får du trekk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men skal man stoppe opp i klasse 1? Jeg trodde man bare skulle gå i jevnt tempo samtidig som man sa hopp? og at man bare skulle fortsette å gå videre forbi hindre.?

ja? stemmer jo det. :) Dommeren ber deg etterhvert om å stoppe, å da er øvelsen slutt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...