Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpens første dager


Sirup

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan bør de være?

Vi skal selvsagt være hjemme (vi jobber hjemmefra uansett), men bør de få tid til å bli kjent med hjemmet i fred eller bør man ha besøk med én gang? Skal man begynne oppdragelse fra dag én, eller trenger valpen tid til å summe seg et par dager? Osv osv.

Skrevet

Det er jo første gang valpen er separert fra moren, søsken og andre kjente omgivelser. Vi lot Tussie få noen dager til å bli kjent med oss og leiligheten før vi tok i mot besøk. Prøvde å begrense antall besøk sånn at det ikke ble så masete i starten.

Vi begynte oppdragelsen med en gang, lot henne ikke ødelegge ting :) tok henne med ut da vi så hun hadde tenkt til å tisse inne osv..

Skrevet

jupp vi også! vi tok han ut hele tiden og begrenset besøk til han var trygg på oss.. så er det jo viktig at han blir kjent med lyder og diverse.

Skrevet

toya møtte mamma og familien min og hunden dolly , dagen etter vi hentet henne hu.. og det har gått kjempe fint :)

Skrevet

La valpen få ro på seg de første dagene til å utforske huset og bli kjent med dere i sitt eget tempo. Dere ser på valpen når den er trygg hjemme og at dere så smålig kan ta imot besøk. Begynn med en gang med renslighetstrening, innkalling og å ikke bite i stykker ting.

Guest Christine
Skrevet

Men jeg bare lurer på om en ting;

Bør valpen min møte Milo fra dag en? Og hvordan bør jeg gjøre det? Bare ta hun med rett inn liksom?

Skrevet

Men jeg bare lurer på om en ting;

Bør valpen min møte Milo fra dag en? Og hvordan bør jeg gjøre det? Bare ta hun med rett inn liksom?

jepp :) slik ville jeg gjort det hvertfall..pass på slik at milo ikke blir for ivrig eller noe, men ellers ville jeg gjort det slik :)

Guest Christine
Skrevet

Oki...Skal ikke la de være alene sammens, før valpen og Milo sotler på hverandrew :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...