Gå til innhold
Hundesonen.no

hjernetrim/oppmuntring til hund


ElinT

Recommended Posts

Skrevet

Ebbe har skive prolaps i bakerste del av ryggen, etter et epilepsi anfall hadde han ikke kontroll over bakparten og haltet, snublet og sjanglet.... Jeg har fått beskjed av dyrlegen om å holde han helt i ro, ikke gå tur en gang. Han får bare lov til å gå rett ut på utsiden av døren og tisse og så rett inn igjen(kan begynne korte små turer om 2 uker...). Helst skal han ligge helt stille hele tiden. Han begynner nå å kjede seg og sture. Jeg er redd det skal føre til flere epilepsi anfall og at ryggen skal bli enda verre i de voldsomme krampene han får. Så, jeg lurer på om noen har råd til hvordan jeg kan oppmuntre han litt uten at han behøver å flytte for mye på seg? Han har fått leverpostei kong og blir glad for det, men har noen andre idèer?

Ebbe blir veldig glad for tips til mor :)

Skrevet

Huff, stakkars Ebbe da. :)

Går kanskje ann å lage andre slags godtepakker til han, for eksempel en dorull som du fyller med snop og taper sammen endene på (pleier å legge litt papir over endene så ikke snopet fester seg i tapen, også taper jeg over papiret). Blir litt vanskeligere for hunden om du stikker en dorull inni en annen. Funker også med pappesker i alle varianter, melkekartonger, plastflasker (da er det greit å begynne med en flaske med vid tut, om du skjønner) som du putter snop oppi (og pass på at ikke hunden tygger i stykker flasken).. Godbiter under en kopp. Det er det jeg kommer på i farta. :)

Skrevet

Ja, det går an... Men det er mye sånt han ikke får til, for han har ikke fortenner.. han har trekt 13 tenner og er derfor litt handikappet med tanke på å åpne ting... og med godbiter i flaske/godbit under kopp (brukte det når han var frisk...) så blir han halv galen og hopper rundt og styrer.... ikke lett dette.... Men takk likevel...

Skrevet

Ja, han gjør det nå stakkar... Og jeg har en valp på 5mnd også og de pleier å leke sammen(det kan han jo ikke nå), han er vant til å gå endel tur/løpe mye løs og å trene agility og lydiget. Så det pleier å skje endel i løpet av dagen. Kan liksom ikke tilby han tegnefilm og tv spill sånn som til sønnen min som også er syk :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...