Gå til innhold
Hundesonen.no

Gemytt på en spansk vannhund vs portugisisk vannhund


Recommended Posts

Skrevet

Hei! Jeg er i researchfasen på et nytt familiemedlem - har fra før en mild og snill JRT-tispe på fem år og har kommet frem til at en spansk vannhund i utgangspunktet møter det jeg ser etter i en ny pelsvenn. Jeg vil ha en litt større hund, som kan være med på vidda i noen uker i året, trives i skogen og ved sjøen, men som kan bo i en leilighet i Oslo, og selvfølgelig få rikelig med stimuli og tur. Det skrives at den er robust, livlig, blid og stødig. Men her på Hundesonen leser jeg at flere sier de er nervøse og har nogenlunde skralt gemytt. Så, jeg lurer på om noen kan utbrodere dersom de har, eller kjenner godt til, spanske vannhunder? Kan noen anbefale en oppdretter som har fokus på det mentale i oppdrettet sitt?

Jeg vil også gjerne høre refleksjoner rundt de andre vannhundene, men har i utgangspunktet landet på spansk fordi den er noe mindre enn portis, men vil gjerne ha en anbefaling på en dyktig oppdretter på den rasen også hvis noen vil dele. 

Hjertelig takk på forhånd! 

 

Skrevet

Slenger meg på her, fordi jeg faktisk var på vei til å starte en nesten identisk post.

Jeg lurer også på hvordan vannhundene , med den type pels de har, trives i snø og regn? ( ikke meningen å kuppe tråden din, altså).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Australian shepherd = aussie, er en amerikansk rase. Blir ikke inkludert i de australske gjeterhundene. @indie; om du er interessert så arrangerer klubben for australske gjeterhunder (ANG) rallykonkurranse i pinsen, på Galterud. Der dukker det opp cattledogs og kelpie iaf
    • Kromfohrlander er vell mere terrier. Er dem enkle hunder? Kooiker er vell en spaniel. Må dem da brukes til jakt?
    • Er det noen som har kjennskap til dem? Virker de som all right hunder med bra gemytt? Noen issus på dem? . Er de to rasene ganske like? Er dem litt som poteten som kan brukes til alt?
    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...