Gå til innhold
Hundesonen.no

Å fy flate - valpen har orm


Recommended Posts

Æsj. På morgenturen nå begynte plutselig valpen å ake rundt på rompa. Prøvde å se om hun hadde noe der, men nei. Så fortsatte hun å ake, og noen minutter etter fant jeg denne i rompa hennes. Får lyst til å spy!

Noen som har peiling på hvilken orm det er? Trodde jo hun hadde fått ormekur, kan man få orm likevel? 

Vi skal selvsagt til veterinæren så raskt det åpner der. Uaktuelt å få flere orm som ruller rundt her.

Og en ting til, kan vi ha blitt smittet vi mennesker?

8380ECB3-710A-47F6-9E35-B2D6360F1FD2.jpeg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ormekurer tar ikke alltid alle stadier av parasittene, så om det er både voksne og larver i tarmen så tar den f.eks kun voksenstadiene og larver vil da senere vokse opp, derfor blir man ikke alltid kvitt alt med en behandling :)  Om valper får ofte orm fordi de enda dier, eller fordi de er borte for å lukte/smake på absolutt alt.

Holder en knapp på at det er spolorm, de kan ikke utvikle seg i mennesker, men mennesker kan få i seg larver - som vil dø. Normal håndhygiene er ofte godt nok for å unngå det.

Endret av MaritaS
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Håper ikke det der er veldig smittsomt ? ? Om du ikke gjorde det nå, er det veldig lurt hvertfall til en annen gang å på en eller annen måte ta vare på avføring med orm i til veterinær (eller i deres tilfelle kun ormen, enkleste er å ha prøveglass liggende). 

Ellers har jo ikke kur noen forebygge effekt, så de kan alltids få orm med en gang etter endt kur. 

Fikk dere svar på hvordan orm det var? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Stjerneskinn skrev:

Håper ikke det der er veldig smittsomt ? ? Om du ikke gjorde det nå, er det veldig lurt hvertfall til en annen gang å på en eller annen måte ta vare på avføring med orm i til veterinær (eller i deres tilfelle kun ormen, enkleste er å ha prøveglass liggende). 

Ellers har jo ikke kur noen forebygge effekt, så de kan alltids få orm med en gang etter endt kur. 

Fikk dere svar på hvordan orm det var? 

Hehe, nei håper ikke det! Skal visst bare smitte dersom de spiser bæsjen til andre hunder/dyr... 

Ja, det burde vi gjort, men det holdt med bildet :-) Det var spoleorm, og hun har nå fått tabletter mot ormen, så vi håper at de døde ormene ikke kommer ut på stuegulvet. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Sprettballen skrev:

Det er derfor man skal gi valpene ormekur ved vaksine i tillegg, fordi de kan få orm gjennom melka til mor :) Min blir vaksinert ved 12 og 16 uker og får ormekur begge gangene.

Ja, jeg synes det var rart at hun ikke hadde fått det. Vi trodde av en eller annen grunn at det var en del av vaksinepakken ved 12 uker, og veterinær hadde ikke nevnt det. I tillegg var det samboer som var med på 12-ukers vaksinasjon og han har ikke så peiling ? Jaja, da har vi lært dette «the hard way»

Lenke til kommentar
Del på andre sider

34 minutes ago, Sprettballen said:

Det er derfor man skal gi valpene ormekur ved vaksine i tillegg, fordi de kan få orm gjennom melka til mor :) Min blir vaksinert ved 12 og 16 uker og får ormekur begge gangene.

Nå har jeg en rase som er spesielt utsatt for vaksineraksjon, så dette var fikk jeg veldig streng beskjed om at jeg skulle, men det er en stor fordel å ta ormekuren en uke før for å ikke "proppe valpen full av behandling" på en gang. Er visst også større sjanse for vaksineraksjon dersom hunden har orm og blir behandlet for det samtidig. Så hadde uansett tatt en uke før med hvilken som helst rase. ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...