Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tenker at det har sammenheng med langt mer en antall fødte/nyregistrerte, men også hvor beslektet hundene innad i rasen er. Det er noe som heter en effektiv populasjonsstørrelse. Dette er et antall basert på at det er like mange hanner som tisper som brukes i avl, alle indiviene kan få avkom med en tilfeldig valgt partner i populasjonen og populsjonen er like stor fra generasjon til generasjon. Genetisk drift i en slik populasjon er lav.

Slik er jo ikke forholdene i hundeavl (eller i noen andre populasjoner for den saks skyld), så den effektive populasjonsstørrelsen er langt lavere enn den reelle populasjonen.  Dvs at man får ganske mye genetisk drift (mister genmateriale fra generasjon til generasjon).

Fra et populasjonsgenetisk ståsted er det allikevel langt mer interessant å vite estimater for effektiv populasjonsstørrelse enn det reelle antallet individer i en populasjon, fordi det sier mye mer om hvor stort genmateriale en populasjon har.

En relativt liten populasjon på rundt 1.500 individer kan jo i visse tilfeller ha en langt større genetisk variasjon enn en populasjon på 30.000 individer, selv om det motsatte er langt mer normalt.
Jeg vil si at min rase har ganske lav effektiv populasjonsstørrelse, da få individer går i avl, enkelte individer får svært mange avkom sammenlignet med gjennomsnittet for de som går i avl. I tillegg er selvsagt ikke partnerne tilfeldig valgt. Det nærmeste man kommer er enkelte tjuvparinger, men selv her er jo som regel utvalget begrenset til det som er i egen hundegård, og det er jo ikke tilfeldig hva du har valgt å omgi deg med.

Skrevet

Populasjon og effektiv populasjon er jo to forskjellige ting, og det er ikke tema her. Men det trekkes paralleller mellom antall registreringer og populasjonsstørrelse, sett i forhold til anbefalinger om kryssing av varianter og også matadorgrense. 

" NKKs grunnleggende anbefaling er at en hund ikke bør ha flere avkom enn tilsvarende 5 % av antall registrerte hunder i rasepopulasjonen i en femårsperiode. Hos tallmessig store raser anbefales det at grensen settes lavere enn 5 %, helst ned mot 2 %, av antall registrerte hunder i rasepopulasjonen i en femårsperiode."

Så - hvor mange er mange, og hvor få er få?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...