Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Selv om alle resultater legges ut live nå så vet man jo ikke alltid hvem som er soniser. Så.. hvordan har det gått med folket?

Jeg er faktisk fornøyd selv om vi ikke fikk noen topplassering :) Stilte Jäger og Nora som ikke har gjort det så bra for denne dommeren før, men jeg hadde en følelse av at hun ville like de bedre nå som de har hatt et halvannet år på å utvikle seg. Og det gjorde hun. Jäger fikk ck og ble 4 beste hannhund og Nora fikk ck og ble 4 beste tispe. Det var 49 bernere påmeldt, 19 hanner og 30 tisper, så er godt fornøyd med å bli plassert blant de 4 beste med begge to :) Fine kritikker fikk de også!

Jäger sin: "4 år, utmerket type og størrelse, velformet hode, kunne ønske noe bredere bliss, sterk hals og rygg, velutviklet kropp, velviklet med gode benstammer, beveger seg med et herlig driv, utmerket pels og temperament"

Nora sin: "4 år, utmerket type, harmonisk bygget, meget tiltalende hode og uttrykk, utmerket hals og overlinje, velvinklet foran og bak, velkroppet, beveger seg med utmerket steglengde og drive, utmerket pels, trivelig temperament"

  • Like 11
Skrevet

Kiwi fikk 17plass av 54 stk i hoppklassen idag :) surrete pga sjukt varmt, så jeg og ho slet litt ja :P så ble 2 vegringer og noe tidsfeil :) men stolt! endelig en runde uten disk :D imorra blir det å løpe kjedelige venstresvinger i håp om siste certet :)

  • Like 13
Skrevet

Kip var på sin første store utstilling i dag. Han er jo fremdeles veldig uferdig i kroppen, så målet var å gjennomføre uten at jeg skulle dø av nerver. Vi endte opp med very good og kritikken stemmer veldig bra med det jeg ser.

"meget bra type, korrekte prop. men lett, bra hode som kunne ha hatt litt mer skalle og stopp, litt trang underkjeve, bra ører, stram rygg, korrekt kryss, lett i kroppen og oppknepen i buken, ok vinkler, beveger seg med tilstrekkelig steg, litt langt fram og bak, pels og temp. ok"

  • Like 3
Skrevet

Skikkelig kjedelig tur. Tann - nazi som valgte å gi Terkel VG pga en tann hun mente var altfor trang. Nå skal det sies at hun til og med skrev "ok tannstilling" på BIS hunden :D - og godtagbare hjørnetenner på tispa som ble BIR på Crufts i år. Så hun hadde vel en greie for tenner . Fin rasespesial i går da ihvertfall :D 

  • Like 4
Skrevet

I dag var det Moira sin tur til å få storcertet, etter flere reservecert :) Det fikk hun med stil, for hun ble også beste tispe med Cacib, BIR og dermed også Cruftskvalifisert. 
13391523_10156964341300641_1359334527556
Edit: bilde (tatt av Jeanette)

  • Like 13
Skrevet

Grattis :D

I småsnuserringen fikk ikke en eneste norskeid hund noen ting - alt av cert, cacib, bir og bim gikk til svenskene. Man kan vel ikke akkurat si at det underminerer påstanden om at svenske dommere favoriserer svenske hunder :P

Skrevet

Jeg har vært i portisringen i dag. Knall resultater - den seks år gamle tispa til oppdretter, bestemor til min fremtidige valp, fikk endelig storcertet og ble NUCH. Dama var så rørt at det var helt fantastisk å se på :D Denne tispa har ikke fått vist seg så mye pga pels som har vært klippet ned, valpekull osv. Men denne dommeren kunne se forbi en mindre pen pels og nylig innbilt svangerskap (hengepatter) og ga henne likevel CERTet. :) 

  • Like 5
Skrevet

Twiggy debuterte i junior med VG. Dommeren likte henne ikke og gadd nesten ikke gå over henne. Kort kritikk med bl.a "fly away ears" :P

Aida debuterte i veteran, exc med CK, 2VKK :)

  • Like 4
Skrevet

Gratulerer til alle som er fornøyd, bedre lykke neste gang til øvrige!

Glam fikk excellent og ble nummer to av tre juniorer. Det er mange pene unge hunder i rasen for tiden, og jeg hadde selvfølgelig spekulert på hvem som kunne være påmeldt. Jeg glemte jo å ta høyde for at BIR-valpen fra årets hovedspesial var blitt ni måneder siden sist, en pen sak som ble klassevinner og til slutt sto med reserve-certet. Når det er sterk konkurranse, må en si seg fornøyd med det en får - ferdig utviklet blir de alle sammen om noen år, og i mellomtiden skal de utvikle seg i rykk og napp om hverandre.

Foenix var påmeldt, men i det møkkaværet gadd jeg virkelig ikke å stille en som bare har dekkhår, jeg ble dårlig nok av været om jeg ikke skulle brenne opp enda mer energi i en diger åpenklasse med nakensaken - aldri i livet om hun ville fått noe med et tosifret antall tisper i flott pels å bryne seg mot. Jeg hadde håpet på regn, da kunne hun gått i ringen :P 

  • Like 5
Guest Jonna
Skrevet

Talli slo til og viste at de gamle er best, og danket ut den ene etter den andre i sin beste alder.

I følge Talli er den beste alderen 9 år og nedrøytet. (utenom når jeg mister godbit bagge, vi hadde en liten eksisteniel krise inne i ringen da :lol: )

Skrevet

Vi reiste ned til Drammen i går for å besøke venner og spise god mat - og hente to svære briard-figurer som var håndlaget en gang på 80-90-tallet :D. Hyggelig med gamle briardentusiaster som synes de kan beære andre entusiaster med slike klenodier :)

Det ble en flott dag i dag, varmt og godt, og jeg fikk god farge i kinnene, for å si det sånn :). Vi fikk dommerendring og jeg var på forhånd ganske skeptisk til å stille for den dommeren, men siden vi like vel var påmeldt, og kunne kombinere utstillingen med besøk og god mat hos gode venner, så var det jo uansett verdt å ta turen :D. Vel - min skepsis var vel ikke helt uberettiget. Yasmine ble nr 2 i CHK m CK, og endte opp som 3. BTK med res. CACIB. Helt greit altså, men folk stimlet sammen etterpå og lurte på hva i all verden? "Alle" rundt ringen hadde ventet at det var Yasmine som skulle vinne - de var liksom ikke i tvil en gang *ler*. Synd det ikke var dommerne utenfor ringen som dømte i dag da *ler*. 

Yasmine fikk følgende kritikk av dommeren:
"Very nice bitch, correct in size, is in tip top show condition, the lenght of the hair is maximum, very nice head, excellent expression, good earset, excellent front and rear, good lenght in body, excellent coat texture, movement could be slightly better (jeg antar han ønsket seg litt mer entusiasme...)"

  • Like 4
Guest Jonna
Skrevet

Talli har forresten laget egen håndbok med retningslinjer for utstilling...

13403761_10156997146900072_3324204652376

13320771_10156997147145072_2467294646412

13323655_10156997147155072_6922578120763

12322596_10156997147250072_5045564949806

13350299_10156997147525072_3561643062884

 

Dette er da hvordan du IKKE skal oppføre deg etter EN ZILLION utstillinger 

 

(men hun sto pent også inni der da :wub: )

13323264_10156997147715072_7711053004873

13320459_10156997147255072_3258418630925

Skrevet

Arthur ble nr 2 i championklasse med exc og CK, og 2bhk med reserve cacib som blir til cacib. Fornøyd med det! :) 

gratulerer til alle! :) 

  • Like 8
Guest Belgerpia
Skrevet

Noah debuterte som veteran i helgen :) - og det gjorde han med bravur - utstyrt med ekstern handler (som rett nok kjenner bikkja godt, men aldri har stilt han), og med to løpske tisper i heimen så kan man jo trygt si at terven var litt over gjennomsnittlig entusiatisk *ler* Men det gikk fint allikevel - han ble BIR, og BIR-veteran. Ikke plassert i gruppe - men BIS4 veteran :)

 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...