Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor gammel bør hunden/valpen være før man starter å gjete med den? Jeg ser flere starter med valpen når den er rundt 7-8 mnd, men har det noe å si om man venter til den er over et år eller nærmere to?

Skrevet

Skader jo ikke å prøve, men valper/unghunder er jo som regel litt mer lett trente osv. Men tror det skal være fullt mulig å trene en "eldre" hund, altså 1 - 2 år er jo ikke gammelt. :)

Skrevet

Takk for svar. Jeg har prøvd hunden min litt på sau, men hun virker ikke helt moden. Hun har ikke tent helt, det er litt mye høy haleføring til tider. Hun nærmer seg bare 1 år så jeg får gi henne tid og la henne være valp litt til, og heller bare la henne se på sauen imens :) Jeg er nok litt utålmodig av meg :P

Skrevet

Aha...ja, dette kan jo endre seg etterhvert, min hadde også høy hale i starten og så ikke ut som en gjeter med det sammen, men etter 4 - 5 treninger gikk det seg til og han gjeter nå med senket kropp, hale og hode :) Hadde jeg vært deg ville jeg bare ha fortsatt å prøvd litt, ikke forvent store forandringer med det samme, men la hunden tenke og studere sauen, etterhvert kan det hende det går opp et lys for den! :):) Jeg starta da valpen min var 5 - 6 mnd, med langline og sele, holdt ikke på lenge og gjorde ikke noe stort, han fikk bare løpe rundt sauen som han ville :)

Skrevet

Ja, vi får håpe hun finner sin indre gjeterhund en dag :) Det er i alle fall bra gjeterlinjer på henne så det skal ikke stå på det :) Hun har definitivt interesse for sauen, og viser tendenser til å gjete fint med halen ned innimellom selv om det for det meste er høy haleføring så langt, så er det nok som du sier at jeg bare må la henne tenke og finne ut av det :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...