Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvor gammel bør hunden/valpen være før man starter å gjete med den? Jeg ser flere starter med valpen når den er rundt 7-8 mnd, men har det noe å si om man venter til den er over et år eller nærmere to?

Skrevet

Skader jo ikke å prøve, men valper/unghunder er jo som regel litt mer lett trente osv. Men tror det skal være fullt mulig å trene en "eldre" hund, altså 1 - 2 år er jo ikke gammelt. :)

Skrevet

Takk for svar. Jeg har prøvd hunden min litt på sau, men hun virker ikke helt moden. Hun har ikke tent helt, det er litt mye høy haleføring til tider. Hun nærmer seg bare 1 år så jeg får gi henne tid og la henne være valp litt til, og heller bare la henne se på sauen imens :) Jeg er nok litt utålmodig av meg :P

Skrevet

Aha...ja, dette kan jo endre seg etterhvert, min hadde også høy hale i starten og så ikke ut som en gjeter med det sammen, men etter 4 - 5 treninger gikk det seg til og han gjeter nå med senket kropp, hale og hode :) Hadde jeg vært deg ville jeg bare ha fortsatt å prøvd litt, ikke forvent store forandringer med det samme, men la hunden tenke og studere sauen, etterhvert kan det hende det går opp et lys for den! :):) Jeg starta da valpen min var 5 - 6 mnd, med langline og sele, holdt ikke på lenge og gjorde ikke noe stort, han fikk bare løpe rundt sauen som han ville :)

Skrevet

Ja, vi får håpe hun finner sin indre gjeterhund en dag :) Det er i alle fall bra gjeterlinjer på henne så det skal ikke stå på det :) Hun har definitivt interesse for sauen, og viser tendenser til å gjete fint med halen ned innimellom selv om det for det meste er høy haleføring så langt, så er det nok som du sier at jeg bare må la henne tenke og finne ut av det :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...