Gå til innhold
Hundesonen.no

Spørgsmål til Calina ang Odin!


Heidi

Recommended Posts

Skrevet

Calina var det ikke deg som hadde betalt mye for hunden din? Syns Odin er kjempe flott. Og han ser så stor og krafig ut. Kunne godt tenkt meg en sånn fin Doberman jeg.. Men du havde kjøpt Odin i Spania havde du ikke?? Skal man kjøpe en doberman i Spania, tyskland og lign for og få en skikkelig fin Doberman?

Og har du noen linkel til kenneler som selger fine Doberman?? Hva gjorde du med rabies vaksine og sånn? Kunne du få Odin før han var 6 måneder??

Skrevet

Odin er fra Spania jo - en veldig god kennel utenfor fastlandet. Han er veldig godt voksen for alderen - godt utviklet. Dette kan være både bra og negativt, for enkelte som er "ferdige" som valp, stopper gjerne opp, og blir ikke "ferdige" som voksne, om du skjønner ? De får ikke den massen som de gjerne skulle hatt, og da spess hannhunder som skal ha en viss masse/bredde.

For å få en fin dobermann, må du først se på hva DU liker..jeg liker dem ikke for høye, og ganske brede/massivt bygget, uten at de mister sin eleganse.Og jeg liker dobermannen best kupert, så da har jeg ikke noe annet valg enn å kjøpe fra land hvor de kuperer (Italia, Spania, Russland o.l) Tyskland er hjemlandet til dobberen, men ikke der man finner de beste syns jeg...dessuten er det kuperingsforbud der..hehe.

Det du og må sjekke, er oppdretter og deres resultater..-jeg leste stamtavler /resultater opp og ned i mente,og det tok meg 8mndr før jeg fant det jeg tenkte kunne passe meg, og det er først nå, ved hund nr 2 at jeg VIRKELIG har funnet det.

Innførselsregler til Norge er i forandring - første dobberen min kom til norge som 8 mndr gammel, Odin kom hit noen dager før han fyllte 3 mndr, fordi jeg hadde søkt til mattilsynet om import tillatelse. Dette er SVÆRT få som har fått. Du må nesten bare høre med mattilsynet om dette.

Linker kommer - jeg ska bare grave dem frem...

Skrevet

http://www.dgv.crimea.ua/ -kennel De Grande Vinko. Odins far er herfra.

http://www.diamantenero.it/ -en av de beste! Denne kennelen er i Italia.

http://www.betelges.net/ -og en av de desidert beste !

http://www.caya-dobermanns.com/ -en av de beste - mormoren til Odin er herfra.

http://www.cedarhof.com/ -disse har gode hunder og.

-Bare så det er sagt her, så er dette seriøse kenneler, som jeg vil beholde en god kontakt med ! De er veldig flinke,og fortjener respekt ! :D:(

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...