Gå til innhold
Hundesonen.no

Strihåret Vorstehhund


potetrykk
 Share

Recommended Posts

Strihåret Vorsteh er rasen for deg som elsker å være utendørs :rolleyes:

En Strihåret Vorsteh er en kraftplugg, en langdistansehund som tåler kuldegrader, å bære kløv og å trekke deg på skitur.

Strihåret Vorsteh er en tysk rase som ble dannet på begynnelsen av 1900 tallet. Rasen er ment å være en kombinert jakthund på både fugl og hårvilt, men i Norge er den nesten bare brukt til jakt på fugl. Hundene har likevel fortsatt er sterkt jaktinstinkt på hårvilt.

Hundene er menneskekjære, følsomme og veldig kontaksøkende.

Som jakthund egner de seg både på skogsfugljakt og rypejakt, og de søker vanligvis ikke så langt ut som for eksempel pointer eller engelsk setter. Dette er en hund som krever mye mosjon og aktivisering.

En strihåret vorsteh er en ypperlig jakthund, og bør brukes til det.

Rasestandard:

Opprinnelsesland; Tyskland.

En vorsteh er en edel og harmonisk hund med verdig holdning. Den er stødig, rolig og avbalansert.

Svakt markert nakkeknøl og moderat stopp. Øynene er middels store og mørk brun farge er ønskelig. Ørene er høyt og bredt ansatte, og de er flate og hengende tett inntil hodet.

Forlemmene er rette, parallelle og muskuløse. Baklemmene er også rette og parallelle. Skal være kraftige og muskuløse. og knærne er godt vinklet. Potene skal være runde til ovale, men godt sluttet og med kraftige klør.

Hunden skal ha en sterk og muskuløs rygg med et kort, bredt og muskuløst lendeparti. Underlinjen er lett opptrukket med en elegant tørr bue. Halen skal være kraftig ved roten og høyt ansatt. Den smalner av mot spissen og er av middels lengde.

Bevegelsene til en vorsteh er rette og parallelle. De er jordvinnende og med godt fraspark.

Huden er stram og uten rynker, og pelsen er stri, tett og hard. Dekkhårenes lengde er ca 2-4 cm. På undersiden av beina, brystets underside, buken, hodet og ørene er pelsen tett og kort. En strihåret vorsteh skal ha et skriftig og stridt skjegg. Tillatte farger er brun uten tegninger, brun med hvite eller spettede tegninger, mørk- og lysbrunskimmel. Sort er tillatt i samme utstrekning som brunt og skimmel.

Mankehøyde; hannhunder 61-70 cm, tisper 58-65 cm.

post-1949-1203719779_thumb.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 6 months later...
  • 1 year later...

Jeg har ikke hørt eller opplevd strihår i korthår kull, men korthår med litt lengre og kraftigere pels. Derimot forekommer det strihår-kull med helt korthår valper! Kjenner til ei strihår tispe, som er korthåra.

33cuots.jpg

Møsnukens Byh Tuula

1124jef.jpg

15pqxac.jpg

Dette er en strihår! Mora til den strihåren jeg la ut bilde av, Hongfjellets Tess. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...