Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppdrettere av irsk setter?


Artemis

Recommended Posts

Jeg er på jakt etter en irsk setter valp, og lurte på om noen kjenner til noen oppdrettere med hjemmeside? Har sett litt rundt på nettet, men tenkte jeg kunne spørre her likevel. Alt er av interesse :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

http://www.nisk.org/nynisk/index.php?side=Oppdrettere

Her er en liten liste over oppdrettere. Jeg anbefaler kennel heggelifjellet, men hjemmesiden deres er ikke oppe å går dessverre. Men jeg vet at de har fått fram flotte irsk settere med godt gemytt, og flere av de har gjort det ganske bra på jaktprøver. Men se litt rundt på den Norsk irsk setter klubb sin side så får du informasjon om de forskjellige oppdretternes hunder og hva de har prestert og slikt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk, har sett på den listen, men er ingen som venter valpekull til "riktig" tid så vidt jeg har sett. Noen som vet om sider som ikke står der kanskje?

Du vet ikke om heggelifjellet venter/har planlagt noen kull i år?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heihei

Er det show- eller jaktlinjer du vil ha?

Sitter selv her med en IS...

Det er jaktlinjer jeg egentlig er ute etter. Er det jakt- eller showlinjer du har fra? Jeg visste ikke at det var noe særlig med irske settere fra showlinjer her i landet?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jaktlinjer jeg egentlig er ute etter. Er det jakt- eller showlinjer du har fra? Jeg visste ikke at det var noe særlig med irske settere fra showlinjer her i landet?

Jeg har etter jaktlinjer, dog fra et hjemmeoppdrett tror jeg (omplasseringshund). Vet Kennel Lysetunet i Bergen driver med rene showlinjer, disse hundene er litt større, mørkere og med litt større pels. Kan finne litt mer info om det er intr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har etter jaktlinjer, dog fra et hjemmeoppdrett tror jeg (omplasseringshund). Vet Kennel Lysetunet i Bergen driver med rene showlinjer, disse hundene er litt større, mørkere og med litt større pels. Kan finne litt mer info om det er intr.

Er vel egentlig ikke det jeg leter etter nei, men er litt nysgjerrig, så kan gjerne få mer informasjon :huh: :mellow:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...