Gå til innhold
Hundesonen.no

Om utstilling


Gronnis

Recommended Posts

Enkelt og greit; jeg kan nesten ingenting om utstilling. Har ikke satt meg inn i det pga. Raja ikke kan stilles, og jeg har derfor ikke vært så interessert i utstilling før nå. Derfor spør jeg hva man egentlig bør vite om utstilling generelt? Ord, uttrykk osv. Blir glad for all informasjon (også linker til sider der det står forskjellig om utstilling).

Ble vel egentlig ett litt rart emne dette her :) ...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

UTSTILLING

KRAV FOR Å DELTA

Hunden må være registrert i NKK (eller i register som er godkjent av NKK). Hundens registreringsnummer må oppgis på påmeldingsskjemaet.

Hundens eier bør være medlem av NKK eller en samarbeidende klubb (f.eks. en raseklubb), ellers må dobbel påmeldingsavgift betales.

Hvis hunden er født etter 01.01.1998 må den være ID-merket.

Hundens vaksinasjonsattest må være i orden. Attesten må ikke være eldre enn 2 år.

KLASSENE

4-6 og 6-9 mnd : valpeklasse (uoffisielle klasser)

9-15 mnd : juniorklasse

15-24 mnd : åpen unghundklasse

f.o.m 24 mnd : åpen klasse

f.o.m 7 år : veteranklasse (disse konkurrerer ikke om certet)

Championklasse : åpen for norske utstillingschampions. Utenlandske utstillingschampions stiller i en av de andre klassene, i henhold til alder, for å konkurrere om det norske certifikat.

Norske Utstillingschampions over 7 år kan melde på både i championklasse og i veteranklasse.

Veteraner som ikke er N Uch, kan melde på både i åpen klasse og i veteranklasse.

CHAMPIONAT

Norsk Utstillingschampion - N UCH

• Tre cert for tre forskjellige dommere

• Ett cert må være oppnådd på NKK-utstilling (nasjonal/internasjonal utstilling)

• Ett cert må være oppnådd etter fylte to år

Hund som fra før er UCH i et annet land trenger bare ett norsk cert for å bli N UCH.

Nordisk Utstillingschampion - NORD UCH

Utstillingschampionat i tre nordiske land (Norge, Sverige, Danmark, Finland).

Internasjonal Utstillingschampion - INT UCH

• Fire CACIB i minst tre forskjellige land under minst tre forskjellige dommere

• Det må gå minst ett år mellom første og siste CACIB

• Minst ett CACIB må være tildelt i eierens/rasens hjemland

• Hunden må være champion i eierens/rasens hjemland

CACIB

(CERTIFICAT D'APTITUDE AU CHAMPIONNAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ - INTERNAJONALT CERT)

CACIB kan bare deles ut på internasjonale utstillinger (arrangeres av NKK).

Deles ut til Beste Hannhund/Tispe som ikke er Internasjonal Champion.

SLØYFEFARGENE I KVALITETSVURDERINGA

Rød sløyfe betyr "typisk, i alt vesentlig riktig bygget hund, hvis fortrinn er så påtagelige og hvis feil er så uvesentlige, at den kan sies å være en meget god representant for sin rase".

Blå sløyfe betyr "hund av god type og bygning, hvis eksteriørfeil ikke er mer framtredende enn at den kan sies å være en god representant for sin rase".

Gul sløyfe betyr "hund av godtagbar type, hvis eksteriørfeil ikke er av en slik art at den kan sies å være en dårlig representant for sin rase".

0. premie gis til hunder med diskvalifiserende anatomiske, typologiske eller psykiske feil - altså testikkelmangel, tannfeil, aggresivitet, at hunden ikke er rasetypisk, også videre.

KIP betyr Kan Ikke Premieres, for eksempel hvis hunden hopper og sretter slik at dommeren ikke har mulighet til å bedømme den.

GANGEN I UTSTILLINGA

Hannene bedømmes alltid først, dernest tispene.

1) Juniorklasse (9 -15 mnd)

Kvalitetsvurdering:

1JK, 2JK, 3JK, 0 eller KIP

Alle med rød sløyfe (1JK) går videre til Junior-konkurranseklasse, og plasseres 1JKK, 2JKK, 3JKK, 4JKK og resJKK etter hvem som er best.

HP kan gis til dem som dommeren mener er bra nok, og disse går videre til Vinnerklasse.

2) Åpen unghundklasse (15 - 24 mnd)

Kvalitetsvurdering:

1AUK, 2AUK, 3AUK, 0 eller KIP

Alle med rød sløyfe (1AUK) går videre til Åpen unghund-konkurranseklasse, og plasseres 1AUKK, 2AUKK, 3AUKK, 4AUKK og resAUKK.

HP kan gis, og disse går videre til Vinnerklasse.

3) Åpen klasse (f.o.m. 24 mnd)

Kvalitetsvurdering:

1AK, 2AK, 3AK, 0 eller KIP

Alle med rød sløyfe (1AK) går videre til Vinnerklasse.

4) Vinnerklasse.

Her deltar alle med HP (fra Junior-konkurranseklasse og fra Åpen unghund-konkurranseklasse) og alle med 1AK fra Åpen klasse.

Premiering:

1VK, 2VK, 3VK, 4VK og resVK.

1VK kan få cert, mens resten kan få CK hvis dommeren mener de er av championatkvalitet. De som får cert/CK går videre til konkurransen om BHK/BTK (Beste Hannhund-/Beste Tispe-Klasse)

5) Championklasse (norske utstillingschampions - N Uch)

Ingen kvalitetsbedømmelse, kun konkurrasebedømmelse: 1CHK, 2CHK, 3CHK, 4CHK og resCHK.

CK kan gis til dem dommeren mener fortjener championat-tittelen, og disse går videre til BHK/BTK.

6) Veteranklasse (f.o.m. 7 år)

Kvalitetsvurdering:

1AK, 2AK, 3AK, 0 eller KIP

Alle med rød sløyfe (1AK) går videre til Veteran-konkurranseklasse, og plasseres 1VETK, 2VETK, 3VETK, 4VETK og resVETK.

CK eller HP kan gis.

Alle med CK går videre til BHK/BTK.

Beste tispeveteran og beste hannhundveteran konkurrerer om å bli Best I Rasen Veteran (BIRveteran), og denne går videre til konkurrase om utstillingens beste veteran i "Den store ringen".

7) BHK/BTK (Beste Hannhund-/Beste Tispe-Klasse)

Her deltar cert-hund og alle med CK (fra Vinnerklasse, Championklasse og Veteran-konkurranseklasse).

Premiering:

Hanner: 1BHK, 2BHK, 3BHK, 4BHK og resBHK.

Tisper: 1BTK, 2BTK, 3BTK, 4BTK og resBTK.

8) BIR/BIM (Best I Rasen/Best I Motsatt kjønn)

Beste hannhund (1BHK) og beste tispe (1BTK) konkurrerer om å bli BIR (Best I Rasen). Den andre tildeles BIM (Best I Motsatt kjønn).

BIR-hunden går videre til Gruppekonkurranse i "Den store ringen".

9) BIG (Best I Gruppen)

Alle BIRhunder i hver gruppe møtes og konkurrerer om å bli BIG.

Premiering:

BIG, 2BIG, 3BIG, 4BIG og 5BIG.

10) BIS (Best In Show)

De ni BIGhundene (det er egentlig 10 grupper, men gruppe 6 og 4 er slått sammen...) møtes i "Le Grand Finale" og konkurrerer om å bli BIS.

Premiering:

BIS, 2BIS, 3BIS, 4BIS, 5BIS.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...