Gå til innhold
Hundesonen.no

Om utstilling


Gronnis

Recommended Posts

Enkelt og greit; jeg kan nesten ingenting om utstilling. Har ikke satt meg inn i det pga. Raja ikke kan stilles, og jeg har derfor ikke vært så interessert i utstilling før nå. Derfor spør jeg hva man egentlig bør vite om utstilling generelt? Ord, uttrykk osv. Blir glad for all informasjon (også linker til sider der det står forskjellig om utstilling).

Ble vel egentlig ett litt rart emne dette her :) ...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

UTSTILLING

KRAV FOR Å DELTA

Hunden må være registrert i NKK (eller i register som er godkjent av NKK). Hundens registreringsnummer må oppgis på påmeldingsskjemaet.

Hundens eier bør være medlem av NKK eller en samarbeidende klubb (f.eks. en raseklubb), ellers må dobbel påmeldingsavgift betales.

Hvis hunden er født etter 01.01.1998 må den være ID-merket.

Hundens vaksinasjonsattest må være i orden. Attesten må ikke være eldre enn 2 år.

KLASSENE

4-6 og 6-9 mnd : valpeklasse (uoffisielle klasser)

9-15 mnd : juniorklasse

15-24 mnd : åpen unghundklasse

f.o.m 24 mnd : åpen klasse

f.o.m 7 år : veteranklasse (disse konkurrerer ikke om certet)

Championklasse : åpen for norske utstillingschampions. Utenlandske utstillingschampions stiller i en av de andre klassene, i henhold til alder, for å konkurrere om det norske certifikat.

Norske Utstillingschampions over 7 år kan melde på både i championklasse og i veteranklasse.

Veteraner som ikke er N Uch, kan melde på både i åpen klasse og i veteranklasse.

CHAMPIONAT

Norsk Utstillingschampion - N UCH

• Tre cert for tre forskjellige dommere

• Ett cert må være oppnådd på NKK-utstilling (nasjonal/internasjonal utstilling)

• Ett cert må være oppnådd etter fylte to år

Hund som fra før er UCH i et annet land trenger bare ett norsk cert for å bli N UCH.

Nordisk Utstillingschampion - NORD UCH

Utstillingschampionat i tre nordiske land (Norge, Sverige, Danmark, Finland).

Internasjonal Utstillingschampion - INT UCH

• Fire CACIB i minst tre forskjellige land under minst tre forskjellige dommere

• Det må gå minst ett år mellom første og siste CACIB

• Minst ett CACIB må være tildelt i eierens/rasens hjemland

• Hunden må være champion i eierens/rasens hjemland

CACIB

(CERTIFICAT D'APTITUDE AU CHAMPIONNAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ - INTERNAJONALT CERT)

CACIB kan bare deles ut på internasjonale utstillinger (arrangeres av NKK).

Deles ut til Beste Hannhund/Tispe som ikke er Internasjonal Champion.

SLØYFEFARGENE I KVALITETSVURDERINGA

Rød sløyfe betyr "typisk, i alt vesentlig riktig bygget hund, hvis fortrinn er så påtagelige og hvis feil er så uvesentlige, at den kan sies å være en meget god representant for sin rase".

Blå sløyfe betyr "hund av god type og bygning, hvis eksteriørfeil ikke er mer framtredende enn at den kan sies å være en god representant for sin rase".

Gul sløyfe betyr "hund av godtagbar type, hvis eksteriørfeil ikke er av en slik art at den kan sies å være en dårlig representant for sin rase".

0. premie gis til hunder med diskvalifiserende anatomiske, typologiske eller psykiske feil - altså testikkelmangel, tannfeil, aggresivitet, at hunden ikke er rasetypisk, også videre.

KIP betyr Kan Ikke Premieres, for eksempel hvis hunden hopper og sretter slik at dommeren ikke har mulighet til å bedømme den.

GANGEN I UTSTILLINGA

Hannene bedømmes alltid først, dernest tispene.

1) Juniorklasse (9 -15 mnd)

Kvalitetsvurdering:

1JK, 2JK, 3JK, 0 eller KIP

Alle med rød sløyfe (1JK) går videre til Junior-konkurranseklasse, og plasseres 1JKK, 2JKK, 3JKK, 4JKK og resJKK etter hvem som er best.

HP kan gis til dem som dommeren mener er bra nok, og disse går videre til Vinnerklasse.

2) Åpen unghundklasse (15 - 24 mnd)

Kvalitetsvurdering:

1AUK, 2AUK, 3AUK, 0 eller KIP

Alle med rød sløyfe (1AUK) går videre til Åpen unghund-konkurranseklasse, og plasseres 1AUKK, 2AUKK, 3AUKK, 4AUKK og resAUKK.

HP kan gis, og disse går videre til Vinnerklasse.

3) Åpen klasse (f.o.m. 24 mnd)

Kvalitetsvurdering:

1AK, 2AK, 3AK, 0 eller KIP

Alle med rød sløyfe (1AK) går videre til Vinnerklasse.

4) Vinnerklasse.

Her deltar alle med HP (fra Junior-konkurranseklasse og fra Åpen unghund-konkurranseklasse) og alle med 1AK fra Åpen klasse.

Premiering:

1VK, 2VK, 3VK, 4VK og resVK.

1VK kan få cert, mens resten kan få CK hvis dommeren mener de er av championatkvalitet. De som får cert/CK går videre til konkurransen om BHK/BTK (Beste Hannhund-/Beste Tispe-Klasse)

5) Championklasse (norske utstillingschampions - N Uch)

Ingen kvalitetsbedømmelse, kun konkurrasebedømmelse: 1CHK, 2CHK, 3CHK, 4CHK og resCHK.

CK kan gis til dem dommeren mener fortjener championat-tittelen, og disse går videre til BHK/BTK.

6) Veteranklasse (f.o.m. 7 år)

Kvalitetsvurdering:

1AK, 2AK, 3AK, 0 eller KIP

Alle med rød sløyfe (1AK) går videre til Veteran-konkurranseklasse, og plasseres 1VETK, 2VETK, 3VETK, 4VETK og resVETK.

CK eller HP kan gis.

Alle med CK går videre til BHK/BTK.

Beste tispeveteran og beste hannhundveteran konkurrerer om å bli Best I Rasen Veteran (BIRveteran), og denne går videre til konkurrase om utstillingens beste veteran i "Den store ringen".

7) BHK/BTK (Beste Hannhund-/Beste Tispe-Klasse)

Her deltar cert-hund og alle med CK (fra Vinnerklasse, Championklasse og Veteran-konkurranseklasse).

Premiering:

Hanner: 1BHK, 2BHK, 3BHK, 4BHK og resBHK.

Tisper: 1BTK, 2BTK, 3BTK, 4BTK og resBTK.

8) BIR/BIM (Best I Rasen/Best I Motsatt kjønn)

Beste hannhund (1BHK) og beste tispe (1BTK) konkurrerer om å bli BIR (Best I Rasen). Den andre tildeles BIM (Best I Motsatt kjønn).

BIR-hunden går videre til Gruppekonkurranse i "Den store ringen".

9) BIG (Best I Gruppen)

Alle BIRhunder i hver gruppe møtes og konkurrerer om å bli BIG.

Premiering:

BIG, 2BIG, 3BIG, 4BIG og 5BIG.

10) BIS (Best In Show)

De ni BIGhundene (det er egentlig 10 grupper, men gruppe 6 og 4 er slått sammen...) møtes i "Le Grand Finale" og konkurrerer om å bli BIS.

Premiering:

BIS, 2BIS, 3BIS, 4BIS, 5BIS.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...