Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen som kan mye om rotter?


Taz

Recommended Posts

Jeg la merke til at Kimi plutselig fikk en svær kul under øyet i går kveld, da mener jeg SVÆR.

Det forstyrrer øyet, og presser øyet oppover.

Selvsagt skal jeg til dyrlegen, men jeg får ikke tid med engang. :)

Så jeg lurte på om noen som kanskje viste hva det kunne være?

Stakkars Kimi..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hmmm... kuler på øyet her jeg ikke hørt noe selig om:S

gå inn på www.tamrotter.com

der er masse bra info:)

Gå på forumet der og så spør du på sykdom å helse delen.

Men hvis kulen presser på øyet har du ikke så mange valg vil da jeg si..

Er fare for synet,og at øyet faktisk blir presset ut av øyehulen. Bare tenk på hvor vondt rotten må ha det.

Nei skyndt deg til dyrlegen eller ring dyrlegen å spørr.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde en rotte for en liten stund siden.jeg måtte avlive han pga.en liten kul som bare vokste og vokste,tilslutt var den kjempe stpr og åpen.

Det kom ekkel væske ut av såret og han hadde tydelig vondt,han hadde også en stor kul på den ene pungen.

Tror rotter,el.gnagere har lett for å få svulster(godartet og vondartet),er derfor lurt å sjekke dette så fort som mulig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hørtes ikke bra ut å trur du bør skynde deg til dyrlegen..

Ikke bra om du kom hjem å fant øyet hengende utfør øyet pga stort press...

Kan litt om rotter,har 3.Den 4 ble avlivet på lørdag pga sykdom...

Nei, det presser ikke så mye på øyet. Heldigvis..

Men skal til vet'n fortest mulig, vet'n har aldri tid samme dag. :)

Kan det være at han har fått en rift på øyelokksranden og derav betennelse?

Eller svulst?

Stakkars Kimi.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Oi. Har helt glemt å informere hvordan det går med Kimi.. :)

Det gikk fint hos veterinæren, og han var veldig snill.

Fikk jo selvsagt skryt av vet'n til tross for at Kimi SKULLE sitte på skulderen min.

Satte jeg han ned på bordet så var det bånn gass mot armen min, ta sats og hoppe opp på skulderen min..

Men ellers så var han flink..

Han går nå på Antibiotika, og det var bare en "liten" betennelse under øyet. (i form av en stor klump.)

Som er helt borte nå.. :)

Vet'n sa at nesten alle rotter likte antibiotikaen, men da hun skulle gi en dosering til Kimi så var det litt annerledes. Han likte det ikke, så vet'n sa at hvis han ble helt vrang (Han biter ikke uansett) så kunne jeg smøre det under haken hans, men det nytter jo heller ikke pga Maximillian som kimi deler bur med liker antibiotika, så hvis Kimi kommer inni buret med Antibiotika over hele seg så blir han jo nesten overfalt av en rotte som SKAL ha antibiotika.

Så den må inn i munnen hans, noe som har gått helt fint til nå. :)

IMG_3973litebilde.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Oi. Har helt glemt å informere hvordan det går med Kimi.. ;)

Det gikk fint hos veterinæren, og han var veldig snill.

Fikk jo selvsagt skryt av vet'n til tross for at Kimi SKULLE sitte på skulderen min.

Satte jeg han ned på bordet så var det bånn gass mot armen min, ta sats og hoppe opp på skulderen min..

Men ellers så var han flink..

Han går nå på Antibiotika, og det var bare en "liten" betennelse under øyet. (i form av en stor klump.)

Som er helt borte nå.. :D

Vet'n sa at nesten alle rotter likte antibiotikaen, men da hun skulle gi en dosering til Kimi så var det litt annerledes. Han likte det ikke, så vet'n sa at hvis han ble helt vrang (Han biter ikke uansett) så kunne jeg smøre det under haken hans, men det nytter jo heller ikke pga Maximillian som kimi deler bur med liker antibiotika, så hvis Kimi kommer inni buret med Antibiotika over hele seg så blir han jo nesten overfalt av en rotte som SKAL ha antibiotika.

Så den må inn i munnen hans, noe som har gått helt fint til nå. :D

IMG_3973litebilde.jpg

Bra at det går fint med ham ihvertfall. Han var jo NYDELIG! Har du flere bilder av ham?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...