Gå til innhold
Hundesonen.no

Og gå i trapper.


Ulvinne

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nå en hannhund på 8 mnd her,som ikke har gått trapper før.

Han går opp men ikke ned.

Han veier rundt 30 kilo og jeg har ikke fysikk til og holde på med og bære han ned morgen og kveld. :(

Noen som har tips til hvrdan jeg skal lære han det?

ar prøvd god bit(lokking),og jeg prøvde og dra han med meg,men jeg tør ikke dra han ned trappa!

Vi sover i andre etasje om natten og han nekter og være nede alene,så han følger etter opp,men som sagt nekter han og gå ned igjen..

Jeg løftet han ned i går kveld og jeg løftet han ned i dag tidlig(vet det var veldig dumt)..

Noen som har noen råd til hvordan jeg kan lære han dette?

Blir veldig takknemmelig! :P

Skrevet

Jeg ville startet i bunnen av trappa, la han gå opp et eller to trinn og så lokke han ned igjen.

Begynne i det små og så gå lenger og lenger opp etterhvert som han blir trygg.

Ikke gå for fort frem.

Det kan nok være litt skremmende å skulle starte med å gå ned hele trappa fra toppen...

Skjønner godt at du ikke vil fortsette å bære han, han er jo en tung gutt, og tenk hvis du sklir/detter i trappa med han i armene :(

Lykke til!

Skrevet

Jeg begynte med å sitte gizmo i ett og ett trappe trinn, han gikk opp og til slutt ned ca 3 mnd gammel...:( jeg tok han også med på tur bort til kirka der det er trapper for å lære han litt..Han gikk opp og ned ditt å når vi kom hjem gikk det litte tøffingen opp og ned trappene hjemme..Han fikk masse masse ros for det er jo viktig.. :P:P:P så din begynner sikkert snart skal du se :P

Skrevet

Hadde samme problemet da jeg fikk Balder 9 mnd gammel, han hadde aldri gått i trapper før men klarte til slutt å få han opp. Det var verre å få han ned igjen og det måtte han jo for å komme seg ut på do.

Det jeg gjorde var å lokke med noe han likte såpass godt at han ikke gav opp (for Balder er det mat), jeg lokket med super gode godbiter, hadde blid og glad stemme og belønnet for hver lille bevegelse mot meg(jeg stod nedi trappa). Når han begynte å forstå at han fikk namm for å gå ned trappa fikk han ikke belønning før han hadde kommert halveis og til slutt helt ned.

Gikk ikke lang tid før han løp både opp og ned trappa :(

Skrevet

Jeg fikk min til å gå opp og ned en stor, lang sprinkeltrapp (hvor man ser ned) slik:

først gikk jeg opp, sakte, så han fikk en sjanse til å følge med om han turte. Det gjorde han ikke, så jeg fortsatte opp - og ble oppe helt til han kom etter. Dette kan ta LANG tid, men er verdt det, da hunden lærer å finne ut av ting selv, og bygger selvtillit. Han var utrolig stolt etterpå, og løp opp og ned på eget initiativ.

Hvis han ikke kommer etter f.eks. en halvtime, kan du ta tak i halsbåndet og bestemt føre ham ned (ikke for fort, men ikke nølende). Deretter gjør du det jeg beskrev over her, igjen.

Skrevet

Begynn med å bær han ned og sett han på det nederste eller nest nederste trinnet og la han gå ned det sist selv. IKKE hjelp han, bare vent til han selv viser initiativ. Og vent. Slik bygger du opp selvtilliten :D Blir han stående kan du bare gå, så kommer han nok til slutt. Da er det selvsagt masse ros :P Så neste gang setter du han på tredje trinnet fra bunnen osv, og bygger det opp til han takler å gå hele trappa. Lykke til :P

Skrevet

Vi fikk beskjed feks om at vår myniatyr IKKE skulle gå trapper i det hele tatt når han var liten.. Men så er jo ikke dette en myniatyr da:p hehe..

Serchaj turde heller ikke å gå trapper når han var ca under 10 måneder.. Hadde STORE problemer når vi besøkte folk osv... Jeg tenkte aldri over faktisk at jeg måtte bære han(Han var sinnsykt tung) Jeg fikk beskjed om å heller ikke at han skulle gå trapper (Veldig smart.. Haha) Vi slet veldig mye med "tilliten" mellom oss, men etterhvert som den ble sterkere gjorde han jo det jeg ba han om, så endag vi var hos guro tenkte jeg ikke over det så han gikk bare opp etter meg.. Både opp og ned... Det jeg var overasket over var at han gikk opp og ned trappen hos Julie(Her) men det gjorde han uten problemer.

Skrevet

Jeg ville

forutsatt at hunden er frisk og ikke verker i ledd og muskler og av den grunn ikke vil gå ned

a) satt matskålen hans med maten nede når han er oppe (om det er å gå ned som er problemet), går man ikke ned får man heller ikke mat

B ) tatt på kobbel, stått på toppen av trappen, om hunden kan på plass kommanderer du det og går ned trappen, om den ikke kan det så sier du "kom så går vi" i et selvfølgelig tonefall og så går dere i et jevnt tempo og med jevnt press ned trappen, opp igjen, ned igjen et par ganger til hunden går greit.

Skrevet

banana

Jeg kjenner jeg begynner og like ignorering!:D

Jeg gikk ned og satt meg jeg,mens gutten stod i andre etasje,tok ca 30 minutter med piping men så gikk han jaggu ned trappa selv!

heheh..

Skrevet

Lokeliten er pysete på nye trapper ,spesiellt de hvor han kan se igjennom..Han får fullstendig anfall både når vi skal gå opp og ned.Jeg tar på han halsbånd han ikke får rygget ut av (strup) og drar han med meg opp og ned noen ganger som om det er den mest naturlige ting i verden...Sist han fikk et sånt anfall var i exporamahallen faktisk.Bred, fin murtrapp :rolleyes:

Men den taktikken er ikke rett for alle hunder.(å begynne å lokke Loke hadde bare gjort han verre..)

Skrevet

banana

Jeg kjenner jeg begynner og like ignorering!:P

Jeg gikk ned og satt meg jeg,mens gutten stod i andre etasje,tok ca 30 minutter med piping men så gikk han jaggu ned trappa selv!

heheh..

Flottings :P

På den måten får de bestemme selv, og bygge selvtillit :D

Skrevet

jeg lar rett og slett hunden være til den kommer ned selv. Og det gjer den til slutt. :)

samme gjorde jeg og... funka fint det :)

Skrevet

banana

Jeg kjenner jeg begynner og like ignorering!:)

Jeg gikk ned og satt meg jeg,mens gutten stod i andre etasje,tok ca 30 minutter med piping men så gikk han jaggu ned trappa selv!

heheh..

Så fint!

Og det er så moro å se dem få selvtillit etter å ha funnet ut av ting på egen hånd. :)

Skrevet

Begynn med å bær han ned og sett han på det nederste eller nest nederste trinnet og la han gå ned det sist selv. IKKE hjelp han, bare vent til han selv viser initiativ. Og vent. Slik bygger du opp selvtilliten ;) Blir han stående kan du bare gå, så kommer han nok til slutt. Da er det selvsagt masse ros :P Så neste gang setter du han på tredje trinnet fra bunnen osv, og bygger det opp til han takler å gå hele trappa. Lykke til ;)

Hei

Jeg gjorde akkurat det samme. Hunden min var så nysgjerrig at hun fulgte etter med en gang ;)

Skrevet

tenker nok om du setter deg helt nede i trappa og han vil til slutt komme ned, hverfall om han er nysgjerrig da ;) Ha en god bit eller noe...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...