Gå til innhold
Hundesonen.no

Fuglehund ute hele året


Marc
 Share

Recommended Posts

Er det noen som har erfaring med å ha stående fuglehund ute året rund?

 

Under oppveksten hjemme har vi hat 4 forskjellige hunder av forskjellige raser som alltid har vært ute i hundegården med tilgang til garasjen når det har vært kaldt. 
Dem har altså ikke hvert inne i huset.(dette var i Nederland)

 

Nå bor jeg i Hallingdal har fått eget småbruk og familie og har meget lyst på en hund, til jakt, ski, løping og moro med familien. 
Å ha hunden inn i huset året rund ser jeg egentlig ikke som noe realistisk valg. 
 

Jeg har mulighet å bygge om garasjen sånn at det er varmt inne med panel ovn. Og bygge på en hundegård ute eventuelt med tak på, sånn at ikke hele hundegården fyller seg med snø. 
 

Hører gjerne om det er noen som har erfaring med dette. Og hva deres erfaringer er. Eventuelt noen bilder fra hvordan dere har rigget dere til.  
 

Har helst en Engelsk Setter 

Marc 
 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvorfor ser du ikke hund inne i huset som realistisk? I Norge er de aller, aller fleste familiehunder inne i huset. Hunder er sosiale dyr som trenger å være sammen med flokken sin utover de par timene med tur. Hvis du skal ha hund boende ute bør du ha mer enn én.

I tillegg vet du sikkert at det blir rimelig kaldt i Hallingdal. For en hund uten polarpels er det vesentlig med et isolert og oppvarmet oppholdssted. Hvis ikke jakt er en viktig og vesentlig del av hundeholdet du vil ha så ville jeg vurdert huskyer, som egner seg bra både til ski og løping.

Jeg er skeptisk til om en engelsk setter vil trives med å bo i hundegård, men det kan jo være noen andre her har erfaringer.

  • Like 1
  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, simira skrev:

Hvorfor ser du ikke hund inne i huset som realistisk? I Norge er de aller, aller fleste familiehunder inne i huset. Hunder er sosiale dyr som trenger å være sammen med flokken sin utover de par timene med tur. Hvis du skal ha hund boende ute bør du ha mer enn én.

I tillegg vet du sikkert at det blir rimelig kaldt i Hallingdal. For en hund uten polarpels er det vesentlig med et isolert og oppvarmet oppholdssted. Hvis ikke jakt er en viktig og vesentlig del av hundeholdet du vil ha så ville jeg vurdert huskyer, som egner seg bra både til ski og løping.

Jeg er skeptisk til om en engelsk setter vil trives med å bo i hundegård, men det kan jo være noen andre her har erfaringer.

Ja jeg har vært på husky lenge men jeg er aktiv jeger og huskyen kan ikke bli med på det dessverre. 😅

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...