Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei, jeg sliter med at min 2,5 år gamle drever glefser etter meg, familien min og gjester. Det begynte med at hun glefset når hun fikk gnageben av oss og vi nærmet oss henne. Senere har hun begynt og knurre og bite etter oss når vi koser med henne om hun ligger på fanget og når vi prøver å flytte på henne.

Vi la merke til dette etter at vi var en uke på ferie med min onkel og tante, og deres hund. Deres hund er en hannhund og er en god del større enn vår drever. Han prøvde tidevis å være dominant over henne. Hun knurret, bjeffer og glefsel etter han når han prøvde seg. (Det er viktig å påpeke at hun egget opp han når han f.eks sov for å så glefse til han) Etter dette har hun gjort dette mot oss også. En episode som skjedde en dag her var at hun lå og koste med meg, og så kom min søster og skulle kose. Men da knurret hun, bjeffet og bet henne slik at hun fikk et lite sår. 

Hun har alltid vært leken og en kosegris. Så vi er veldig fortvilet og vet ikke hva vi skal gjøre. Vi har prøvd å kna henne i bakken, ta henne i nakkeskinnet og si ifra strengt om at dette ikke er greit, men det ser ikke ut til å fungere. Hun har for det meste knurrer før, men etter at hun ble operert/sterilisert har hun begynte å bite også i mye større grad. Hva kan vi gjøre?

Endret av Celina
Skrevet

Stakkars hund, den prøver bare å forsvare seg og det den naturlig mener er sitt. Og nå blir hun straffet for det også, som kan gjøre henne enda mer utrygg. Det må dere slutte med umiddelbart. Dette er en hund som trenger trygghet, og som trenger tillit til at dere respekterer henne.

Når det gjelder at det har blitt verre etter operasjon så ville jeg tatt en tur til dyrlege og sjekket grundig at hun ikke har vondt noe sted. Det kan gjøre all usikkerhet og forsvar verre.

Om du søker etter "ressursforsvar" her på forumet så får du garantert opp flere tråder med gode råd.

Noen hovedregler:

Aldri forstyrre hunden når den spiser.

Aldri ta fra hunden noe. Om den har fått tak i noe den ikke skal ha, bytt i noe BEDRE. Ja, det vil si at du kanskje må fram med en pølse eller osteskive fordi hunden har tatt en plastleke.

Ikke forstyrr hunden når den hviler/sover. Om den ligger på fanget og dere må flytte på dere, gjør det ved å kaste en godbit på gulvet, så hunden hopper ned selv.

Når dere er sammen med andre hunder, pass på at hun er komfortabel og slipper å forholde seg til dem om hun ikke vil. Følg nøye med på henne, og om hun snur hodet bort, slikker seg rundt munnen eller gir noe tegn til å være ukomfortabel, øk avstanden til den andre hunden. Med fysisk avgrensning om nødvendig. Det kan være da at en hund må være i bånd eller på et annet rom.

 

Om dere vil ha hjelp kan du sjekke på http://www.nafs.no/  etter adferdskonsulenter i nærheten av dere. Håper dere får tatt tak i dette snarest! Lykke til!

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan er han sammen med andre hunder? Er det mye lyd da også?  
    • Hei! Takk for svar:) Ja, vi har skjekket han hos vetrinær, og prøvd adaptil uten noen endring. Radio/annan lyd i bakgrunnen hjelper ingenting med mindre den skjermer for lyder utenfra, og da må vi ha volum så høyt at det blir irriterende for oss😅 Har prøvd ulik balanse med forskjellig mental og fysisk trening, og mengde. Vi merker at han er litt roligere om vi gjør aktiviteter som er mindre stressende for han, og trener mer spor/søk. Fortsatt langt over gjennomsnitt med bjeffing, men det er hevrtfall litt forbedring. Når det kommer til kastrering så er han kastert på grunn av andre medisinske årsaker, og for oss har ikke dette hatt noe innvirkning desverre. Har kommet frem til at dette helt sikkert er genetisk og han kommer nok alltid til å være litt varsler hund. Samtidig tenker jeg også at dette er noe som er vanskelig for han, og veldig stressende. 
    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...