Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpefor


Ros Mari
 Share

Recommended Posts

Vi har en valp på snart 6 månder som vi sliter med å få i nokk mat. Da han kom til åss gikk han på hills å vi så han ikke likte dette noe serlig så vi byttet til eukanuba. Etter litt av å på spiste han nesten hele sekken med mat men så sluttet han å spise noe serlig så vi fikk tips om å prøve royal canin. Han har spist ganske mye av det, noen dager går det ned på høykant. Men i det siste har han spist halvparten, noen ganger bare noen få tugger til frokost og kvelds. Virker som han ikke helt er fornøyd med å spise den maten. Er det noen som har forslag på hva vi kan prøve, evt bytte til et annet for? Vi har prøvd våtfor osv å selfølgelig spiser han alt for full hals. Men mener det skal vere unødvending å blande en hel andre ting i maten å bli vant til å få det slik ? er bare redd for at han skal gå ned i vekt eller noe slikt. Han har ikke vondt i munnen eller andre plass, er frisk å rask. Han er blanding av svensk lapphund og lapskvallhund. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er han tynn?

Etter min erfaring er fôranbefalingene til produsentene ofte i overkant. Det er også bare en anbefaling. Så lenge hunden er i passe hold så får han i seg nok mat.

Hvordan fôrer dere? Hvis dere fortsatt fôrer tre eller fire ganger om dagen kan dere godt gå ned til to ganger. Sett fram maten i ti minutter, og ta den bort igjen hvis han ikke spiser.

Det jeg har hatt best effekt med på begge mine som var småspiste i den alderen, var rett og slett å gi dem mindre porsjoner så de spiste opp alt. Så kan man heller øke litt om hunden blir tynn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei han er ikke tynn. Akkurat passe vill jeg si. Vi mater han bare 2 ganger om dagen da 3 og 4 ble alt for ofte for hannes del så funket bedre med 2. kan vere at det er for mye mat men han skulle jo ha spist mere enn bare 2 tugger per måltid? Jeg bruker å ta bort maten etter ei stund åsså får han ikke før neste måltid på kvelden men da kan han også spise di to tuggene som han spiste på morgen, av og til rører han det ikke i det hele tatt ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
    • Nå er jo ambull godt kjent for å være en notorisk kattedreper. Ikke så oppdatert denne oppdretteren tydeligvis😬
    • Det er mye spam for tiden, vi jobber med å løse problemet. Ikke klikk på noen lenker, og rapportere gjerne. Moderator og admin sletter og sperrer fortløpende.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...