Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei. Var litt usikker på om denne hører til under helse eller her, men tenker det kan passe her også.

Min snart 3 år gamle tispe oppfører seg rart for tiden. Hun er intenst nærgående og krever nesten 24/7 fysisk kontakt. Hun stresser og peser mye, og sliter litt med å finne roen. Hun har også den siste tiden begynt å stjele bamser som hun tar med seg i sofaen og legger seg "rundt", litt som et skjerf. Og hun jobber hardt med å finne riktig stilling rundt bamsen. Hun gjør det samme med oss. Legger seg rundt nakken vår som et skjerf, og er som ei stålfjær mens hun holder på. Det føles veldig desperat.

Hun er ikke hoven i jurene, ingen melkeproduksjon. Har ikke feber heller. Men ellers er det jo en del som tyder på innbilt. Det er også ca 2 mnd siden siste løpetid.

Hun har også vært sammen med en valp en del den siste tiden, men valpen er dog såpass moden nå at hun nettopp har hatt løpetid.

Det jeg egentlig lurer på er om dere tror dette kan være innbilt, og hvor grensen går ift å kontakte veterinær?

Kan hun ha blitt hormonelt påvirket av valpens løpetid?

Bør vi være strengere med henne og vise henne bort når hun klenger seg inntil (i dette øyeblikk står hun klistret inntil meg med panna trykket mot ribbeina mine)?

Hun er også allergiker og plages endel med ørene. De siste dagene har hun gått på 2x ørerens og 2x kortisondråper, men jeg tror egentlig ikke det er ørene som plager henne, for de ser mye bedre ut nå enn da vi begynte behandlingen.

Hun er jo "barnet" mitt, så jeg vil jo bare det beste for henne, men noen ganger er jeg litt hysterisk og ringer veterinær støtt og stadig med ting som faktisk går over av seg selv og ikke er noe å ta på vei for. :P

Redigert: legger til et bilde av firfotingen og hennes siste fangst. Vet ikke hvorfor bildet ble oppned. Det er riktig vei på tlf min. ?

20221108_183308.jpg

Endret av Bullemamma
Skrivefeil
Skrevet

Bildet er opp ned, men veldig søt!

Det høres veldig ut som innbilt for meg, uten at jeg vet om det har så mye med unghunden å gjøre (som det nok er, hvis den er gammel nok til å ha løpetid). Jeg er litt usikker på om løpetid hos andre tisper kan trigge innbilt svangerskap.

Jeg tenker at hvis hunden plages av det ville jeg kontaktet dyrlege hvis det varer mer enn noen få dager. Generelt tenker jeg at det alltid er greit å ta en telefon til dyrlege om man er usikker.

Skrevet
23 minutes ago, simira said:

Bildet er opp ned, men veldig søt!

Det høres veldig ut som innbilt for meg, uten at jeg vet om det har så mye med unghunden å gjøre (som det nok er, hvis den er gammel nok til å ha løpetid). Jeg er litt usikker på om løpetid hos andre tisper kan trigge innbilt svangerskap.

Jeg tenker at hvis hunden plages av det ville jeg kontaktet dyrlege hvis det varer mer enn noen få dager. Generelt tenker jeg at det alltid er greit å ta en telefon til dyrlege om man er usikker.

Tusen takk for svar. Jeg tenker at det må jo være slitsomt å være så klengete, så da skal jeg ta en telefon til veterinæren i morgen for å være på den sikre siden. ?

Merkelig at bildet ble opp ned. Så det da jeg la det til, men det var rett vei på mobilen min, så jeg skjønte ikke hvordan jeg skulle få det riktig vei her. ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
    • Kan jeg spørre om hvilke hunderaser som har minst jaktinstinkt? Er det kun selskapshundene?
    • Jeg har ingen som kan ha hunden så de må være her
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...