Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har peiling på om dette kan være pga HD graden til hunden min?

Berneren min har grad D på begge hoftene, alltid vært en hund full i energi, veldig aktiv og glad. På turer gir hun alt og er skikkelig ivrig, men nå vil hun ikke opp i sofaen, gå opp skråninger, hoppe opp for å gi oss "kos" og vil heller ikke gå på rampen inn i bilen fordi hun får vondt..Hun sitter bamse, snurrer rundt og gjør alt i sin villeste iver uten problem, men når hun må strekke ut så vegrer hun og klynker. Dette skjedde helt plutselig for 4 dager siden, ikke merket noe som helst tidligere..Eneste endring som har skjedd siste 3 ukene er at hun har fått noe kortere turer fordi jeg har fått valp i hus. 

(Ja, jeg har vært i kontakt med veterinær! De hadde ikke time til oss før på tirsdag, så må vente til da..)

Skrevet

Kan være det. Hvor gammel er hun, har hun forkalkninger, og går hun på smertestillende? Om hun er vant med mye aktivitet så vil det nok merkes når det blir mindre over lengre tid, at kroppen stivner til liksom. 

Får du ta på bakparten hennes? Type bøy og tøy på bakbena? Om hun viser tegn på smerte el vegring så kan det tenkes at det er leddsmerter. Om det er flere år siden hun tok røntgen, så kan det kanskje være lurt å ta ny, bare for å se om det er store forandringer/forverring.

Skrevet
18 timer siden, Tallyho skrev:

Kan være det. Hvor gammel er hun, har hun forkalkninger, og går hun på smertestillende? Om hun er vant med mye aktivitet så vil det nok merkes når det blir mindre over lengre tid, at kroppen stivner til liksom. 

Får du ta på bakparten hennes? Type bøy og tøy på bakbena? Om hun viser tegn på smerte el vegring så kan det tenkes at det er leddsmerter. Om det er flere år siden hun tok røntgen, så kan det kanskje være lurt å ta ny, bare for å se om det er store forandringer/forverring.

Glemte helt å legge ved det viktigste infoen? Hun er 2 år, ble røngtet for 9 mnd siden og der var ingen forkalkninger. Hun reagerer ikke når vi berører, masserer, strekker og bøyer? Vært mindre nå det siste døgnet, nå gjør hun ting igjen uten problem, men virker som det er noe når hun strekker ut foten igjen på en måte. Vært noen episoder der hun skal klø seg på øra med bakfoten, så ser jeg at hun er litt stivere enn til vanlig med å bøye seg til og få foten frem, også klynker hun noen ganger når hun trekker tilbake foten til normal posisjon. Har vært i kontakt med rehabiliteringssenter nå, så håper vi at vi får time snart så vi kanskje klarer å finne hvor det sitter

Skrevet

Hvis hun har kroniske problmer så ville jeg hatt regelmessig behandling, fysioterapi, svømming eller noe, for å styrke og stabilisere muskulaturen.

  • 1 month later...
Skrevet

Takk for alle gode svar! Fikk time med massør og laser spesialist, og hun hadde stor låsning i bekkenet! Helt fin igjen, heldigvis? Ingen utslag på hoftene, de var smidig og fin for å ha den graden.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...